respublika.lt

Vos išrinko, o jau dalijasi postus

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 spalio 27 12:20:18, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
Ingridos Šimonytės, Aušrinės Armonaitės ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen vedamos partijos jungiasi į koaliciją. Stasio Žumbio nuotr.

Rinkimų naktį konservatoriai, Lietuvos liberalų sąjūdis bei Laisvės partija paskelbė bendrą deklaraciją dėl valdančiosios koalicijos kūrimo. Pastarosios dvi partijos, nors iškovojo po palyginti nedaug mandatų, jau pareiškė, kokių postų norėtų. Tikrai ne pačių prasčiausių. Politologai neabejoja dėl dviejų dalykų - koaliciją suburs minėtos trys politinės jėgos, o premjerė bus Ingrida Šimonytė.

 

Apetitu nesiskundžia

Preliminariai 50 mandatų iškovoję konservatoriai apie postus dar atvirai nekalba, o štai mažosios būsimos koalicijos „seserys" nesikuklina - pareiškė, kokių postų norės. Liberalų sąjūdis netgi įvardino ir kai kurias personalijas.

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad džiaugiasi Seimo rinkimų rezultatais - laimėtais 13 parlamentarų mandatų. Pasak jos, partija tikisi gauti trijų ministerijų portfelius bei Seimo pirmininko postą.

„Liberalų sąjūdis mano, kad mes galėtume šiose derybose kalbėti apie tris ministerijas, jos susijusios su tais programiniais punktais - švietimo, aplinkos ir ekonomikos bei inovacijų ministerija. Taip pat manome, kad kaip antrą rezultatą parodžiusi koalicijos partnerė (13 mandatų, - aut. past.) galime bei turėtume kandidatuoti ir į Seimo pirmininko postą", - teigė Liberalų sąjūdžio vadovė. Partija jau kalba, kad aplinkos ministru galėtų dirbti Simonas Gentvilas, ekonomikos ir inovacijų - Simonas Kairys.

Laisvės partijos (11 mandatų) pirmininkė Aušrinė Armonaitė irgi neslepia savo ambicijų. Anot jos, partija norėtų veikti švietimo, ekonomikos, žmogaus teisių srityje. Tuo metu politologai neabejoja, kad valdančiąją koaliciją burs trys minėtos partijos, o premjere bus siūloma konservatorių sąrašo lyderė I.Šimonytė, tačiau daugiau spėlioti nedrįsta.

Konservatoriai nepjaus šakos

Politologas Kęstutis Girnius mano, kad trijų partijų koalicija specialiai kitų politinių jėgų jungtis nevilios, nes 74 mandatus turėsiantis darinys bus pakankamai tvarus.

„Koaliciją veikiausiai palaikys Remigijus Žemaitaitis, kuris yra dešinysis, prie koalicijos nesijungs Darbo partija su savais 10 mandatų, tačiau bus neutrali, nesijungs prie opozicijos, todėl ir su ja bus galima tartis kai kuriais klausimais. Koalicija su 74 mandatais, susidėsianti iš 3 partijų, bus pakankamai tvirta, palyginti su ankstesnėmis. Galų gale, kai Seime bus svarstomi svarbiausi klausimai, valdantieji galėtų saviškių neišleisti į komandiruotes, kad nepritrūktų balsų. Nors, atvirai sakant, nelabai tikiu, kad taip bus. JAV kongrese, kai būna svarbus balsavimas, dalyvauja visi 100 senatorių, Atstovų rūmuose iš 435 politikų dalyvauja bent jau 430. Deja, neprisimenu atvejų, kad Lietuvoje vienu metu būtų bent 120 parlamentarų", - sakė K.Girnius.

Pašnekovo teigimu, Liberalų sąjūdis pernelyg daug svarbių postų apžiojo.

„Antra pagal mandatus koalicijos partija paprastai gauna Seimo pirmininko postą, bet reikia prisiminti, kad Liberalų sąjūdis - silpnai pasirodžiusi partija, iškovojusi vos 13 mandatų. Prieš 4 metus, kai „valstiečiai" iškovojo dar daugiau mandatų nei dabar konservatoriai, jie pasiėmė ir premjero, ir Seimo pirmininko postus. Manau, kad taip gali būti ir dabar. Nors dėl šventos ramybės V.Čmilytei-Nielsen ir gali būti suteikta Seimo pirmininko kėdė. Bet dėl ministrų postų labai abejoju, nes nori labai jau svarbių postų. Manau, kad konservatoriai norės išlaikyti ne tik finansų ministro, bet ir kitus svarbius postus, tarp jų - ekonomikos ir inovacijų. Laisvės partija, manau, irgi gaus ne daugiau kaip 2-3 ministrų postus. Įtariu, kad jai bus svarbiau į koalicijos programą įtraukti kai kurias savas nuostatas - dėl marihuanos dekriminalizavimo, dėl homoseksualistų santuokų pripažinimo. Tačiau dėl pastarojo, manau, nieko neišeis, nes dalis konservatorių priešinsis, nenorėdami prarasti savo elektorato. Apibendrinęs, pasakyčiau, - tiek A.Armonaitė, tiek V.Čmilytė-Nielsen paskelbė maksimalistines pozicijas - tai, ką norėtų gauti. Daug ko galima norėti, nebūtinai gausi. Ūkio politikos klausimais galbūt pavyks susitarti, bet kultūros ir panašiais klausimais Laisvės partija yra kairioji - skeptiškai žiūri į bažnyčią, į patriotines manifestacijas, todėl konservatoriai, jei tam besąlygiškai pritartų, sukeltų vidaus nesutarimus ir atbaidytų dalį rinkėjų. Todėl A.Armonaitė pasieks gerokai mažiau, nei tikisi", - svarstė K.Girnius.

Bet kokiu atveju politologas neabejoja, kad minėtų trijų partijų koalicija tikrai bus.

„Jei Laisvės partija negalės susitarti su konservatoriais, kaip galės susitarti su „valstiečiais"? O jei ir susitartų, vis tiek trūktų balsų koalicijai. Ir dar neabejotinai premjere taps I.Šimonytė. Visai gali būti, kad bus pasielgta taip, kaip prieš 12 metų: kai konservatoriai būrė koaliciją, vieno ministro posto ėmė ir pritrūko, todėl buvo sukurta Energetikos ministerija. Neatmeskime galimybės, kad ir dabar atsiras naujas ministro postas", - samprotavo K.Girnius.

Nelaužys taisyklių

Politologas Vytautas Dumbliauskas mano, kad Seimo pirmininke bus V.Čmilytė-Nielsen, jei tik pati išreikš tokį norą.

„Sena nerašyta taisyklė, kad daugiausiai mandatų turinti valdančioji partija pasiima ministro pirmininko ir finansų ministro postą, o antra partija - Seimo pirmininko. Taip, prieš 4 metus „valstiečiai" buvo sulaužę šią tradiciją, tačiau jie ir buvo iškovoję beveik 60 mandatų. Manau, konservatoriai nelaužys tradicijos. Juo labiau prisiminkime, kad 2008 m. Seimo pirmininko postą jie buvo atidavę Arūnui Valinskui", - sakė V.Dumbliauskas.

Jis taip pat priminė, kaip 2008-aisiais koaliciją būrusi Konservatorių partija dalino postus: kiekvienas postas buvo įvertinamas balais, kiek postų, už kokį balų skaičių turi gauti koalicijos narė, priklausė nuo mandatų skaičiaus.

„Veikiausiai taip bus ir dabar. Finansų ministro postas - 3 balai, kultūros - 1 ir panašiai. Tikriausiai bus sukurta formulė, kad niekas nesipiktintų. Taip ir pasidalins", - samprotavo V.Dumbliauskas.

Netiki konstruktyvia opozicija

„Valstiečių" lyderis Ramūnas Karbauskis vakar pareiškė, kad naujajame Seime jo vedama partija parodys, kaip iš tikrųjų turi dirbti konstruktyvi opozicija. V.Dumbliauskas į tokius pažadus žiūri skeptiškai. Jis primena, kad prieš 4 metus tas pats R.Karbauskis pažadėjo, jog jo formuojama koalicija bus tokia skaidri, kokių iki tol nebuvo buvę, tačiau iš to esą išėjo šnipštas.

„Manau, kad R.Karbauskis iš viso beveik nesirodys Seime. Kai jis pirmą kartą pateko į Seimą ir buvo eiliniu Seimo nariu, nedalyvaudavo Seimo posėdžiuose, už ką gaudavo barti nuo tuometinio Seimo vadovo Artūro Paulausko. Sėdėjo Ispanijoje ir nelankė posėdžių. Galiu lažintis, kad ir dabar visai nedalyvaus darbe, nebent pusmetį, kai bus opozicijos lyderiu.

O ir Saulius Skvernelis ar norės būti eiliniu Seimo nariu, kai buvo pasiekęs tokių aukštumų? Ar norės lindėti Seime, kai bus niekam nebeįdomus, kai net interviu niekas iš jo nebeims?" - spėliojo politologas, pasak kurio, vien jau dėl to konstruktyvi opozicija „nesišviečia".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar žiūrite Euroviziją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+3 +8 C

+6 +9 C

+10 +15 C

+11 +17 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s