respublika.lt

Žmonės „atsikando“ bendrijų

(0)
Publikuota: 2015 rugsėjo 15 14:33:10, Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Žmonės iš savo bendrijų nesulaukia jokios pagalbos. Redakcijos archyvo nuotr.

Palaida bala daugiabučių namų gyventojų bendros nuosavybės priežiūrą reglamentuojančiuose teisės aktuose ir nežabojama bendrijų pirmininkų savivalė skatina gyventojus atgręžti nugarą išgirtosioms namų savininkų bendrijoms. Registrų centro duomenimis, nuo 2012 m. iki šių metų rugsėjo 11 dienos šalyje likviduotos 34 bendrijos.

 

Paradoksalu, bet savo pačių įsteigtų bendrijų valdymu žmonės būna nepatenkinti dažniau nei priskirtais namų administratoriais. Didžiuosiuose miestuose gyventojų skundai dėl bendrijų valdybų ar jų pirmininkų veiklos sudaro apie 60 proc., vien Vilniuje - apie 40 proc. visų skundų dėl būsto priežiūros kontrolės, o bendrijos įsteigtos vos trečdalyje daugiabučių.

Bendrijų veiklos klausimais gyventojus konsultuojanti teisininkė Gabrielė Ramanauskaitė teigė šįmet sulaukusi itin daug skambučių ir laiškų, kuriuose žmonės įtaria savo namų bendrijose vykstant įvairias machinacijas.

„Palyginti su praėjusiais metais, šįmet tokių užklausų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai - nuo 37 iki 81. Šią augimo tendenciją gali sąlygoti dvi priežastys - arba bendrijose sparčiai plinta nesąžiningumo virusas, arba patys gyventojai ėmė labiau ginti savo teises“, - mano G.Ramanauskaitė.

Kone du trečdaliai besikreipiančiųjų skundėsi dėl galbūt nesąžiningų bendrijų pirmininkų ar buhalterių veiksmų. Gyventojai dažnai piktinasi, kad prieš steigiant bendrijas jiems buvo žadami mažesni mokesčiai už būstą, tačiau po įsteigimo mokesčiai ne tik nesumažėja, bet netgi išauga. Taip pat žmonės skundžiasi bendrijų pirmininkų savivale - šie nepateikia ataskaitų, kur ir kaip naudojamos iš bendrijos narių surinktos lėšos, o paslaugas neretai perka gerokai brangesne kaina nei rinkoje.

G.Ramanauskaitė teigė pastebėjusi, kad, susidūrę su nesąžiningais bendrijų pirmininkais, žmonės iš pradžių bando ieškoti teisybės, bet vėliau jų entuziazmas išnyksta, jie nuleidžia rankas.

„Tačiau aš visada siūlau jiems ginti savo teises visais įmanomais teisiniais būdais, nes joks bendrijos pirmininkas ar buhalteris neturi teisės su gyventojų sumokėtais pinigais elgtis kaip panorėjęs“, - teigė teisininkė.

Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus būsto valdytojų veiklos priežiūrą vykdo savivaldybės. Praėjusių metų liepą aplinkos ministras patvirtino ir pavyzdines tokios priežiūros taisykles. Bet problemų pilnas vežimas niekaip nepajuda iš vietos. Mat žmonės mato, kad savo problemomis atakuoti savivaldybę - tarsi žirnius į sieną mėtyti, ir skundžiasi Seimo kontrolierių įstaigai.

Praėjusiais metais Seimo kontrolierius Raimondas Šukys suskaičiavo, kad įstaiga gavo 13 skundų dėl bendrijos valdymo organų ir 17 skundų dėl konkrečių bendrijų pirmininkų veiklos. Šįmet per kone 9 mėnesius Seimo kontrolierius pasiekė jau 14 skundų, kuriuose žmonės teigia, kad bendrijų pirmininkai nesilaiko įstatymų, savivaliauja, nesiteikia atsiskaityti gyventojams ir pan.

Tramdyti nesąžiningus bendrijų pirmininkus ir apginti gyventojų teises dar kartą bandoma ir Seime. Parlamentarai dar šių metų birželį priėmė svarstyti Seimo nario Lino Balsio pateiktas Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo pataisas, numatančias suvaržyti bendrijų pirmininkų veiklą.

Projekte, kuris buvo parengtas įvertinus dažniausiai pasitaikančius bendrijų narių skundus, siūloma įteisinti bendrijų pirmininkams terminuotas sutartis, o pasibaigus kadencijai jie iškart netektų algos, jei nesušauktų visuotinio susirinkimo ir nebūtų perrinkti. Įstatymo projekte nurodytas ir draudimas pirmininkams naudoti bendrijos lėšas savo teisinių ginčų išlaidoms padengti.


Juozas ANTANAITIS, Būsto rūmų prezidentas:

Dabartinį būsto priežiūros jovalą „užmaišė“ įstatymų rengėjai, kurie niekada gyvenime nedirbo būsto administravimo darbo, yra tik teoretikai. Mano bendrijoje yra 24 namai. Net būdamas Būsto rūmų prezidentas aš esu suvaržytas kaip bendrijos narys, negaliu iš pirmininko pareikalauti jokių dokumentų, jeigu jis nenori jų pateikti. Belieka kreiptis į teismą, bet ir teismo įpareigotas jis gali pateikti visai ne tai, ko gyventojas prašo.

Dar baisiau, kad bendrijos pirmininku gali būti renkamas ne bendrijos narys, ne to namo ir netgi ne to miesto gyventojas. Išsirinkti pirmininką galima nors ir iš Afrikos, jis gali tapti amžinas, nes jam nušalinti reikia susirinkimo, kurį privalo sušaukti... jis pats.

Samdyti pirmininką - sutinku, galima, ir jeigu jis blogai dirbs, bendrijos valdyba galės jį atleisti. Taip būtų galima apsisaugoti nuo aferistų, nes dabar yra „berniukų“, kurie eina per namus, siūlosi būti bendrijos pirmininkais, žmonės išsirenka katę maiše ir jie organizuoja renovaciją. Taip, mano galva, ruošiama dirva nusikaltimams.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+1 +8 C

+2 +9 C

+7 +12 C

+10 +15 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s