respublika.lt

Palikai uniją - pamiršk pinigus

(0)
Publikuota: 2016 rugsėjo 13 11:58:19, Justina GAFUROVA, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Palikai uniją - pamiršk pinigus. EPA-Eltos nuotr.

Bankų savivalės ir plėšikavimų neapsikentę žmonės vis dažniau ieško alternatyvų, todėl savo pinigus patiki kredito unijoms. Tačiau ir čia palikęs pinigus, negali būti tikras, kad juos išvis atgausi.

 

Likutis nurašytas

Į „Vakaro žinių“ redakciją kreipėsi Panevėžio gyventoja Rimutė Kavaliauskienė, kuri pasipiktinusi Panevėžio kredito unijos savivale. Pasak skaitytojos, sprendimą dėl pasitraukimo iš unijos ji sužinojo tik po 2 metų, o ilgai laukusi suprato, jog jos likutis sąskaitoje - 86 eurai - jai grąžintas nebus. Mat jais unija pasidengė 2014 metais patirtą nuostolį. „Kredito unijoj turėjau sąskaitą, tačiau ilgai ja nesinaudojau, nusprendžiau uždaryti. Sąskaitoje buvo likutis - apie 300 litų. Parašiau prašymą, kurį turėjo svarstyti. Man buvo pasakyta, kad kai prašymas bus priimtas, likutis bus grąžintas. Tad neskubėdama vis užsukdavau į uniją, bet išgirsdavau, kad prašymas vis dar nesvarstytas. Ir tik šiemet gavau atsakymą, kad kadangi unijai 2014 metai buvo nuostolingi, žmonių, kurie tais metais norėjo išeiti iš unijos, likučių negrąžino, o nurašė padengti nuostolius“, - istoriją pasakoja R.Kavaliauskienė.

Nieko nepranešė

Ji sako esanti pasipiktinusi, kad apie tokį sprendimą nebuvo informuota: „Kodėl ir iš kur tokie nuostoliai, nežinau. Gal sulijo jiems tuos pinigus, ar vėjas nupūtė. Neva likučius nurašyti buvo priimtas sprendimas. Bet niekas man nepranešė, kad likutis man nebus išmokėtas. Nebuvau supažindinta su alternatyvomis, pasiūlymu persigalvoti ar kitais scenarijais. Juk man turėjo bent jau iš anksto pranešti, kad likutis bus nurašytas, gal tokiu atveju būčiau priėmusi kitą sprendimą ir neišėjusi iš unijos.“

Buvusi kredito unijos narė sako visiškai nesuprantanti, kodėl už tai, kad unija patyrė nuostolius, teko sumokėti jos klientams. „Įsivaizduoju, kad aš ne vienintelė tokia buvau, turbūt visiems likučių negrąžino. Bet jei jie prisidarė nuostolių, kodėl aš turiu iš savo pinigų juos padengti? Jei būtų kas pavogę tuos 86 eurus, tai nors į policiją kreipčiausi. O dabar nėra net kur pagalbos ieškoti. Kažkas priėmė nutarimą, kažkas nuostolių pridarė, o mes sumokėsim. Galvoja, kad kaimo žmogeliai - pasakė, kad tokia tvarka, jie ir išėjo nuleidę galvas“, - piktinasi panevėžietė.

Kas norėjo sužinoti - sužinojo

Pasak Panevėžio kredito unijos vadovo Kazimiero Antanyno, toks sprendimas - nurašyti išeinančių klientų sąskaitų likučius dėl patirtų nuostolių - esą yra visiškai teisėtas ir priimtas pačių kredito unijos narių. „2014 metais taip įvyko dėl Lietuvos banko priimtų įstatymų, kurie įgalino tai mus padaryti. Tais metais mes patyrėme nuostolių ir, pagal Kredito unijų įstatymą, narys, kuris nori atsiskaityti ir išeiti iš unijos, parašo prašymą, mes priimame sprendimą ir jo turėtas pajus perkeliamas į kitą registrą. Kaip įstatymas numato, pasibaigus finansiniams metams, visuotinis narių susirinkimas tvirtina pajamų ir išlaidų sąmatą ir kitus finansinius rodiklius. Nariai patys patvirtino tokią finansinę atskaitomybę esant nuostoliui. Visuotinis narių susirinkimas ir yra mūsų aukščiausias organas, kurio sprendimą mes ir įvykdėme, - situaciją aiškina K.Antanynas. - Mes esame kooperatinė bendrovė ir tie žmonės, kurie 2014 metais norėjo išeiti, jiems buvo sakoma, kad jie gali palaukti, pažiūrėti rezultatus. Bet jie, būdami kredito unijos savininkai, nesutiko, todėl patyrė nuostolį.“ Pasak vadovo, tokių žmonių buvo ne daugiau kaip 10.

Vadovas tikina, kad visi 2014 metais norėję išeiti unijos nariai buvo iš anksto įspėti apie priimtą tvarką: „Su kiekvienu žmogumi, kuris rašė prašymą, buvo kalbama, diskutuojama, aiškinama. Žinoma, jeigu žmogus norėjo sužinoti tą informaciją. Jie nerašė tų prašymų arba prašymus atsiėmė, todėl kitais metais įstodami viską atgavo.“

K.Antanynas nenorėjo patikėti, jog galėjo nutikti taip, kad bent kažkas liko nesužinojęs apie pajaus nurašymą iš sąskaitos į unijos biudžetą. Dar labiau vadovas nustebo, išgirdęs, kad klientė sprendimo apie išstojimą iš unijos galėjo laukti kone 2 metus. „Negaliu situacijos pakomentuoti. Jeigu ateitų pas mane šis klientas, išsiaiškintume, pas ką jis vaikščiojo. Jei tikrai dvejus metus vaikščiojo, tikrai per tiek laiko turėjo būti paaiškinta viskas. Dėl išėjimo sprendimą priimti įstatymas nurodo per 3 mėnesius, bet mes sprendimą priimame greičiau“, - tikina vadovas. Paklaustas, ar mūsų skaitytojai atvykus pas unijos vadovą bus atlyginta patirta žala, K.Antanynas patikino, kad grąžinimo galimybės jau nėra.

Proporcingas nurašymas

Danutės Darginavičienės, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Kitų finansų įstaigų priežiūros skyriaus viršininkės teigimu, nuostolinga Panevėžio kredito unijos veikla galėtų turėti įtakos tik grąžinamo pajinio įnašo dydžiui, nes, pagal Kredito unijų įstatymą, grąžindama asmeniui, kurio narystė kredito unijoje pasibaigė, pajinius įnašus, kredito unija privalo juos sumažinti proporcingai, atsižvelgdama į kredito unijos praėjusių metų patvirtintoje metinėje balansinėje ataskaitoje įrašytas kredito unijos nuostolių sumas.


Rūtenis PAUKŠTĖ, Lietuvos bankų klientų asociacijos vadovas:

Suprantama, kad unijoje klientas yra kaip ir akcininkas, bet juk jei kitais metais unijos veikla bus pelninga, tai reikia laukti tų metų, kad galėtum išeiti? Tad tokia argumentacija iš pirmo žvilgsnio nėra aiški. Nors aš nesu girdėjęs apie tokius dalykus. Juk kai tu įneši pajų stodamas į uniją, vienareikšmiškai pasakoma, kad tau jis sugrįš. O nesugrįš tik bankrutavus kredito unijai. Tad tokiai situacijai esant klientas mažų mažiausiai turėtų gauti kitą pranešimą - kad įvyko kitas sprendimas. O jei niekas į susirinkimą nekvietė ir protokolų apie susirinkimą nesiuntė, keista.

Matyt, unijos akcininkai, arba kitaip pajininkai, nėra kviečiami į susirinkimus ir kredito unijos valdymas, matyt, turi trūkumų. Nes šis sprendimas, mano manymu, nėra logiškas. Kodėl tuomet proporcingai nariai negali netekti pajaus, jei kredito unijos turtas kažkiek sumažėjo? Gal tuomet būtų bent kažkokia logika. O dabar turbūt visi kiti akcininkai trina rankas, nes išeinantieji atneša jiems naudos.

Jei iš tiesų situacija tokia, tuomet kredito unijų valdymas, akivaizdu, galėtų būti tobulintinas. Atsiveria problema, kad, ko gero, kredito unijų akcininkai apie susirinkimus informacijos negauna ir, kas ten vyksta, žinoti negali. Lietuvos bankas prižiūri visą šią sistemą. Dabar gana sunkiai jie priima sprendimus, kad kredito unijos būtų pačios daugiau save kontroliuojančios ir prižiūrinčios. Taip būtų kuriama sveikesnė finansinė rinka.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+1 +8 C

+2 +9 C

+7 +12 C

+10 +15 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s