respublika.lt

Nekalti dalykai, kurie kenkia

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 11 12:30:11, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Nekalti dalykai, kurie kenkia. EPA-Eltos nuotr.

Visi suprantame, kad negalima eiti per gatvę prieš tai neapsidairius į šalis arba gerti chemikalus, kurie stovi virtuvėje po kriaukle. O yra dar daugybė dalykų, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo visiškai nekalti, bet iš tiesų tikrai kenkia, ir dar nuolatos.

 

1. Nešioti kuprinę

Ne viena moksleivių karta vadovėlius ir mokyklinius reikmenis į mokyklą nešasi kuprinėje. Daugybė vaikų užsideda kuprines jau vaikų darželyje ir, vaizdžiai tariant, nenusiima iki mokyklos baigimo. Gaila, bet būtent dėl to daugybė jaunų žmonių anksti susiduria su chroniškomis nugaros problemomis. Kasmet dėl kuprinių pradeda skaudėti nugarą tūkstančiams žmonių, pirmiausia vaikų. Žalą sumažinti galima, net jei dėl kokių nors priežasčių yra sunku atsisakyti kuprinės. Ideali kuprinės padėtis - 5 cm aukščiau liemens, o visi diržai turi būti tinkamai užsegti. Be to, vaikams rekomenduojama kuprinėje nešiotis tik tai, kas iš tiesų yra būtina, ir netampyti nereikalingos naštos.

2. Keltis pagal žadintuvą

Daugybė žmonių, norėdami nepramiegoti darbo arba paskaitų, kiekvieną rytą keliasi nuskambėjus žadintuvo signalui, o savaitgalį „atsimiega“ už visą savaitę. Bet mokslininkai teigia, kad toks įprotis yra žalingas: pernelyg skiriasi miego trukmė darbo ir poilsio dienomis. Specialistų nuomone, toks natūralaus cirkadinio ritmo pažeidimas žmogų silpnina ir didina nutukimo riziką. Japonijoje atlikti tyrimai rodo, kad staigus nubudimas kenkia ir širdžiai. Keliantis pagal žadintuvą didėja kraujo spaudimas, jūs akimirksniu atsiduriate „kovinės parengties“, o tai organizmui nėra labai gerai. Jei jums išties reikia prabusti anksčiau, o anksti eiti miegoti dėl kokių nors priežasčių neįmanoma, sveikatai palaikyti būtų naudingiau rasti būdą išsibudinti palaipsniui.

3. Avėti įsispiriamas paplūdimio šlepetes

Paplūdimio šlepetės - labai populiari vasarinė avalynė, pirmiausia todėl, kad yra patogios, pralaidžios orui ir dažniausiai pigios. Karti tiesa yra ta, kad toks apavas kenkia kojoms. Šlepečių dirželiai dažniausiai eina tarp pirštų ir gali pritrinti skausmingų pūslių, įpjauti. Bet labiausiai gydytojai nerimauja dėl to, kad vaikštant šlepetės neužtikrina kojoms reikalingos atramos. Dažniausiai tokia avalynė - paprastas pėdos formos gumos gabalas ir keli dirželiai, kad laikytųsi ant kojų. Tokia avalynė reikiamose vietose nesilanksto, o pigiausios nesilanksto visai. Kojų padėtis, kurią tenka stengtis išlaikyti, kad šlepetės nenukristų nuo kojos, taip pat ne itin naudinga: ortopedai įspėja, kad nuolatos avint tokias šlepetes kinta laikysena, taigi gali pradėti skaudėti sąnarius ir atsirasti kitokių su tuo susijusių problemų. Suprantama, tai nereiškia, kad turite visai atsisakyti paplūdimio avalynės, tačiau nereikėtų jos avėti nuolatos, geriau rinktis normalų apavą. Jei vis dėlto norite vasarą patogiai šlepsėti nuolatos, nepagailėkite pinigų modeliui, kuris prilaiko pėdą.

4. Sėdėti

Jei dabar skaitote šį straipsnį, tikriausiai sėdite. Maža to, daugelis jūsų tikriausiai sėdėdami praleidžia didžiąją dienos dalį. Mokslininkų nuomone, tai yra labai negerai: neseniai atlikti tyrimai rodo, kad žmonės, kurie sėdi bent 23 valandas per savaitę, dažniau serga širdies ligomis. Kai kurie specialistai taip pat akcentuoja, kad susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis rizikuoja kiekvienas, kuriam tenka daug sėdėti. Visos kūno dalys turi nuolatos judėti, kad išliktų sveikos: kuo ilgiau esate nejudrūs, tuo blogiau jūsų širdžiai.

5. Dažnai praustis po dušu

Daugelis žmonių po dušu prausiasi kasdien po keletą kartų - šiuolaikinėje visuomenėje taip yra priimta. Žinoma, niekas nesako, kad praustis nereikia, bet šiuolaikinis mokslas įrodė, kad dažnai muilinti kūną ir jį apipilti vandeniu nėra labai gerai. Ant kūno gyvena ne tik blogosios bakterijos, bet ir gerosios, kurios kūnui yra reikalingos, kad oda būtų natūraliai drėkinama, bet dėl dažno prausimosi oda gali išsausėti ir dėl to atsirasti egzema. Muilas gali sunaikinti ir blogąsias bakterijas, ir gerąsias. Beje, šampūnas plaukams taip pat ne itin naudingas. Ekspertai mano, kad dušas turi būti susijęs su fiziniu aktyvumu, kitaip tariant, praustis reikia tada, kai tai yra reikalinga, o ne todėl, kad įpratote tai daryti tam tikru laiku.

6. Nešioti pigius saulės akinius

Nenorime pasakyti, kad saulės akinių nereikia, priešingai: geri akiniai užtikrina akims būtiną apsaugą. Tačiau oftalmologai mano, kad pigūs akiniai nuo ultravioletinių spindulių neapsaugo, jų galima išvis nenešioti. Kai žiūrite į ryškią šviesą, akys prisimerkia, kad apsisaugotų, o jei jūs su akiniais, akys atsimerkia ir leidžia šviesai jas veikti. Pigiuose akiniuose nėra normalios apsauginės dangos, vadinasi, jie ne tik neapsaugo nuo saulės spindulių, bet ir leidžia jiems be kliūčių veikti akis. Kai kurie pigūs apsauginiai akiniai pretenduoja į aukštą kokybę, bet atlikti tyrimai patvirtina: nė vieni akiniai, kuriuos galite nebrangiai nusipirkti turguje, pasitikėjimo nekelia.

7. Deginti žvakes

Žvakės daug metų buvo tiesiog būtinos, nes elektros apšvietimo nebuvo, o apšviesti tamsius kambarius kažkaip reikėjo. Kai atsirado lemputės, tapo madinga žvakes naudoti romantiškai atmosferai sukurti ir aromaterapijai. Deja, dėl vadinamųjų pranašumų žvakės tampa pavojingos: jos nesunkiai gali būti gaisro namuose priežastis, o kasmet būtent dėl jų visame pasaulyje sugadinama šimtų milijonų dolerių vertės turto. Jūs galite pasakyti, kad žvakių nepaliekate be priežiūros, taigi pavojaus nėra. Bet kai kada žvakės būna tiesiog nekokybiškos ir gaisras gali įsiplieksti atsitraukus vos minutei. Dar didesnį nerimą kelia tai, kad, naujų tyrimų duomenimis, parafininės žvakės degdamos išskiria nuodingus garus, pavyzdžiui, benzolą. Kad žvakės mažiau kenktų, specialistai pataria vėdinti patalpas, taip pat naudoti jas kuo rečiau, taip pavyks sumažinti toksiškų garų kiekį.

8. Valgyti ryžius

Ryžiai - įprastas maistas visame pasaulyje, taigi mintis, kad ryžiai gali būti kenksmingi, iš pirmo žvilgsnio atrodo keista. Problemos esmė - kenksmingi ne patys ryžiai, o juos auginant naudoti pesticidai ir trąšos. Prieš keletą metų „Consumer Reports“ atliko arseno maisto produktuose tyrimus: ryžiuose ir jų gaminiuose yra itin daug neorganinio ir organinio arseno, visas toksinų kokteilis. Tuos, kurie stengiasi maitintis sveikai, rezultatai dar labiau išgąsdins: ruduosiuose ryžiuose arseno dar daugiau negu baltuosiuose. Pasak specialistų, vaikams ir nėščioms moterims reikia būti ypač atsargiems, bet net sveikiems suaugusiesiems nereikėtų valgyti daugiau kaip dubenėlį ryžių per savaitę.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +11 C

+4 +13 C

+9 +14 C

+10 +18 C

+17 +21 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s