respublika.lt

Prarūgę produktai ir prekyboje, ir skurstantiems

(374)
Publikuota: 2024 balandžio 01 09:02:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 3 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Valdžios siekis kovoti su maisto švaistymui, panašu, gali atsiliepti gyventojų sveikatai. Dabar, kai parduotuvėms leista prekiauti pasibaigusio galiojimo maisto produktais, gyventojai piktinasi, kad prarūgę ir supuvę produktai pasiekia net skurstančius. O ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė džiaugiasi, kad kemša pasibaigusio galiojimo miltus ir dar gyva.

 

Nemaloni situacija paaiškėjo, kai socialiniame tinkle viena moteris pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame matyti maisto produktai, gauti iš stokojantiems žmonėms pagalbą teikiančios „Maisto banko" atiduotuvės Vilniuje. Čia maisto produktų pasiimti gali atvykti gyventojai, kuriems pagalbą maistu skirti rekomenduoja savivaldybės socialiniai darbuotojai.

Moteris, parnešusi produktus savo pirmos grupės negalią turinčiam broliui, nustėro, jog dalis jų buvo pasibaigusio galiojimo, o kai kurie netgi pavojingi valgyti.

Jos filmuotoje medžiagoje matyti, jog pradarius sriubos pakuotę, joje yra pelėsis, pieno produktai taip pat prastos kokybės - jau surūgę, o duonos galiojimo terminas baigėsi prieš kelis mėnesius!

„Reikėtų visa tai sukrauti ir nunešti valdžios atstovams ant stalo: supelijusią sriubą, prarūgusius jogurtus, prarūgusį sūrį, košę, kurios galiojimas baigėsi prieš tris mėnesius, ir pasenusią duoną. Taip maitinami negalią turintys ir nepasiturintys žmonės. Įdomu, ką mūsų valdžia galvotų, pavalgiusi tokio maisto?

Todėl mūsų ligoninės ir pilnos apsinuodijusių ligonių. Labai negražu. Šį maistą davė Vilniaus savivaldybė", - vaizdo įraše sako moteris.

„Vakaro žinios" kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, tačiau jos atstovai atsisakė pakomentuoti šią gėdingą situaciją.

Sugedę produktai gali tykoti ir parduotuvėje

Kodėl taip nutiko, žurnalistams paaiškino „Maisto banko" atstovė Miglė Petronytė. Ji apgailestauja dėl susidariusios situacijos.

„Mūsų atiduotuvėse dalijami produktai, kuriuos tą dieną surenkame iš parduotuvių, ūkininkų, gamybos įmonių. Tai dažniausiai paskutinę dieną galiojantis maistas arba produktai su pasibaigusiu terminu „Geriausias iki".

Jūsų atsiųstame video, kuriame moteris skundžiasi, jog gavo pasibaigusio galiojimo produktus, būtent ir matome ne ką kitą, o kruopas, makaronus, duoną.

Šie maisto produktai ženklinami terminu „Geriausias iki". Tokį maistą po šio termino pabaigos galima dalinti ne tik kaip paramą, tačiau nuo šių metų juos galima ir pardavinėti. Tad tokio galiojimo maisto produktai jau turėtų būti ne naujiena ne tik stokojantiems žmonėms, tačiau ir bet kuriam parduotuvių lankytojui.

Vaizdo įraše taip pat matome du vienetus azijietiškų sriubų - tai gamintojo parama perduotas maistas, jis galioja net iki šių metų rugsėjo mėnesio. Apmaudu, kad paramos gavėja liko nusivylusi, tačiau atiduotuvės ir yra tam sukurtos, kad žmonės patys galėtų pasirinkti tuos maisto produktus, kuriuos suvartos, todėl kitą kartą kviestume nesirinkti azijietiškų sriubų ar kitų neįprastos sudėties maisto produktų.

„Maisto bankas" paramos gavėjams perduoda tik vartojimui tinkamus maisto produktus", - nurodė atstovė.

Ji pridūrė, kad apie konkrečią situaciją organizacija jau buvo informuota. Pasirodo, supelijusių produktų gavusi moteris buvo sugrįžusi su jais į atiduotuvę.

„Norime atsiprašyti savo savanorių, į kuriuos, atvykusi ir vėliau video paviešinusi klientė, svaidė maisto produktus. Tikimės, kad ši nemaloni patirtis neaptemdė iki šiol turėtos savanorystės patirties", - sakė M.Petronytė.

Paramos maistu gauna mažiau

„Maisto banko" atstovė neslepia, kad įsigaliojus naujai tvarkai, pagalbos maistu sulaukia mažiau: „Minėtas įstatymas leidžia pardavinėti maisto produktus, kurių galiojimo terminas yra „Geriausias iki".

Tai dažnai ilgo galiojimo maisto produktai, pavyzdžiui makaronai, kruopos. Greičiausiai ne visai susiję su šiuo įstatymu, tačiau bendrai mes jaučiame labai didelį sumažėjimą mėsos ir pieno produktų, nes prekybininkai juos pradėjo pardavinėti iki pat paskutinės tokių produktų galiojimo minutės. Tai reiškia, kad jeigu parduotuvės pirkėjas nenupirks tokio produkto tomis paskutinėmis minutėmis - jis bus utilizuotas.

O galėtų būti, kaip buvo anksčiau - paskutinės galiojimo dienos ryte, prekybininkas dar galiojantį produktą išimdavo iš lentynų, perduodavo „Maisto bankui" ir mes dar tą pačią dieną tokį maistą atiduodavome stokojantiems. Taip ir stokojančiam žmogui padedama ir kovojama su maisto švaistymu."

Pasenusius produktus valgo net ministrė

O valdžios atstovai džiaugiasi savo idėja. Štai neseniai ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė kepė blynus iš pasibaigusio galiojimo miltų. Ministrė dalijosi įspūdžiais, kad išsikepusi lietinių iš tokių miltų liko gyva ir sveika. „Džiaugiuosi, kaip įsibėgėja gero, bet pasibaigusio ženklinimo „Geriausia iki" maisto prekyba! Atkreipkite dėmesį pirmiausiai mažesnėse ir regionų parduotuvėse. Bet jau kai kur yra ir didesniuose prekybos centruose. Miltai, kava, kruopos, čipsai ir visokia kita bakalėja - su 50 proc. ir 70 proc. nuolaida. Būtų produktai išmesti, o dabar dar leidžiame ilgiau pardavinėti.

Pati vakar apsipirkau ir šiandien jau kepiau blynus iš sausio 28 dieną „pasibaigusių" galioti miltų, už kuriuos mokėjau centus. Gyva ir sveika!", - atsidžiaugti negalėjo ministrė A.Armonaitė.

Tiesa, ne visi komentatoriai pritarė ministrei. Kai kurie pastebėjo, kad prekybininkai anksčiau taikydavo akcijas besibaigiančio galiojimo produktams, o dabar tokių akcijų nematyti. Kiti pastebėjo, kad ir netgi dar galiojančiuose miltuose ir kruopose jau yra kirminų ir maistinių kandžių.

Informacija

Nors minėtame vaizdo įraše buvo matyti duona, kurios galiojimo laikas pasibaigęs dar spalio mėnesį, tokios duonos parduotuvėje pardavinėti negalima. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) vasario pradžioje nurodė, kad prekiauti maisto produktais, kurių, minimalus tinkamumo vartoti terminas, nurodytas žymoje „Geriausias iki...", pasibaigęs, pardavimo vietose bus galima ne ilgiau kaip 45 kalendorines dienas.

Tokie produktai gali būti parduodami tik galutiniam vartotojui, bet ne viešojo maitinimo ir gamybos įmonėms. Draudžiama parduoti produktus, ant kurių pakuotės pateikta nuoroda „Tinka vartoti iki...", pavyzdžiui, šviežios mėsos, žuvies, jų pusgaminių, taip pat nefasuotų maisto produktų, maisto papildų ir specialios paskirties maisto produktų (mišinių kūdikiams) pasibaigus jų tinkamumo vartoti terminui.

Bet yra atskiras VMVT komentaras dėl pasibaigusio galiojimo duonos. „Pasibaigus duonos, pyrago gaminių, augalinių riebalų (margarino) minimaliam tinkamumo vartoti terminui, nurodytam ant pakuotės ar etiketėje žymoje „Geriausias iki ...", juos dar galima pardavinėti ne ilgiau kaip 2 kalendorines dienas".

Taip pat tarnyba išskyrė, kad gyvūniniai produktai gali būti pardavinėjami ne ilgiau kaip 10 dienų po „Geriausias iki..." termino pabaigos.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
184
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (374)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar tikite, jog I.Šimonytė iki kandencijos galo paskirs naują švietimo, mokslo ir sporto ministrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +11 C

+4 +13 C

+9 +14 C

+10 +18 C

+17 +21 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-4 m/s

0-6 m/s