Pirmadienį Barselonoje palaidota pasaulio operos žvaigždė Monserat Kabaljė. Šių metų balandį jai sukako 85 metai. M.Kabaljė garsėjo unikalia bel canto technika ir daugybe nepakartojamų vaidmenų klasikinėse operose, jos kamerinį repertuarą sudarė beveik 800 kūrinių. Supažindiname jus su keletu ryškių Monserat Kabaljė gyvenimo epizodų.
Vardas - kaip šventojo kalno
1933 m. balandžio 12 d. gimusią mergaitę tėvai pavadino Šventojo Montserato kalno vardu. Monserat gimė paprastoje neturtingoje šeimoje. Jaunystėje jai net teko dirbti siuvėja, pardavėja, kad turėtų pinigų susimokėti už mokslą, muzikos, taip pat prancūzų ir italų kalbų pamokas. Taigi, išsilavinimą ji įgijo puikų.
Ištekėjo už „pirmojo ir vienintelio“
Jos meilės istorija truko 54 metus. Su savo vyru Bernabė Marti (Bernabe Marti), tuo metu gana žinomu operos dainininku, ji susipažino teatre. Jai buvo jau 31 metai, ir ji jau nesitikėjo ištekėti. Tik staiga aplankė meilė iš pirmo žvilgsnio, kaip pasirodė - visam gyvenimui. Tuoktuvės vyko to paties Montserato kalno šventovėje. Jie susilaukė dviejų vaikų - Bernabė ir Monserat. Dukra taip pat tapo operos dainininke, dažnai pasirodydavo drauge su mama.
Pakeitė žvaigždę
Pasaulinė šlovė aplankė praėjus metams po vestuvių, kai ji buvo pakviesta Amerikoje pakeisti susirgusią to meto operos žvaigždę Merilin Horn (Marilyn Horne). M.Kabaljė sudainavo Lukreciją Bordžiją to paties pavadinimo operoje ir publika jai surengė pusvalandžio trukmės ovacijas. Garsiausi kritikai
M.Kabaljė pavadino tada jau karjerą baigusios Marijos Kalas (Maria Callas) įpėdine ir nauju „geriausiu sopranu pasaulyje“.
Sustorėjo po avarijos
Jaunystėje dainininkė buvo liekna. Viskas pasikeitė po sunkios automobilio avarijos. Gydytojai tiesiog ištraukė ją iš anapus, bet dėl galvos traumos atrofavosi smegenų dalis, atsakinga už riebalų apykaitą organizme. Monserat sustorėjo. „Jei išgeriu stiklinę vandens, mano organizmas reaguoja taip, tarsi būčiau suvalgiusi gabalą pyrago“, - aiškino dainininkė interviu. Nuo tada ji laikėsi dietos, visiškai atsisakė alkoholio, valgė daugiausia vaisius, daržoves, grūdų produktus, o figūrą maskuodavo ypatingo kirpimo suknelėmis.
J.Obrazcovos draugė
M.Kabaljė draugavo su Rusijos operos primadona Jelena Obrazcova. Kartą J.Obrazcova apsilankė garsiosios ispanės koncerte, o paskui užėjo pas ją į grimo kambarį ir atsiklaupė: „Lenkiuosi jūsų talentui!“ Nusiėmė nuo kaklo kailinę goržetę ir norėjo padovanoti ją M.Kabaljė. Ta tik sumostagavo rankomis: atseit, to kailio jai užteks tik nebent pirštinių arba skrybėlės apvadams. Per kitą susitikimą pagyrimus žarstė jau M.Kabaljė, taip pat atsiklaupusi. J.Obrazcova nepraleido progos „grąžinti skolą“ už goržetę - pasakė, kad iškvies domkratą, kad pakeltų M.Kabaljė. Dainininkės artimai draugavo visą gyvenimą.
Katalonijos himnas
9-ajame deš. Barselonos meras pasiūlė M.Kabaljė dalyvauti rengiantis 1992 m. olimpinėms žaidynėms. Dainininkė susimąstė: reikia ko nors šiuolaikiško, jaunatviško, o tai, aiškiai, ne opera. Taip gimė mintis kooperuotis su roko žvaigžde Fredžiu Merkuriu (Freddie Mercury). Šis atlėkė vos pakviestas. Tuomet M.Kabaljė ir sužinojo, kad jis yra jos senas gerbėjas, buvo jos koncerte Niujorke ir perka jos plokšteles. Senjorą Monserat pribloškė ne tik Fredžio talentas, bet ir jo muzikinis išsilavinimas. Taip gimė hitų hitas „Barselona“, kurį duetas atliko per Olimpiados atidarymą. „Barselona“ tapo Barselonos ir visos Katalonijos himnu.
Balso treniruotės
Per kiekvieną jubiliejų M.Kabaljė gerbėjai pastebėdavo: taip, metai daro savo, bet jos dieviškas sopranas nepraranda grožio, netgi lyg ir jaunėja. Paslaptį viename interviu atskleidė pati dainininkė: pasirodo, ji kasdien darydavo specialius kvėpavimo pratimus, kurių išmoko jau konservatorijoje.
Savo šlovę ir sėkmę dainininkė visada vertino ramiai ir stengėsi, kad „žvaigždžių liga“ neužsikrėstų vaikai.