respublika.lt

Tradicija laimėti valstybės pinigus

(0)
Publikuota: 2015 kovo 04 10:08:07, Aida VALINSKIENĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Sostinės šviesoforus „sugeba“ prižiūrėti tik viena nepakartojama įmonė. Eimanto Chachlovo nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ per metus jau trečią kartą neskelbiamų derybų būdu miesto šviesoforų priežiūrą patiki tai pačiai įmonei, nors šį darbą atlikti norinčiųjų yra ir daugiau. Kitoms įmonėms ir specialistams tokie viešieji pirkimai kelia įtarimų, tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba nusižengimų iki šiol neranda.

 


Pirkimai - skubūs

Šviesoforų sistemą Vilniuje įrengė ir kurį laiką prižiūrėjo tiekėjų konsorciumas, laimėjęs viešąjį pirkimą. Priežiūros paslaugos turėjo būti teikiamos 10 metų, tačiau 2013 m. pabaigoje bankrutavus vienam iš konsorciumo partnerių - įmonei „Urbico“ - buvo pranešta, kad jie nebegalės vykdyti sutarties.

„Susisiekimo paslaugos“ 2013 m. gruodį paskelbė šviesoforų sistemos eksploatavimo paslaugų viešąjį pirkimą neskelbiamų derybų būdu. Tokį pirkimo būdą jie pasirinko argumentuodami, jog paslaugas reikia labai greitai nupirkti, kad miesto šviesoforai neliktų neprižiūrimi.

Perkančioji organizacija apklausė UAB „Maniga“, UAB „Eismo valdymo sistemos“ ir UAB „Valdymo automatika“. Galiausiai pastarosios dvi bendrovės savo pasiūlymų nepateikė ir „Maniga“ 2014 m. sausį gavo sutartį pusmečiui. Kaip nurodoma Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos portale, sutarties įvykdymo data - 2014 m. liepos 8 d., suma - 1 669 800 litų.

Naujas viešasis pirkimas šioms paslaugoms buvo paskelbtas tik 2014 m. liepos antroje pusėje, ir vėl - neskelbiamos derybos. Modelis toks pats, kaip ir prieš pusmetį - kviečiamos tos pačios įmonės, dvi pakviestos įmonės pasiūlymų nepateikė, o „Maniga“ vėl laimėjo sutartį atlikti darbus iki 2015 m. vasario 11 d. Suma - 1 693 998,31 lito.

Rezultatas: per metus  - du identiški pirkimai, beveik tos pačios sumos, trys ketinančios dalyvauti bendrovės, dvi nepateikia pasiūlymo, darbą ir pinigėlius gauna UAB „Maniga“.

Neskelbiamas derybas savivaldybės įmonė „Susisiekimo paslaugos“ rengia vadovaudamasi Viešųjų pirkimų įstatymo 56 straipsnio 1 dalies 4 punktu, kuris skelbia, kad „prekės, paslaugos ar darbai neskelbiamų derybų būdu gali būti perkami, jeigu neišvengiamai būtina pirkimą atlikti ypač skubiai dėl įvykio, kurio perkančioji organizacija negalėjo numatyti“. Tačiau aplinkybės, kuriomis grindžiama ypatinga skuba, jokiu būdu negali priklausyti nuo perkančiosios organizacijos.

Pirkimui, surengtam 2014 m. pradžioje, įstatymo straipsnį „dėl ypatingos skubos“ lyg ir galima būtų pritaikyti, tačiau ar tikrai tai, kad antrasis viešasis pirkimas būtų surengtas laiku, nepriklausė nuo perkančiosios organizacijos, kyla abejonių.

Vilniaus savivaldybės atstovai „Vakaro žinias“ tikino, kad ilgalaikio pirkimo dokumentai buvo pradėti rengti nedelsiant, tačiau dėl šio pirkimo sudėtingumo dokumentų rengimas ir derinimas užtruko, todėl buvo atliktas pakartotinis trumpalaikis pirkimas.

„Netikėtas“ posūkis


2014 m. pabaigoje „Susisiekimo paslaugos“ pagaliau parengė dokumentus ir gruodį pradėjo atvirą Vilniaus šviesoforų automatizuotų sistemų priežiūros paslaugų viešąjį pirkimą iš anksto. Paraiškas galima buvo pateikti iki sausio 20 d. Šį kartą paslaugas planuojama pirkti ilgesniam laikui - 36 mėnesiams.

„Vakaro žinių“ duomenimis, paslaugas teikti panoro trys bendrovės - UAB „Mano būstas“, UAB „Maniga“ ir UAB „Biseris“. Perkančiajai organizacijai beliko išsirinkti, kuris pasiūlymas priimtiniausias. Tačiau...

Kol viešojo pirkimo dalyviai laukė perkančiosios organizacijos sprendimo, „Susisiekimo paslaugos“ vėl vykdė neskelbiamas derybas ir vėl sudarė sutartį su ta pačia įmone - UAB „Maniga“. Sutarties terminas - iki 2015 m. rugpjūčio 13 d., suma - 369 146,80 euro.

Į „Vakaro žinių“ klausimą, kodėl, vykstant atviram viešajam pirkimui, „Susisiekimo paslaugos“ vėl vykdė neskelbiamas derybas dėl šviesoforų priežiūros, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai tesugebėjo atsakyti, kad konkursas vis dar vyksta ir nėra pasibaigęs.

Kada jis baigsis, nežino ir įmonės „Susisiekimo paslaugos“ direktorius Gintas Bliuvas. Anot jo, „kai bus atliktos visos procedūros, tada ir baigsis“. „Dabar daromi kvalifikaciniai patikrinimai, išsiųsti paklausimai, - sakė direktorius. - Mes suinteresuoti, kad konkursas baigtųsi kuo greičiau.“

G.Bliuvo teigimu, kad jau trečią kartą surengtas viešasis pirkimas neskelbiamų derybų būdu, kalti patys pirkimo dalyviai, nes jie laukia iki paskutinės minutės, o tada užduoda daugybę klausimų, laukia paaiškinimų, rašo pretenzijas ir taip nustumia procedūrų pabaigą. Kad šviesoforai neliktų neprižiūrimi, tenka rengti neskelbiamas derybas.

Tik imitavimas?

„Panašu, kad buvo tiesiog imituojama viešųjų pirkimų procedūra iš anksto sutarus, kas tą viešąjį pirkimą turi laimėti“, - vertindamas pirmuosius du pirkimus „Vakaro žinioms“ teigė buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys Povilas Urbšys. Tokį įtarimą jam sukėlė faktai, kad pirkimai buvo vykdomi neskelbiamų derybų būdu ir kad du iš trijų pakviestų dalyvių pasiūlymų nepateikė.

„Mano praktikoje yra buvę tokių atvejų, kai buvo atskleista panaši neskaidri viešųjų pirkimų sistema savivaldybėje, - sakė P.Urbšys. - Iš šalies atrodo, kad vyksta viešojo pirkimo procedūra, kurioje dalyvauja kelios verslo įmonės, bet iš tikrųjų yra iš anksto sutarta, kas laimės, o kitos dalyvauja tik dėl procedūros imitavimo.“

Pastebėti tokius viešuosius pirkimus, kai tam tikroje srityje atsiranda „vienintelės nepakartojamos įmonės“, P.Urbšio įsitikinimu, turėtų Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

VPT Rizikos valdymo ir statistikos skyriaus vedėja Asta Sadauskaitė „Vakaro žinias“ informavo, kad pernai vykęs antrasis pirkimas, gavus pretenziją, buvo perduotas vertinti VPT Kontrolės skyriui, tačiau Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų pažeidimų, galėjusių turėti įtakos pirkimo rezultatams, nebuvo nustatyta. Dėl atviro viešojo konkurso VPT taip pat gavo pretenziją ir pirkimą tiria.

Viešojo pirkimo dalyviams kyla įtarimų, kad „Susisiekimo paslaugos“ bet kokia kaina bando numarinti atvirą konkursą, nes pagal pateiktus pasiūlymus pirmoje vietoje - ne ta bendrovė, kuri „turėtų būti“. Šiuos jų įtarimus sustiprina ir faktas, kad neskelbiamų derybų būdu vykdytuose paslaugų pirkimuose siūlėsi dalyvauti ir kitos įmonės. Tačiau jos perkančiosios organizacijos ne tik kad nebuvo apklaustos, bet teigia nesulaukusios visiškai jokio atsakymo į pateiktus siūlymus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

+3 +10 C

+6 +11 C

+10 +14 C

+13 +17 C

+18 +19 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s

     
X