Per pastaruosius pusantrų metų net keturios kredito unijos buvo paskelbtos nemokiomis. Lietuvos bankas sugriežtino jų veiklos riziką ribojančius reikalavimus, tačiau kartu planuojama suteikti joms ir daugiau galimybių užsidirbti pelno, iš kurio jos galėtų formuoti atsargos kapitalą, reikalingą nuostoliams padengti.
Seimo valdyba sudarė darbo grupę iš Seimo narių, Lietuvos banko, pačių kredito unijų atstovų, ji iki šių metų rugsėjo 24 d. turės parengti tvarios kredito unijų veiklos koncepcijos projektą. Darbo grupės vadovas Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Balys Bradauskas „Vakaro žinioms“ sakė, kad kredito unijoms, atsižvelgiant į jų turimą kapitalą ir veiklos tvarumą, ketinama leisti vykdyti papildomas funkcijas - keisti valiutą, priimti įmokas už komunalines paslaugas ne vien iš savo narių, bet ir iš kitų piliečių. „Kadangi valstybinio banko įsteigti nepavyksta, žiūrėsime, kokių galimybių galima suteikti lietuviškam kapitalui, kad būtų kuo didesnė grąža valstybei“, - teigė B.Bradauskas.
Anot jo, didiesiems skandinavų bankams terūpi jų pelnas, jie beveik neskolina smulkiesiems šalies ūkio subjektams - ūkininkams, mažoms įmonėms, tad šioje srityje unijos juos galėtų pakeisti. Tačiau kelia nerimą Lietuvos banko inspektavimų medžiaga, iš kurios matyti, kad kredito unijose paskolų, suteikiamų juridiniams asmenims, dalis sparčiai auga, o šios paskolos laikomos labiau rizikingomis. Kai kredito unijos nepakankamai konservatyviai vertina tokių paskolų sugrąžinimo galimybes, jų nuvertėjimas lemia nuostolius, o šie savo ruožtu silpnina kredito unijų kapitalo bazę. Šių metų balandžio 1 d. 75 šalies kredito unijų pritraukti indėliai siekė daugiau kaip 1,8 mlrd. litų. Jos turėjo 144 400 narių. Per pirmus tris šių metų mėnesius pelningai dirbo 34 kredito unijos, bet 41 kredito unija patyrė nuostolių. Tad bendras unijų sistemos rezultatas neigiamas - 100 tūkst. litų nuostolis. Pernai tuo pačiu laikotarpiu nuostoliai siekė net 11,8 mln. litų.
„Nuostoliai kartais būna ne visai pamatuoti dėl atidėjinių ir kitų priežasčių. Bet jeigu apribotos unijų veiklos galimybės, iš kur joms gauti daugiau pelno? - mano parlamentaras. - Aišku, kontroliuoti būtina, negalima leisti, kad jos, surinkusios indėlius, bankrutuotų. Bet esant griežtesnei kontrolei galima ir daugiau funkcijų suteikti.“ Finansų ministerija yra Seimui pateikusi Kredito unijų įstatymo pataisas, Lietuvos banko sudaryta darbo grupė Biudžeto ir finansų komitetui yra pateikusi savo rekomendacijas, kaip turėtų būti vystoma kredito unijų veikla ir jų priežiūra. Savo pasiūlymus yra išdėstę ir kredito unijų atstovai.
144 tūkst. - tiek narių turi 75 šalies kredito unijos
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“