respublika.lt

Kad grybienė netaptų paskutinė gyvenime, nerinkite visko iš eilės

(0)
Publikuota: 2015 spalio 04 08:20:11, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Kad grybienė netaptų paskutinė gyvenime, nerinkite visko iš eilės

Vienas rudens malonumų - grybavimas ir, aišku, jų valgymas. Bet kad skani vakarienė netaptų paskutinė gyvenime, su miško dovanomis reikia elgtis labai atsargiai. Pavojingiausi apsinuodijimai maistu - grybais. Iš žarnyno patekę į kraują jų toksinai veikia visus organus, taip pat širdį, centrinę nervų sistemą ir kepenis.

 

Nekalbėsime apie tai, kad nereikia valgyti musmirių ir kitokių šungrybių, tai akivaizdu. Bet pavojingi yra ir sąlygiškai geri grybai, pavyzdžiui, grūzdai, kurie valgomi tampa tik specialiai apdoroti - ilgai mirkyti kelis kartus keičiant vandenį. Beje, ir paprastos ūmėdės gali tapti nuodingos, jei prisirinksite kirmėlėtų arba senų. Bet kuriuos grybus (išskyrus pirktus parduotuvėje arba pačių užaugintus pievagrybius, kuriuos iš esmės galima valgyti ir žalius) iš pradžių reikia palaikyti sūriame vandenyje, o paskui virti. Norint be reikalo nerizikuoti, sūdyti ir marinuoti geriausia vienos rūšies miško delikatesus.

Deja, apsinuodyti galima net labai gerai nusimanant apie grybus ir iš tolo aplenkiant tik sąlygiškai valgomus. Mat grybai kaupia toksinus iš dirvos, taip pat sugeria nuodingas priemaišas iš atmosferos, todėl net patys vertingiausi grybai, kaip baravykai ar raudonikiai, gali tapti pavojingesni už nuodinguosius. Gaila, bet grybingos vietos neretai būna ne ekologiškai švariose zonose, o miško pakraščiuose, palei automobilių kelius, geležinkelius ir prie oro uostų, ten, kur dirvoje susikaupia daugybė toksiškų atliekų. Kad ir kaip imtų pagunda prisirinkti visą krepšį šių gamtos dovanų, to daryti nereikėtų. Ir net iš pirmo žvilgsnio švariuose miškuose surinktus grybus būtina kruopščiai apdoroti: pamirkyti valandą sūriame vandenyje, paskui 20-30 min. virti, keičiant vandenį.

Apsinuodijimo grybais požymiai yra skausmas pilve, vėmimas, viduriavimas, silpnumas. Kartais gali išsivystyti ūmus širdies nepakankamumas, o tai ypač pavojinga senyviems ir nesveikiems žmonėms, taip pat vaikams (beje, vaikams iki 5 metų geriau išvis nevalgyti grybų - tai pernelyg sunkus maistas). Kai kada grybų toksinų poveikis pasireiškia ne iš karto, o po 12-14 valandų. Jei įtariate, kad negalavimo priežastis - suvalgyti grybai, nedelsdami kvieskite greitąją. Kol atvyks medikai, būtina išplauti skrandį, išgėrus ne mažiau kaip 1 litrą vandens arba pieno ir sukelti vėmulį. Nukentėjusiajam galima duoti išgerti kelias tabletes grūstos aktyvintos anglies (po 1 tabletę 10 kilogramų svorio), o išvalius skrandį - laisvinamųjų, pvz., ricinos aliejaus. Naudinga daug gerti - karštos arbatos, šarminio mineralinio vandens.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

+3 +10 C

+6 +11 C

+10 +14 C

+13 +17 C

+18 +19 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s

     
X