respublika.lt

Kaip didysis komikas Čarlis Čaplinas tapo politiniu disidentu

(17)
Publikuota: 2023 sausio 07 20:45:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Nei pasaulinė šlovė, nei du „Oskarai“ didžiojo režisieriaus ir komiko Čarlio Čaplino neapsaugojo nuo valdžios persekiojimo. Wikipedia.org nuotr.

1977 m. gruodžio 25-ąją mirė Čarlis Čaplinas (Charlie Chaplin). Nebylusis kinas šiandien jau yra istorija, bet šio genialaus aktoriaus sukurtus personažus atpažįsta net vaikai. Apie Mažojo Valkatos karjerą kine galima pasakoti legendas. Išeivis iš skurdžiausių Londono rajonų tapo paklausiausiu ir daugiausiai uždirbančiu aktoriumi bei ne mažiau garsiu lovelasu: legendos sklido ir apie jo talentą užkariauti moterų širdis. Ir vis dėlto nei pasaulinė šlovė, nei du „Oskarai" didžiojo režisieriaus ir komiko neapsaugojo nuo valdžios persekiojimo.

 

Tikriausiai visi žino, kad būsimas didis komikas Čarlis Čaplinas gimė skurdžiame Londone rajone. Jo vaikystė išties buvo baisi: tėvas nuolatos gerdavo, motinai nebuvo kada rūpintis vaikais - ji bandė uždirbti bent menkus skatikus, pasirodydama abejotinos reputacijos miuzikholuose, svajojo apie bohemos gyvenimą ir neretai tapdavo psichiatrinės ligoninės paciente. Mažylis Čarlis labai anksti gavo pajusti, kas yra skurdas ir badas. Jam teko savarankiškai rūpintis „duona kasdienine" - vaikas pardavinėdavo laikraščius, muilindavo skruostus kirpyklų klientams arba padėdavo gydytojui. Bet tai praktiškai būdavo vienkartiniai uždarbiai, berniukas buvo per mažas, kad suaugę dėdės į jį žiūrėtų rimtai. Vienintelė vieta, kur Čarliui pavyko įsitvirtinti - scena. Vaikystėje jis pasižymėjo nuostabiu balsu, kuris kartu su vaikišku natūralumu žiūrovus žavėjo ir jie negailėdavo dosnių arbatpinigių. Ūgtelėjęs Čarlis pradėjo vaidinti pjesėse ir pantomimose.

Beje, vaikinas neblogai griežė smuiku, kasdien repetuodavo ir tobulindavosi. Netrukus trupė, kurioje pasirodydavo Č.Čaplinas, išvyko gastrolių į JAV.

Amerika - svajonių šalis, arba kaip jaunuolis tapo žvaigžde

O Čarlio Čaplino reikalai Amerikoje ėmė taisytis. Jis nutarė šioje šalyje likti, tačiau prašymo suteikti jam JAV pilietybę taip ir neparašė. Vėliau tai turės rimtų pasekmių, o kol kas... Čarlis po truputį tampa publikos numylėtiniu, o paskui ir pats pamėgina kurti filmus. Savaime suprantama, toks žavus ir mielas vyrukas nelieka be moterų dėmesio! Kaip pats rašė autobiografijoje, meilės malonumams jis atsiduodavo „laikotarpiais tarp filmavimų, kai apimdavo nuobodulys". O nuobodžiaudavo jis akivaizdžiai dažnai: šimtai susižavėjusių mergužėlių prisipažindavo pasidavusios jo kerams, meilužį meiliai vadindamos „amžinąja meilės mašina". Beje, šio savo talento „mažylis Čarlis" visai neneigė.

Tai buvo jaunystės, įkarščio ir neišsenkamos gyvybinės energijos metas. Holivudo moralei vyro meilės nuotykiai buvo priimtini, ir kuo daugiau garsenybė turėjo meilės intrigėlių, tuo labiau geidžiamu dievaičiu tapdavo publikos akyse. Č.Čaplino meilės žygiai apaugdavo legendomis: tai atsitiktinė pažįstama iš kavinės Edna Perviens (Edna Purviance) gauna vieną pagrindinių vaidmenų jo filme, o paskui jiedu aptinkami lovoje, tai garsi gražuolė Pola Negri paskelbia susižadėjusi su juo (beje, sužadėtuves ji vėliau nutraukė dėl santykių su Rudolfu Valentinu), tai artimais santykiais su Čarliu įtarinėjama žavioji Marion Deivis (Marion Davies). Buvo pasakojama, kad aktores režisierius atsirinkdavo neįprastai: iš pradžių jos turėdavo suvaidinti visiškai nekaltus jausmus, kaip „nuostaba" arba „džiaugsmo ašaros", o paskui būdavo siūloma padirbėti prieš kamerą, nusirenginėjant ir gundant žiūrovą. Tiesa, didesnio Čarlio dėmesio sulaukdavo ne tik jaunutės ir nepatyrusios mergaitės, į jo tinklus pakliūdavo ir stambesnės „žuvys". Ryšio su Čarliu Čaplinu neslėpė aktorė ir nuosavos studijos šeimininkė Meibl Norman (Mabel Normand), o kartą paparacai užtiko jį su milijoniere Pege Džois (Peggy Joice) - pora pasislėpė negyvenamoje Katalinos saloje. Taigi nuo smalsių gerbėjų žvilgsnių pasislėpti buvo sunku. O 11 vaikų ir 4 santuokos (trijose iš jų nuotakoms net nebuvo 18 metų) tikriausiai anksčiau ar vėliau turėjo patraukti moralės sergėtojų dėmesį.

Viskas iš meilės

Amerika tuo metu buvo dvejopa. Vienoje pusėje - laisvoji Amerika su tolerancija nevaržomam gyvenimui ir pataikavimu Holivudo šulų „mažoms išdaigoms", kitoje - griežta moralė, ištikimybė bažnyčios postulatams ir spaudimas bet kam, mąstančiam kitaip. Ant šio kabliuko užkibo ir garsusis aktorius: jis buvo apkaltintas santykiais su nepilnametėmis, ryšiais su komunistais ir buvo padaryta viskas, kad jis nebegalėtų grįžti į JAV.

Pirmasis kaltinimas - vedybos su nepilnamete Mildred Haris. 14-metė svajojo filmuotis kine, o 1916 m. Č.Čaplinas Holivude jau buvo žinomas žmogus. Jaunoji nimfa dvejus metus sukosi aplink jį, o 1918 m. pareiškė, kad nuo jo laukiasi. Kilo skandalas, ir režisieriui teko ryžtis vestuvėms. Tačiau vaikas gimė po vestuvių praėjus ne 9, o 10 mėnesių. Po trijų dienų kūdikis mirė, ir tai dar labiau pagilino prarają tarp buvusių įsimylėjėlių. Prasidėjo skyrybų procesas, ir vėl neįtikėtinai triukšmingas. Ji kaltino Č.Čapliną žiauriu elgesiu ir bandė pasiekti, kad būtų uždėtas areštas jo naujam filmui. Galop jis sumokėjo vietoj 25 tūkstančių keturiskart didesnę sumą vien už tai, kad žmona daugiau niekada nesirodytų jo akyse. Beje, vėliau ši gražuolė pagarsėjo tuo, kad šantažavo būsimąjį D.Britanijos monarchą Edvardą VIII - šis taip pat nenorėjo jos vesti.

Lolita

Kas gali tvirtinti, kad jau 12-metės „gėlės" nežino esančios patrauklios? Pagal vieną versiją, būtent Lita Grei (Lita Grey), jauna nebyliojo kino aktorė, tapo garsiojo Vladimiro Nabokovo romano prototipu. O Č.Čaplinas meistriškai augino šią gėlytę, kad vėliau galėtų nuskinti. Ir vėl jaunoji gražuolė pastojo. Č.Čaplinui galimybė tapti tėvu sukėlė siaubą, todėl jis net siūlė 20 tūkst. dolerių (tada tai buvo didžiulė suma), kad Lita pasidarytų abortą. Vis dėlto baimė būti demaskuotam Č.Čapliną privertė vėl vesti. Šįkart nėštumas buvo tikras, o per dvejus metus pora susilaukė dviejų vaikų. Nors tai - tik oficialūs duomenys. Vėliau paaiškėjo, kad režisierius per tą laiką turėjo daugybę meilužių. O kai Lita, paniekinta žmona, pareikalavo skyrybų, jos pretenzijos vyrui vos tilpo į 40 puslapių. Beje, pagal skyrybų sąlygas, Č.Čaplinas jai sumokėjo negirdėtą sumą - 800 tūkst. dolerių, ir tuo net susidomėjo mokesčių žinyba. Vėliau Lita nusifilmavo tik trijuose filmuose, o paskui rašė memuarus ir dirbo pardavėja universalinėje parduotuvėje.

Slaptos vedybos

Dar sykį režisierius vedė 1936-iais. Aktorė Polet Godar (Paulette Godard), regis, sutiko su viskuo - slaptomis vestuvėmis jachtoje, neįpareigojančiais santykiais, Čarlio vaikų auginimu. Jis ją filmavo savo filmuose, ji užmerkdavo akis į jo žygius. Vėliau Čarlis rašys, kad trečioji žmona išmokė jį mylėti ir atleisti. Deja, atėjo laikas, kai abu suprato - jų santuoka išsikvėpė, bendras gyvenimas nebeteikia džiaugsmo. Polet tiesiog susirinko daiktus ir paliko Č.Čapliną.Vėliau ji ištekėjo už rašytojo Eriko Marijos Remarko (Erich Maria Remarque).

Kaip rašė laikraščiai, „moterų jis turėjo daugiau kaip vaidmenų. Bet tikroji meilė jį aplankė tik kartą". 1943 m. Čarlis vedė ketvirtąjį kartą. Jaunai aktorei Unai O‘Nil (Oona O.Neill) buvo 18-ka, o tarp aktorės gerbėjų buvo ir režisieriaus sūnūs. Vis dėlto ji pasirinko 54-erių Čarlį. Dėl jo ji atsisakė aktorės karjeros ir visą gyvenimą paskyrė šeimai. Unos tėvas, garsus dramaturgas Judžinas O‘Nilas (Eugene O‘Neill), sužinojęs apie dukters vedybas, visiškai nustojo su ja bendrauti.

Kaltinimai

Su valdžia Č.Čaplino santykiai nuo seno buvo įtempti. FTB pradėjo domėtis Č.Čaplinu jau 3-iame dešimtmetyje. 1940 m. pasirodė jo filmas „Didysis diktatorius", o tada antifašistiniai filmai buvo nepageidautini, kad nepakenktų neutraliems JAV ir Vokietijos santykiams. Filmą pradėjus rodyti, Č.Čaplinui pagausėjo kaltinimų antiamerikietiška veikla, sklandė gandai apie jo priklausymą komunistų partijai. Antrojo pasaulinio karo įkarštyje JAV vyko „raganų" arba komunistams prijaučiančiųjų medžioklė. Kaltinimų pasipylė dar daugiau, kai 1942 m., kai Čaplinas paragino atidaryti antrąjį frontą. Vėliau viskas vainikuos bendras kaltinimas režisieriui paniekinus valstybės vertybes ir atsisakymas išduoti Amerikos vizą: 1952 m. Londone vyko pasaulinė filmo „Rampos šviesos" premjera, režisierius turėjo joje dalyvauti, bet grįžti į Ameriką jam nebuvo leista.

Č.Čaplinas persikėlė į Šveicariją, Una padėjo išvežti jo turtą. Jie susilaukė 8 vaikų - trijų sūnų ir penkių dukterų, o jauniausias iš jų gimė, kai režisieriui buvo 73-eji. Čia, Vevė, garsusis komikas ir praleido visą likusį gyvenimą, supamas tų, ką mylėjo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
23
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (17)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate Lenkijos ūkininkų protestą Lietuvos pasienyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +1 C

-1 +2 C

-3 +2 C

+1 +6 C

+4 +8 C

+4 +7 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-5 m/s