respublika.lt

Isterija, arba Būsto paskolos grąžinimą siūloma atidėti (papildyta)

(0)
Publikuota: 2010 balandžio 28 08:01:17, Virgaudas GUDAS, “Respublikos” žurnalistas, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×

Vakar vakare Seimas turėjo svarstyti Civilinio proceso kodekso pataisas, kuriomis Lietuvos gyventojams būtų įteisinta galimybė nuo vienų iki dvejų metų atidėti būsto paskolos grąžinimą.

Pasiūlymas dėl šių pataisų atsirado, arba, tiksliau, buvo atgaivintas, kai baigiantis kovui Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas Seime pareiškė, kad nė vienas komercinis bankas skolininkų neišmeta iš paskutinio būsto. Realiame pasaulyje gyvenantys realūs žmonės nustebo dėl tokio pareiškimo ir į Seimo narių elektroninius paštus plūstelėjo pasipiktinusių šia neteisybe ir iškeldinamų žmonių laiškai su prašymais padėti.

Gavus įrodančios informacijos, kad bankų pažadai neiškeldinti skolininkų iš paskutinio gyvenamojo būsto neatitinka tikrovės, vėl buvo atnaujintas pasiūlymas svarstyti beveik prieš metus pateiktas Civilinio proceso kodekso pataisas. Pasak jas pateikusios Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno Vytauto Gapšio, tuo metu buvo gautas bankų pažadas, kad jie nevarys žmonių iš butų, jei pataisos nebus forsuojamos. Kadangi jie pažado nesilaikė, frakcijos nariai kreipėsi į Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetą, prašydami atnaujinti pataisų svarstymą.

Vakar šį svarstymą Seimas atidėjo V.Gapšiui pranešus, kad pataisų projektas turi būti papildytas.

 

Išvadino populistiniu

Turėjusio įvykti svarstymo išvakarėse Lietuvos bankų asociacija (LBA) šį siūlymą išvadino populistiniu, iki galo neapsvarstytu bei jokiais tyrimais neparemtu ir kad tai ne tik turės didžiulių neigiamų pasekmių šalies ūkiui ir teisinei aplinkai, bet ir atvers galimybes piktnaudžiauti.

„Šis siūlymas žalingas visiems, o pirmiausia pačiam asmeniui, kurio interesus tariamai norima apginti, - juk siūloma pataisa nepagerintų gyventojo, paėmusio paskolą ir turinčio laikinų finansinių sunkumų, padėties. Priešingai, dėl mokėtinų sumų, susikaupsiančių per 2 metus, šiuo metu trumpalaikių finansinių sunkumų turintiems asmenims atsiskaityti už paskolą taps dar sunkiau, o kai kuriais atvejais ir nebeįmanoma”, - tvirtino LBA prezidentas Stasys Kropas.

Pasak jo, priėmus šią pataisą būtų pažeista pati hipotekos instituto pagrindinė nuostata, kuria turto įkeitimas užtikrina paskolos grąžinimą. Nė viena kredito institucija negali rizikuoti indėlininkų pinigais ir be užstato skolinti didesnės sumos, t.y. skolinti neturėdama garanto.

Keleriopas apsidraudimas

“Teigiame, kad ši pataisa padidins paskolų lėšas, pablogins situaciją būsto paskolų rinkoje, vers bankus dar atidžiau vertinti kliento riziką. Kai kurios kredito įstaigos bus priverstos iš viso nutraukti veiklą paskolų srityje, o tai - viena pagrindinių veiklos sričių. Jos nebevykdant galimi nuostoliai”, - “Vakaro žinioms” sakė S.Kropas.

Tačiau tokie dūsavimai - nelabai įtikinami. Lyg norėdamas paneigti jo žodžius, vakar, pavyzdžiui, “Swedbank” paskelbė, kad per pirmuosius tris šių metų mėnesius Lietuvoje gavo 115,5 mln. litų pelno. Tačiau dėl atidėjinių galimiems paskolų nuostoliams padengti 2010 m. pirmąjį ketvirtį banko grupė Lietuvoje patyrė 66,9 mln. litų nuostolių (2009 m. paskutinį ketvirtį - 598,4 mln. litų nuostolių). Kitaip tariant, bankas parodė beveik per 660 mln. litų pastarojo pusmečio nuostolį, nors iš tikrųjų jokio nuostolio nebuvo: pinigai atsidėti blogiausiam atvejui. Tad, net ir Seimui priėmus minėtą Civilinio proceso kodekso pataisą ar net bankus taip baidantį Fizinių asmenų bankroto įstatymą, kredito įstaigoms tikrai nebūtų taip baisu, kaip jos deklaruoja.

Bankai - visagaliai

Vienas kodekso pataisų autorių Kęstutis Daukšys aiškina, kad būtina apsaugoti paskutinį gyventojų būstą, nes laikinai su sunkumais susidūrę asmenys dėl nekilnojamojo turto rinkos stagnacijos net nebeturi šansų parduoti būstą už tokią kainą, kad pavyktų nebelikti skolingiems bankui.

“Reikia įstatymiškai sureguliuoti situaciją, nes be to bankai visada būna aukštesni už klientus”, - sakė K.Daukšys.

Neatitinka tikrovės

S.Kropas aiškina, kad pataisos betikslės, nes bankai ir taip yra įsipareigoję klientus iš paskutinio būsto iškeldinti tik kraštutiniais atvejais. Kokie tie kraštutiniai atvejai - “Vakaro žinios” jau rašė (2010 04 03). Nors Lietuvos banko vadovas Reinoldijus Šarkinas dar kovo pabaigoje tvirtino, jog su visais bankais susitarta, kad jie neiškelia iš paskutinio būsto, realybė yra kitokia.

Kėdainiškės Mildos ponas Šarkinas galėtų paklausti, ar tikrai bankai iš paskutinio būsto jos šeimos neiškels vos už 3185 litų skolą. Jei jis geriau pasidomėtų, sužinotų, kad ir Kuršėnuose, o gal ir kitur, tokių atvejų pasitaiko.

Šiemet išvaržyta dvigubai daugiau

“Respublika” Centrinėje hipotekos įstaigoje pasidomėjo, kokia yra reali situacija, ir paaiškėjo, kad tų “kraštutinių atvejų” pastebimai daugėja, o būsto įkeitimo atvejų mažėja.

Centrinės hipotekos įstaigos direktoriaus pavaduotoja Daiva Raupytė informavo, kad, Hipotekos registro duomenimis, per I šių metų ketvirtį naujais sutartinės hipotekos sandoriais buvo įkeisti 1428 butai ir 128 gyv. namai, priklausantys gyventojams, o pernai per tą patį laikotarpį - atitinkamai 1526 butai ir 169 gyvenamieji namai.

O dabar dar keli, gal kai kam ir sausi, bet realų gyvenimą rodantys skaičiai. Hipotekos registro duomenims, per I šių metų ketvirtį hipotekos teisėjai nutarė areštuoti 181 įkeistą butą ir 13 namų (pernai - atitinkamai 146 butus ir 11 namų). Per tris šių metų mėnesius hipotekos teisėjai priėmė nutartis parduoti iš varžytynių 143 įkeistus butus ir 8 gyvenamuosius namus (pernai - 79 butus ir 9 namus). Vadinasi, šiemet išvaržyta ir buvo išmesta į gatvę beveik dvigubai daugiau šeimų negu pernai. Tačiau iš Hipotekos registro duomenų matyti, kad bankai tikrai neiškelia žmonių iš paskutinio būsto. Jie perduoda bylas hipotekos teisėjams, o šie ir atlieka visą darbą.

Košę virė bankai, srebia klientai

Kęstutis JASKELEVIČIUS - Ekonomistas, socialinių mokslų daktaras:

Bandymo teisiškai sureguliuoti banko ir kliento santykius nereikėtų vertinti kaip kišimosi į rinką. Reikia prisiminti, kad bumo laikotarpiu skolinimosi sąlygos buvo smarkiai iškreiptos, bankai klientus agituodavo, mulkindavo. Taip rinka buvo iškreipta, kainos - nerealiai išpūstos. Todėl dabar, kai sunkmetis, našta turėtų dalytis visi. Bankai, kurie patys sukėlė kainas, neturėtų visko užkrauti tik skolininkams.

Bankai aiškina, kad ir be teisinio reguliavimo stengiasi su klientu išspręsti problemas abipusiu susitarimu. Tačiau kai nėra atitinkamų įstatymų, silpnoji pusė - klientai - įspraudžiami į kampą. Juk bankai yra dominuojanti pusė visose sutartyse. Yra standartinės sutartys, palankios kredito davėjams. Jei su sąlygomis nesutinki - paskolos negausi.

Prieš kiekvieną iniciatyvą, galinčią pakenkti bankų pelnui, šie nuolat pradeda pasipriešinimo kampanijas. Bet tai visai suprantama. Jie turi interesą. Negi sakys - mes nusileidžiame, darome kaip geriau klientams. Todėl ir šakojasi. Be to, imasi ir gudrybių. Pavyzdžiui, spekuliuoja su specialiaisiais atidėjiniais. Daro didelius atidėjinius, kad parodytų didesnį nuostolį. O po to galėtų aiškinti: mūsų nuostoliai ir taip dideli, o bet koks teisinis įsikišimas dar didesnių nuostolių padarys. Be to, nuo atidėjinių dar ir pelno mokesčio nereikia mokėti.

Parengta pagal dienraščius "Respublika", "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+1 +8 C

+2 +9 C

+7 +12 C

+10 +15 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s