respublika.lt

Į gripo aferą įsipainioję aukšti veikėjai

(0)
Publikuota: 2009 lapkričio 26 15:00:10, Respublika.lt
×

Kelti paniką dėl pandeminio gripo farmacininkams padėjo dosniai paremti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai.

Nupirkti ekspertai

Kodėl dauguma išsivysčiusių pasaulio valstybių gyventojų pasidavė panikai dėl pandeminio gripo? Danijos dienraščio “Information” kalbinti nepriklausomi specialistai įsitikinę: audringą žmonių reakciją sukėlė sėkminga farmacininkų viešųjų ryšių kampanija, prie kurios prisidėjo ir PSO ekspertai. Kai kurie iš jų buvo tiesiogiai finansuojami vaistų ir vakcinos gamintojų.

“Nerimą kelia tai, kad daugelis mokslininkų, pasiskelbę nepriklausomais ekspertais ir posėdžiaujantys skirtinguose PSO komitetuose, intensyviai slepia faktą, kad jie gauna pinigus iš farmacijos kompanijų”, - sakė Italijos tyrimų centre “Cochrane Center” dirbantis epidemiologijos profesorius Tomas Džefersonas (Tom Jefferson).

PSO paskelbė gripo pandemiją spaudžiama šios organizacijos patarėjų grupės. Jai vadovavęs Nyderlandų daktaras Albertas Osterhausas (Albert Osterhaus) jau pramintas Daktaru gripu. Jis užsiėmė aktyvia propaganda PSO ir Vakarų žiniasklaidoje, ragindamas masiškai skiepyti žmones nuo pandeminio gripo.

Dabar Nyderlandų Vyriausybė vykdo tyrimą dėl Daktaro gripo veiksmų, nes tapo žinoma, kad jis gauna atlyginimą iš kelių kompanijų, gaminančių vakciną nuo pandeminio gripo. Maža to, A.Osterhausas pats yra dviejų biotechnologinių kompanijų bendraturtis.

Rekomenduoja ne tą, ką reikia

Daktaras A.Osterhausas nėra vienintelis farmacininkų papirktas PSO ekspertas. Ant dviejų kėdžių sėdi nemažai PSO patarėjų, raginusių paskelbti gripo pandemiją. Jie nemėgsta pasakoti, kad jiems gerai moka farmacijos milžinai “Roche”, “RW Johnson”, “SmithKline” ir “Beecham Glaxo Wellcome”.
“Švelniai tariant, PSO siūlo keistas rekomendacijas, - sako profesorius T.Džefersonas. - Paprastos higienos priemonės duoda žymiai didesnį efektą nei mažai ištirtos vakcinos. PSO savo dokumentuose tik du kartus kaip priemones apsisaugoti nuo pandeminio gripo pamini kaukių dėvėjimą ir rankų plovimą. Tuo tarpu apie vakcinas ir kitus medicininius preparatus užsimenama net 42 kartus”.

Profesorius ir dar keli jo kolegos mano, kad farmacijos kompanijų išlaikomus ekspertus reikėtų pašalinti iš asmenų, dalijančių patarimus PSO, sąrašo.

Tačiau organizacija kol kas neskuba atsisakyti farmacininkų išlaikomų ekspertų patarimų. PSO atstovas spaudai Gregoris Hertlas (Gregory Hartl), komentuodamas “Information” straipsnį, kalbėjo, kad neįmanoma atsisakyti “pagrindinių pasaulio specialistų paslaugų dėl to, kad jie suinteresuoti vienos ar kitos kovos su liga strategijos lobizmu”.

Užsidirbs milijardus

Tarptautinio investicinio banko “JP Morgan” duomenimis, pasaulio farmacijos pramonė šiemet uždirbs per 7 mlrd. eurų (apie 24,16 mlrd. litų) vien iš pandeminio gripo vakcinos pardavimo.

Panikai dėl pandeminio gripo pasidavė Europos Sąjungos valstybių vyriausybės. Paprastai įtariai į nepatikrintas naujoves žiūrintys Europos pareigūnai leido naudoti pandeminio gripo vakciną prieš tai neatlikus nuodugnių jos klinikinių ir laboratorinių tyrimų.

Kai kurios turtingos Vakarų valstybės užsisakė pakankamai vakcinos dozių, kad galėtų paskiepyti visus savo gyventojus. Taip padarė Austrija ir Švedija. Pastaroji turi tiek vakcinos, kad užtektų paskiepyti visus Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojus.

Farmacijos bendrovės, gaminančios vaistus ir vakcinas nuo pandeminio gripo, nė kiek nepajuto pasaulio finansų krizės padarinių. Net priešingai - jų pelnai ir akcijų kainos biržose auga kaip ant mielių. Farmacininkai kiekvieną dieną gauna naujų užsakymų ir net dirbdami ištisas 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę negali jų visų įvykdyti.

Iki šiol, PSO duomenimis, dėl pandeminio gripo ir jo sukeltų komplikacijų mirė per 6 tūkst. pasaulio gyventojų. Tačiau specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad įprasto sezoninio gripo rūšys kartais pareikalauja iki pusės milijono žmonių gyvybių.

Farmacininkų mafija

Prieš kelerius metus buvusi medicinos žurnalo “The New England Journal of Medicine” redaktorė Marsi Eindžel (Marcia Angell) ir buvęs farmacijos kompanijos “Pfizer” rinkodaros direktoriaus pavaduotojas Piteris Rostas (Peter Rost) parašė tiriamųjų straipsnių ciklą ir knygą “The Whistleblower”, norėdami parodyti “medicininės mafijos” gyvenimą iš vidaus.

A.Eindžel ir P.Rosto teigimu, farmacijos kompanijos tyrimams išleidžia tik 11-14 proc. savo biudžeto. Užtat viešiesiems ryšiams kasmet išleidžiama 36 proc. visų lėšų.

Didelės pinigų sumos yra skiriamos gydytojams, mokslininkams ir lobistinėms organizacijoms, kurios veikia sveikatos apsaugos srityje.

 Farmacijos pramonės pelnas paprastai siekia iki 25 proc. Daugiau pelno neša tik ginklų prekyba ir sekso industrija.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar, jūsų nuomone, gali visi valstybės vadovai vienu metu būti užsienyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +15 C

+8 +17 C

+9 +15 C

+14 +20 C

+16 +21 C

+16 +19 C

0-7 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s