respublika.lt

11 mitų apie sveiką gyvenseną

(0)
Publikuota: 2012 lapkričio 17 15:29:01, Milda KUNSKAITĖ
×

Sveikas gyvenimo būdas - šiandien populiarus reiškinys, bet dažnai labai įvairiai traktuojamas. Druska ir cukrus tai kenksmingi, tai naudingi. Cholesterolis pavojingas, bet nepaprastai reikalingas. Kas yra pramanas, o kas tiesa?

Mitas: „Po 18 val. negalima valgyti“

Jeigu jūs „vieversys“ ir gulatės 21 val., vakarienė šeštą vakaro tikrai gali būti paskutinis valgymas. Jeigu jūs „pelėda“ ir gulatės po vidurnakčio ar vėliau, vakarienę pamiršite gerokai iki vidurnakčio. Sveikas, normaliai virškinantis žmogus turi valgyti ne dažniau kaip kas 5 valandas, tai yra ir „pelėdos“, ir „vieversiai“ turi vakarieniauti likus 4-4,5 val. iki miego, o prieš porą valandų iki miego galima išgerti šilto pieno arba kefyro. Vakarienei tinka baltymingas maistas su daržovėmis, o norintiems išlaikyti liekną taliją patartina vengti angliavandenių ir „saldžių“ daržovių - bulvių, kukurūzų, morkų ir burokėlių.

Mitas: „Monodietos - tinkama mityba“

Nors dabar yra labai daug madingų monodietų, vertėtų prisiminti, kad bet kuri iš jų yra pavojinga sveikatai. Iš tiesų galima pasirinkti bet kurį, net kaloringiausią produktą (pavyzdžiui, šokoladą) ir griežtai laikantis šokolado dietos sumažinti kūno masę. O pasekmė - antrojo tipo diabetas dėl sunaikintos kasos. Kefyro, agurkų, varškės, obuolių, grikių, ananasų, abrikosų, baltymų ir kitokios dietos realiai kenkia sveikatai, nes vartojant vieną produktą susidaro mikro- ir makroelementų, vitaminų, ląstelienos arba baltymų trūkumas ir tai negali neveikti vidaus organų būklės bei visos žmogaus išvaizdos.

Mitas: „Produktų derinimas - sveikos gyvensenos raktas“

Iš tiesų patirtis rodo ir mokslas patvirtina, kad žmogus yra „visaėdis“, ir nėra jokio reikalo produktus skirstyti į suderinamus ir nelabai. Iš tiesų, baltymingas maistas apdorojamas rūgščioje skrandžio terpėje, o angliavandenius veikia šarminė plonojo žarnyno aplinka. Bet nereikia pamiršti dvylikapirštės žarnos, kur drauge ir sklandžiai virškinami ir baltymai, ir angliavandeniai, ir net riebalai! Be to, „monoproduktų“ beveik nebūna. Pavyzdžiui, grikių kruopose yra ir riebalų, ir baltymų, ir angliavandenių. Pasirodo, esama labai glaudaus mišrios (baltymų ir angliavandenių) mitybos ir nuotaikos ryšio. Pastaruoju metu būtent tokį mitybos variantą gydytojai psichoterapeutai svarsto kaip galimą gydomąją dietą ir kaip realią alternatyvą plačiai vartojamiems naujos kartos antidepresantams.

Mitas: „Vandens gėrimas naudingas tik to vandens gamintojams“


Visi žino, kad 8 proc. žmogaus kūno sudaro vanduo. Taip pat visiems žinoma, kad be maisto žmogus gali apsieiti iki 14 dienų, o be vandens - vos tris. Bet reikia suprasti, kad organizmui reikia būtent vandens, o ne sulčių, giros, limonado, mineralinio arba kavos. Jausdamas troškulį, organizmas dažnai siunčia mums signalus, o mes, nemokėdami jų iššifruoti, šį „SOS“ vertiname kaip alkį ir vietoj gryno vandens stiklinės pradedame ką nors kramtyti. Suaugusiam sveikam žmogui individualias vandens atsargas kasdien reikia papildyti 1,5 l gryno geriamojo vandens. Arbatos, kompotai, energiniai gėrimai ir alus vandens atsargų nepapildo! Galima gerti ir daugiau, bet svarbu nepersistengti. Kad ir kaip būtų keista, ir kava, ir alus, ir sultinys, ir sultys yra maistas, turintis kalorijų, kurios gali pakeisti jūsų kūno svorį ir apimtį.

Mitas: „Kai kurie produktai skaido riebalus“


Ananasai, papajos, greipfrutai, česnakai, jūros kopūstai, baltymingi produktai. Ko iš jų riebalai „bijo“ labiausiai? Iš tiesų riebalai ima „skaidytis“ tik tada, kai energijos suvartojate daugiau, negu gaunate su maistu. Ir joks ananasas jums nepadės. O sultys - tai skystos ir koncentruotos kalorijos, daug mažiau naudingos už savo „gimdytojus“ vaisius, kuriuose yra daug ląstelienos, padedančios pasisotinti, o paskui geriau šalinti maistą. Taigi „sulčių - riebalų degintojų“ reklama yra ne daugiau kaip rinkodaros triukas.

Mitas: „Naudingiausi produktai - liesi ir 0 proc. riebumo“


Tai taip pat grynai reklaminis triukas, rinkodaros išradingumas ir jaukas vartotojams. Jei ignoruosime maistą, kuriame yra riebalų, galime rimtai pakenkti sveikatai. Net pusę galvos smegenų sudaro riebalai, todėl riebalų nereikia paversti savo pagrindiniu priešu. Produktai, kuriuose riebalų beveik nėra, nepasotina, tad žmogus vis kramto ką nors „0 proc. riebumo“. Ir persivalgo, nuoširdžiai tikėdamas, kad valgo mažai ir viską daro teisingai. Svoris auga, nuotaika bjūra.

Mitas: „Nuo vaisių nestorėjama, jie - sveikos gyvensenos pagrindas“

1 kg virtos dešros yra vidutiniškai 2800 kalorijų, 1 kg vynuogių nuo dešros atsilieka vos 800 kalorijų. Tačiau mažai kas vienu prisėdimu sudoros kilogramą dešros, o kilogramą sveriančią vynuogių kekę įveiktų daugelis. Tuo tarpu dirbantiesiems sėdimą darbą, kurie neplanuoja didinti svorio, reikia suvartoti 2400 kalorijų (moterims) ir 3200 kalorijų (vyrams). O tiems, kas nori mesti svorį ir stebi kiekvieną talijos centimetrą, atitinkamai reikėtų neperžengti 1800 ir 2600 kalorijų ribos.

Mitas: „Energiniai gėrimai nekenksmingi“


Jeigu energiniai gėrimai nebus parduoti laiku, aliumininės skardinės turinys ją pragrauš. Argumentai, kad šios „gaivinamos“ drėgmės organizmas ilgai savyje nelaiko, skamba tiesiog naiviai. Kofeinas ir cukrus - pagrindiniai sveikatos priešai. Danijoje ir Prancūzijoje šie gėrimai pardavinėjami specialiuose vaistinių skyriuose. O nėščiosioms jų vartoti nerekomenduojama.

Mitas: „Raudonasis vynas padeda suliesėti“


Bet koks alkoholis - tai nenaudingos kalorijos, kurios, be visa kita, dar ir didina apetitą. Išties gerame vyne yra bioflavonoidų, tačiau naudingų medžiagų šiame gėrime vis tiek mažiau negu kenksmingų, ypač kepenims. Bioflavonoidų gausu mėlynėse ir avietėse. Beje, Europos psichoterapeutai pradėjo vartoti naują terminą - alkoholinė anoreksija. Tai maksimalus alkoholio kiekis minimaliai valgant.

Mitas: „Saldumynai būtini smegenims“

Šiuo klaidingu požiūriu grindžiama ne viena visokiausių saldėsių ir šokolado reklamos kampanija. Prisiminkime XX a. - revoliucijos, karai, badas. Ar saldumynai rūpėjo, kai duona būdavo kepama iš išspaudų? Bet dėl to žmonės silpnaprotyste nesirgo ir niekas nuo gliukozės trūkumo nemirdavo. Užtat XXI a. antrojo tipo diabetas ir metabolinis sindromas tapo tikra rykšte. Kodėl? Dėl netinkamo produktų pasirinkimo ir piktnaudžiavimo cukrumi, rafinuotu maistu, kepinių pomėgio. Dabar viskas yra saldu - košės, varškė, sūreliai, jogurtai, visur pilna šokoladukų ir sausainių su įvairaus skonio įdarais, ledų, želė ir kitokių desertų. Tai ką gi galima ir naudinga valgyti?

Šokolado, kuriame kakavos yra 70 proc. ir daugiau. Jį galima skanauti nors kasdien, bet nepamirštant kaloringumo.

Marmelado (bet tik natūralaus). Jo galima duoti ir vaikams, nes šokoladas iki 6-7 metų apskritai nerekomenduojamas.

Medaus, taip pat natūralaus, iš cukrumi nemaitintų bičių.

Ir, aišku, vaisių - juose užtenka gliukozės aktyviai gyvensenai palaikyti.

Mitas: „Augalinis aliejus be cholesterolio“

Ir tai - reklamos spąstai vartotojui. Juk cholesterolio yra tik gyvulinės kilmės produktuose ir jo apskritai neturi būti augaliniuose produktuose. O dėl aliejaus kenksmingumo ir naudingumo, tai garsios firmos į lyderio pozicijas išstūmė alyvuogių aliejų, tuo tarpu „savas“ saulėgrąžų aliejus yra daug naudingesnis. Kepti tinka rafinuotas aliejus, o salotoms - ne, nes beveik visos naudingos medžiagos, įskaitant vitaminus A ir E, dingsta apdorojant šį produktą termiškai. Todėl uždaryti salotas reikia tik nerafinuotu pirmojo šalto spaudimo aliejumi. Tai - „gyvas“ produktas ir vitaminų bei mikro- ir makroelementų lobynas. Garstyčių ir linų aliejai labai naudingi moterims menopauzės metu, o moliūgų sėklų aliejus itin tinka bet kokio amžiaus ir profesijos vyrams. Tačiau reikia atsiminti, kad tai - kaloringiausias produktas. Nevartojančioms gyvo augalinio aliejaus moterims gresia odos sausumas, ankstyvos raukšlės, ciklo sutrikimai. Taigi rinktis nerafinuotą aliejų verta ir dėl grožio.

 

Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar žiūrite Euroviziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s