respublika.lt

„Sukūdę“ produktai toliau plonina mūsų pinigines

(0)
Publikuota: 2013 liepos 10 11:51:34, Laura BAGDŽIŪNAITĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Dažniausiai žmonės skundžiasi dėl rūkytų ir vytintų gaminių, esą jų faktinis svoris gerokai neatitinka tikrojo

Akyliau sekantys produktų kainas parduotuvėse, pastebėjo, kad produktų kiekis sumažėjo, tačiau mokėtina suma išliko tokia pati. Tokiu atveju galima kaltinti gamintojus ir platintojus, kad šie neinformuoja vartotojų apie pokyčius. Visgi gali nutikti ir taip, kad produktai sumenksta, to nežinant net patiems gamintojams.

Daugiau tikrina

Lietuvos metrologijos inspekcijos Matavimų ir tyrimų skyriaus viršininkė Nijolė Maziliauskaitė „Vakaro žinioms„ pasakojo, kad dabar žmonės vis labiau tikrina produktų svorį, daugelis turi svarstykles namuose.

„Nemažai skundų gauname dėl dešrų. Kadangi vytinti ir rūkyti gaminiai yra džiūvantys produktai, jiems yra leidžiamas dvigubas svorio nuokrypis. Visgi praktika rodo, kad svorio skirtumai būna dar didesni nei leidžiama, trūksta iki 50 g”, - pasakojo viršininkė. Pašnekovė informavo, kad įprastai leistina norma yra 15 g trūkumas, tačiau dažnai jis siekia 32 g. Tokiais atvejais fasuotojai turi uždėti didesnį svorį nei nurodyta pakuotėje. Tokių veiksmų reikia imtis tam, kad dešra per savo garantinį laikotarpį nenudžiūtų daugiau negu leistina norma.

Nusiskundimų sulaukiama ir dėl šaldytų žuvų, glazūruotų filė. Žmonės dažnai teigia, kad nuokrypiai siekia du šimtus gramų, tačiau patikrinimų metu paklaida būna daug mažesnė. Ne išimtis ir miltai, įvairios kruopos, kurios transportavimo metu gali tiesiog nubyrėti, todėl pakinta ir jų tikrasis svoris. Ypač kinta parduodamų sėklų svoris.

Gamintojas nemeluoja

N.Maziliauskaitės teigimu, nėra manoma, kad įmonės tokius svorio nuokrypius suformuoja specialiai, norėdamos apgauti savo pirkėjus. Tokios situacijos dažniausiai susidaro dėl tokių veiksnių kaip drėgmės pakuotėje atsiradimas, įpakavimo nesandarumas, produktų nubyrėjimas, kaip dažnai nutinka su miltais ir cukrumi ir t. t. Remiantis įstatyminiais reglamentais, produkto gamintojas ar fasuotojas privalo užtikrinti, kad svoris, nurodytas įpakavime, atitiktų tikrąjį svorį iki produkto galiojimo pabaigos. Kalbant, apie skysčių trūkumus, inspekcijos atstovė tikino, kad tokių pranešimų jų įstaiga nesulaukia. Taip pat pridūrė, kad galbūt žmonės skysčių normos neatitikimus sunkiau nustato. Juk maistą, turint svarstykles, galima pasverti, o tūrio paprastai nepamatuos.

„Mes tikriname ir gaiviuosius, ir alkoholinius gėrimus, tačiau su jais jokių nusižengimų nepastebime. Žmonėms kyla įtarimai dėl pernelyg išpūstų pakuočių, nestandartinių įpakavimų. Vandens tiekėjai priešingai nei maisto produktų nepagaili vandens, dažnai jo įpila net daugiau nei reikia. Tam, kad būtų tikrai užtikrinti”, - juokavo N.Maziliauskaitė.

Reikia stengtis

„Biovela Group” gamybos direktorė Aldona Paražinskienė tikino, kad visa pateikiama į rinką produkcija privalo atitikti fasuotų produktų kiekio ir matavimo indų kontrolės techninio reglamento reikalavimus.

„Įmonėje veikia svorio kontrolės sistema. Svorio neatitikimai gali pasitaikyti tais atvejais, kai į rinką pateikiami linkę džiūti mėsos gaminiai, t. y. šaltai rūkyti, vytinti gaminiai. Įmonė, įvertinusi, kad per ilgą vartojimo trukmę gaminiai gali netekti svorio, išleidžia į rinką gaminius su papildomu viršsvoriu. Gamintojas privalo ieškoti būdų, kad nebūtų vartotojas apgaudinėjamas ir informacija apie svorį etiketėje atitiktų faktą”, - tvirtino A.Paražinskienė.

Įmonės aystovė tvirtino, kad skundų dėl gaminio svorio neatitikimų pastaruosius penkerius metus nebuvo. Ankstesnėje praktikoje pasitaikė atvejų, kad į rinką patekdavo linkę džiūti produktai, neapsaugoti nuo aplinkos poveikio, t. y. nesupakuoti į papildomą pakuotę, atitinkamai ne visada pakakdavo uždėto viršsvorio. Šiuo metu šie produktai pateikiami pakuotėje su apsauginėmis dujomis, kuri apsaugoja produktą nuo džiuvimo. Šis pakavimo būdas išsprendė linkusių džiūti produktų svorio problemą.

Bandoma susitarti

Gamintojai, patys fasuojantys savo prekes, nusižengti pirmą kartą gali nebijoti. Tuomet jiems nebus taikoma jokia administracinė atsakomybė, o metrologijos inspekcijos darbuotojai tik surašys įspėjimą, kuriame bus nurodyta, ką įmonė savo veikloje turėtų pakeisti.

Visgi inspektoriams atvykus antrą kartą, įmonės vadovai turėtų sunerimti. Tokiu atveju jų lauks administracinė bauda nuo 300 iki 2000 Lt. Tokios pat taisyklės galioja ir įvairiais produktais prekiaujantiems fiziniams asmenis, tik jiems taikomos baudos kiek mažesnės - nuo 100 iki 1000 Lt.

N.Maziliauskaitė tvirtino, kad skundų sulaukiama tiek dėl didmeninių gamintojų, tiek dėl turgavietės prekiaujančių asmenų. Jei šie blogai pasveria savo produkciją, pirkėjas turi teisę skųstis metrologijos tarnybai.

„Atsakomybė gresia tik gamintojams ir fasuotojams. Platintojai šioje situacijoje yra visiškai ramūs, nes įstatyminiai aktai jiems nenumato jokių sankcijų, jei vartotojai skundžiasi dėl platinamų netinkamo svorio produktų. Aišku, jie, turėdami galimybę, privalėtų tikrinti produktus, jų svorį ir jei šis neatitinka faktiškai nurodyto, privalėtų tą prekę specialiai paženklinti. Visa tai tam, kad vartotojas būtų teisingai informuotas apie įsigyjamos prekės svorį ar tūrį. Kadangi tokie nurodymai nėra įtvirtinti įstatymiškai, niekas ir neapsiima to daryti”, - pasakojo Matavimų ir tyrimų skyriaus viršininkė.

Irma PILIPIENĖ, asociacijos „Lietuvos maisto pramonė” direktorė:

Negalima atsakyti už visus gamintojus, tačiau jei jis yra atsakingai dirbantis, jis tikrai taip nesielgs. Radus nuokrypių, jiems gresia bauda, kitas dalykas - nukenčia reputacija. Taip pat tokia partija privalo būti išimta iš prekybos, tad gamintojas patiria didelius nuostolius. Kai rinkoje yra didelė konkurencija, niekas nenori prarasti gero vardo, patekti į „blogąjį” sąrašą.

Dažniausiai nuokrypiai gali atsirasti dėl drėgmės. Yra tokių produktų, kurie savyje turi drėgmės ir bėgant laikui tiesiog gali nugaruoti. Jei drėgmė mažėja, produktas lengvėja. Tai labiausiai gresia duonos, mėsos produktams. Esmė tai, kad to pateisinti jokiais būdais negalime. Gamintojas yra atsakingas už produkto kokybę, taigi ir svorį, kurį deklaruoja ant pakuotės, iki pat galiojimo laiko pabaigos.

Vieni žmonės bėga dažniau skųstis, kiti tiesiog nuryja tą nepasitenkinimo kartėlį. Tačiau tylėti tikrai ne visada reikia.

Pirkėjas turi atkreipti dėmesį, ar svorio nuokrypis yra netyčinis, vienkartinis, ar tai jau yra tapę gamintojo sistema. Taip pat svarbu pabrėžti, kad iš vieno produkto pakuotės negalima spręsti apie visą partiją, net ir metrologijos tarnyba patikrinimus vykdo iš gausaus kiekio pakuočių ir paskui išveda svorio nuokrypio vidurkį. Kartais tikrai gali būti taip, kad gamintojas visiškai nekaltas dėl produkto palengvėjimo, reikia atsižvelgti į visas aplinkybes.

 

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar žiūrite Euroviziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s