respublika.lt

Rusijos įstatymų leidėjai dar kartą balsavo už tai, kad būtų atšauktas Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties ratifikavimas

Publikuota: 2023 spalio 18 16:56:00, Lina Linkevičiūtė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Rusijos įstatymų leidėjai trečiadienį dar kartą balsavo už tai, kad būtų atšauktas Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties (CTBT) ratifikavimas.

 

Šioje 1996 metais priimtoje sutartyje numatytas visapusiškas branduolinių sprogdinimų draudimas. Tačiau ji nėra įsigaliojusi, nes ją ratifikavo ne visos branduolines technologijas turinčios valstybės, įskaitant JAV ir Kiniją.

Kaip pranešama, trečiadienį Rusijos parlamento žemųjų rūmų (Valstybės Dūmos) nariai per antrą ir trečią svarstymus vienbalsiai pritarė CTBT ratifikavimo atšaukimui.

Dabar dėl iniciatyvos dar balsuos parlamento aukštieji rūmai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau šį mėnesį pareiškė, kad „nėra pasirengęs pasakyti“, ar jo šalyje esama būtinybės rengti branduolinius bandymus.

Tuo metu užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas praėjusią savaitę tvirtino, kad Maskva branduolinius bandymus atnaujintų tokiu atveju, jei tokį žingsnį iš pradžių žengtų JAV.

Nors CTBT taip ir neįsigaliojo, ją ratifikavo 178 šalys, tarp jų – branduolinės galios Prancūzija ir Jungtinė Karalystė (JK). Ši sutartis turi simbolinę reikšmę.

Jos šalininkai teigia, kad sutartis nustatė tarptautinę normą, kuri prieštarauja branduolinių ginklų bandymams, tačiau kritikai tikina, jog be svarbių šalių ratifikavimo nerealizuojamas susitarimo potencialas.

Rusijos parlamentas šią sutartį ratifikavo 2000 metų birželį, praėjus šešiems mėnesiams po to, kai V. Putinas pirmą kartą užėmė prezidento postą.

Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas anksčiau šį mėnesį nurodė, kad Maskva, duodama „atsaką“ JAV, sieks ratifikavimo atšaukimo.

Praėjusiais metais Ukrainoje prasidėjus Rusijos puolimui, išaugo įtampa dėl galimo branduolinių ginklų panaudojimo įsiplieskusiame kare. Po to, kai Maskva inicijavo invaziją, V. Putinas mobilizavo Rusijos branduolines pajėgas ir vis užsimena apie šalies branduolinę doktriną, kuri „egzistencinės grėsmės“ atveju leidžia pasitelkti atominius ginklus.

Šią vasarą V. Putinas patvirtino, kad Rusija dislokavo savo sąjunginkės Baltarusijos teritorijoje taktinius branduolinius ginklus.

Anksčiau šį mėnesį Maskva taip pat nurodė, kad sėkmingai išbandė branduolinę sparnuotąją raketą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -1 C

-10 -3 C

-8 -2 C

-6 -1 C

-8 -4 C

-4 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s