Ukrainos ir JAV pareigūnai šeštadienį Majamyje trečią dieną iš eilės derėsis dėl Kijevo taikos su Maskva susitarimo. Vašingtono teigimu, abi pusės sutinka, kad „reali pažanga“ priklausys nuo Rusijos noro užbaigti karą.
Derybose JAV atstovauja prezidento Donaldo Trumpo specialusis pasiuntinys Steve Witkoffas ir žentas Jaredas Kushneris, o Ukrainai – vyriausiasis derybininkas Rustemas Umerovas ir Generalinio štabo viršininkas Andrijus Hnatovas.
Derybų raundas JAV prasidėjo po to, kai Maskva atmetė dalį Vašingtono siūlomo plano užbaigti karą S. Witkoffui ir J. Kushneriui antradienį Kremliuje susitikus su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
„Abi šalys sutiko, kad reali pažanga siekiant susitarimo priklauso nuo Rusijos pasirengimo parodyti rimtą įsipareigojimą ilgalaikei taikai, įskaitant veiksmus deeskalavimo ir žudymų nutraukimo link“, – teigiama S. Witkoffo penktadienį platformoje „X“ paskelbtame Majamio derybų protokole.
JAV ir Ukrainos pareigūnai „taip pat susitarė dėl saugumo priemonių sistemos ir aptarė būtinas atgrasymo priemones ilgalaikei taikai užtikrinti“.
Vašingtono parengtame plane siūloma, kad Ukraina atiduotų Rusijai teritorijas, kurių ji nesugebėjo užkariauti, mainais į saugumo garantijas, kuriose neįtrauktas Kijevo siekis įstoti į NATO.
Tačiau galimų Ukrainos saugumo garantijų pobūdis – iki šiol neaiškus. Pirminiame plane buvo numatyta, kad Kyjivą gintų Lenkijoje dislokuoti lėktuvai.
JAV planas buvo keletą kartų perrašytas nuo jo paskelbimo praeitą mėnesį, kuomet pasipylė kritika dėl nuolaidžiavimų Rusijai, 2022 m. vasarį įsiveržusiai į Ukrainą.
Keliaujančiu ambasadoriumi tapęs buvęs Trumpo verslo partneris S. Witkoffas ir investuotojas J. Kushneris tikėjosi įtikinti V. Putiną bendradarbiauti, tačiau iš Maskvos išvyko be susitarimo.
V. Putino patarėjas užsienio politikos klausimais Jurijus Ušakovas penktadienį valstybinei televizijai teigė, kad antradienį Maskvoje vykęs penkių valandų trukmės susitikimas buvo nuoširdus. Jis taip pat pagyrė J. Kushnerį.
Pasak J. Ušakovo, V. Putinas ir S. Witkoffas „turėjo tikrai draugišką pokalbį ir puikiai supranta vienas kitą“.
„Prie mūsų prisijungė naujas žmogus, ir aš sakyčiau, kad jis pasirodė esąs labai naudingas“, – apie J. Kushnerį sakė jis.
Ukrainos prezidento Volodymyro Zelensky patarėjas Mychailo Podoliakas penktadienį socialiniuose tinkluose rašė, kad „diplomatinis procesas daugiausia vyksta užkulisiuose“.
„Ukraina siekia užbaigti karą ir yra pasirengusi deryboms“,– rašė M. Podoliakas.
„Jungtinės Valstijos nori pragmatiško proceso ir greitos karo pabaigos, tikėdamosi kompromisų iš abiejų pusių“, – pridūrė jis.
Po šeštojo susitikimo per dvi savaites JAV ir Ukrainos delegacijos išplatintame pareiškime teigė, kad Ukrainos prioritetas yra „užtikrinti susitarimą, kuris apsaugotų jos nepriklausomybę ir suverenitetą, garantuotų ukrainiečių saugumą ir suteiktų stabilų pagrindą klestinčiai demokratinei ateičiai“.