respublika.lt

Pasirodo, utilizuoti kiaules daug labiau apsimoka, nei gaminti dešras

(0)
Publikuota: 2014 rugsėjo 17 16:55:43, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×

Lietuvos kiaulių augintojai „Vakaro žinioms“ atskleidė, kodėl mielai naikinamos ir utilizuojamos net ir sveikos kiaulės, jei tame pačiame ūkyje rasta bent viena, užsikrėtusi afrikiniu kiaulių maru. Pasirodo, tai apsimoka finansiškai.

Jei stambioje fermoje aptinkama bent viena afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusi kiaulė, žudomos dešimtys tūkstančių toje pat fermoje augančių jų sveikų giminaičių. O mėsa net nepatenka į dešras ar kitus produktus, o yra utilizuojama. Daug kas tokio kiaulių genocido ir maisto naikinimo nesupranta.

Veterinarijos specialistas, žemės ūkio bendrovės „Gražionių bekonas“ direktorius Edmundas Adomavičius „Vakaro žinioms“ tvirtino, esą taip bandoma užkirsti kelią maro plitimui.

„Gerai ar ne, kad naikinamos ir sveikos kiaulės bei jų mėsa - galima diskutuoti. ES pasirinko tokį kelią. O štai, pavyzdžiui, Baltarusija sveikas kiaules atskiria ir jas suvalgo. Tačiau tam tikru laikotarpiu - iki 20-ies dienų - kraujo serumas dar nerodo ligos. Ir jei kiaulės, kuri pagal atliktus tyrimus atrodo sveika, bet iš tikrųjų serga, mėsa patektų į produktus, liga imtų plisti per skerdyklas, perdirbimo cechus. Kadangi mėsos turime daug, pasirinktas kelias kiaulieną utilizuoti“, - kalbėjo veterinarijos specialistas.

Pasak jo, sveikos kiaulės naikinamos būtent dėl to, kad yra tikimybė, jog po kurio laiko, praėjus inkubaciniam periodui, ir joms pradės ryškėti maro požymiai.

„Jei nebūtų imtasi jokių priemonių, maras išplistų ir kiaulių apskritai nebeliktų. Tai labai rimta liga. Jei imtume liberaliau į viską žiūrėti, situacija labai pablogėtų. Kai kas klausia, kodėl naikinamos visos kiaulės, jei bent viena iš jų užsikrečia, arba naikinami šernai, o nenaikinamos, pavyzdžiui, visos lapės, jei viena jų užsikrečia pasiutlige. Bet nuo pasiutligės yra vakcina, išmėtomi jaukai su vakcina. Gal ir su maru galima kovoti, bet mes to kol kas nemokame“, - sakė E.Adomavičius.

Jis neslėpė, kad sveikų kiaulių nenaikinti paprasčiausiai neapsimoka.

„Jei ūkyje bent viena kiaulė apsikrėtė, reikėtų atlikti tyrimus ir kitoms. O vienos kiaulės ištyrimas kainuoja apie 150 litų. Jei reikėtų tirti kas mėnesį, įsivaizduojate, kiek tai kainuotų? Už išaugintą kiaulę gaunama apie 420 litų. Tad trys tyrimai kainuoja daugiau nei pati kiaulė. Todėl tai neapsimoka. Juo labiau kad už židinio zonoje sunaikinamas kiaules mokama 100 proc. kompensacija“, - paaiškino E.Adomavičius.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +7 C

+3 +10 C

+6 +11 C

+10 +14 C

+13 +17 C

+18 +19 C

0-4 m/s

0-6 m/s

0-4 m/s

     
X