respublika.lt

Teismas suėmimo R.Kurlianskiui nepratęsė

(0)
Publikuota: 2016 birželio 15 10:17:05, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Raimundas Kurlianskis. Eltos nuotr.

Vilniaus apygardos teismas atmetė prokurorų prašymą pratęsti suėmimą politinės korupcijos byloje įtariamam koncerno "MG Baltic" viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui.

 

Tokį sprendimą teisėjų kolegija priėmė argumentuodama, kad nėra duomenų visumos, jog įtariamasis bėgs (slėpsis) nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, todėl suėmimas šiuo pagrindu pagrįstai nebuvo pratęstas klausimą nagrinėjant apylinkės teisme.

Be to, šiuo klausimu jau buvo pasisakęs Vilniaus apygardos teismas savo gegužės 24 d. nutartyje. Įtariamasis per dvi savaites nuo išėjimo iš suėmimą vykdančios įstaigos nuo pareigūnų nepasislėpė.

Taip pat teismas atkreipė dėmesį į tai, kad per laikotarpį nuo paleidimo ir suėmimo neatsirado duomenų apie bet kokio poveikio ikiteisminiam tyrimui svarbiems asmenims darymą, todėl teismas konstatavo, kad nėra ir šio suėmimo pagrindo, esą prašomas suimti asmuo darys poveikį kitiems asmenims ir taip trukdys procesui.

Teisėjų kolegija mano, kad šiuo momentu R. Kurlianskio dalyvavimą procese ir netrukdomą ikiteisminį tyrimą padės užtikrinti kitos paskirtos priemonės, t.y. namų areštas, 25 tūkst. eurų užstatas ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti bei nebendrauti su tam tikrais konkrečiais asmenimis. Pažeidus šias sąlygas, atsirastų pagrindo svarstyti kardomosios priemonės sugriežtinimo klausimą.

Apygardos teismo nutartis dėl kardomosios priemonės verslininkui galutinė ir neskundžiama. Pats R. Kurlianskis posėdyje nedalyvavo ir, pasak jo advokato, teismo sprendimo laukė namuose.

Vilniaus apygardos teismui pateiktame skunde prokurorai prašė panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartį, kuria buvo atmestas prokuratūros prašymas leisti pratęsti R. Kurlianskio suėmimo terminą dviem mėnesiais. Prokurorai aukštesnės instancijos teismo prašė leisti pratęsti įtariamajam suėmimo terminą dviem mėnesiais.

Ikiteisminį tyrimą koordinuojantis Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Justas Laucius po teismo posėdžio žurnalistams sakė, kad teismas konstatavo,jog R. Kurlianskis, turtingas ir užima daug reikšmingų pareigų, todėl šios aplinkybės ir lėmė tokį teismo verdiktą.

"Teismas visada teisus, šiuo atveju nutarties skųsti mes nebegalime, ji įsiteisėjo nuo paskelbimo momento, teisiškai t.y. absoliuti tiesa ir išdėstyti argumentai, kokius dabar matome, teismų praktikoje turi teisę egzistuoti", - sakė J. Laucius.

Jo teigimu, šiuo metu atliekamas ikiteisminis tyrimas yra pradinėje stadijoje ir pasinaudodamas teise daugiau detalių neatskleidė.

Klausiamas apie tolesnę tyrimo eigą bei veiksmus prokuroras neatmetė, kad šis teismo sprendimas gali daryti įtaką vienokiems ar kitokiems tyrimo veiksmams.

"Kaip paveiks ir ką konkrečiai darysime - t.y. ateities klausimas ir tai sužinosite vėliau", - teigė J. Laucius.

Prokuroras taip pat nedetalizavo, ar turi duomenų, kad R. Kurlianskis iki šiol būdamas laisvėje trukdė tyrimui. Jis taip pat nepateikė tiesaus atsakymo, ar prokurorai jau apsisprendė kreiptis į Seimą su prašymu baudžiamojon atsakomybėn patraukti taip pat šiame ikiteisminiame tyrime minimą parlamentarą "darbietį" Vytautą Gapšį. Kaip ir anksčiau J. Laucius neatmetė, kad šiame ikiteisminiame tyrime gali atsirasti ir daugiau politikų pavardžių ir būti atlikta daugiau kratų. Prokuroras kartojo, kad ši politinė korupcijos byla susijusi su tuo, kad koncernas "MG Baltic" bandė paveikti politikus, kad būtų priimti tam tikri įstatymai, kurie galėjo būti palankūs bendrovei.

R. Kurlianskio advokatas Romualdas Mikliušas sakė ir tikėjęsis palankaus Vilniaus apygardos teismo sprendimo.

"Jeigu būtų kitoks sprendimas, tai jis labai ryškiai skirtųsi iš bendros teismų praktikos", - sakė R. Kurlianskio gynėjas.

Advokatas manė, kad dabar, padarius pirminius veiksmus, kaip dažnai būna STT bylose, tyrimas nutils. Priminus, kad prokuroras užsimena apie daugiau įtariamųjų šioje byloje, R. Mikliušas teigė, kad "jeigu civilines sutartis vertinsime kaip nusikaltimus, tai aišku tų įtariamųjų gali būti labai daug", o įrodyti kyšio priėmimą, nepakanka rasti pinigų. Gynėjo teigimu, civilinės sutarties sudarymo ar vykdymo negalima traktuoti kaip kyšio.

"Reikia įrodyti tyčinius susitarimus. Tai mes tų sudedamųjų nusikaltimo dalių ir įrodymų, kuriais įrodytų kyšininkavimo faktą, kol kas tikrai nematėme", - sakė jis.

Klausiamas, kokie santykiai siejo Eligijų Masiulį su jo klientu R. Kurlianskiu, R. Mikliušas kalbėjo, kad verslininkas ne kartą yra bendravęs su visais politikais.

"Čia ne paslaptis, politikai nuolat kreipdavosi, kažko prašydavo, pavyzdžiui, paremti jų elektoratą, kažkokias įmones iš jų rinkiminių apygardų ir pan. Čia nuolatinis procesas, kuris visada vykdavo", - teigė advokatas.

R. Mikliušas patikslino, kad atliekamame ikiteisminiame tyrime, kaip jau buvo skelbta, prokurorams kliūva įstatymų projektai, susiję su keliu Vilnius-Utena ir paminklu sostinėje Jonui Basanavičiui, kredito unijomis.

Kol kas R. Kurlianskis nėra davęs parodymų, tačiau tai, anot advokato, neabejotinai darys ateityje.

ELTA primena, kad teisėsauga tiria įtarimus, kad R. Kurlianskis buvusiam Seimo nariui ir buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui E. Masiuliui galėjo perduoti 106 tūkst. eurų kyšį.

R. Kurlianskis buvo sulaikytas gegužės 12 dieną, jam pateikti kaltinimai papirkimu ir prekyba poveikiu bei neteisėtu disponavimu informacija, kuri yra valstybės paslaptis. Į laisvę iš Lukiškių jis paleistas gegužės 31 d. Pirmadienį prokurorai "MG Baltic" koncerno viceprezidentui R. Kurlianskiui pateikė papildomų kaltinimų dėl galimo 25 tūkst. eurų kyšio davimo Darbo partijos nariui V. Gapšiui.

E. Masiuliui pateikti įtarimai prekyba poveikiu, neteisėtu praturtėjimu ir kyšininkavimu. Iš viso kratos metu pas jį namuose rasta 250 tūkst. eurų. Politikas jam pareikštų įtarimų nepripažįsta.

Galimos politinės korupcijos byloje kratos buvo atliktos ir didžiausios Lietuvoje verslo grupės "Vilniaus prekyba" pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus kontroliuojamos bendrovės "Bertona Holdings Limited" Lietuvos skyriaus vadovės Dianos Dominienės darbo vietoje ir namuose.

STT praėjusį penktadienį taip pat atliko kratas Kauno miesto tarybos nario, šešėlinio Liberalų sąjūdžio susisiekimo ministro Rimanto Mikaičio namuose Kaune, taip pat - Seimo nario, Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotojo Gintaro Steponavičiaus fondo patalpose Vilniuje.

Prokurorai neatmeta, kad šiame ikiteisminiame tyrime gali atsirasti ir daugiau politikų pavardžių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar perkate maisto produktus tiesiai iš ūkininkų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s