Nors LRT yra daugiausiai konservatorių ruporas, vakar prie „kovos prieš LRT užvaldymą" prisijungė ir Seimo liberalai bei „vardanlietuvininkai".
Vakar trys opozicinės Seimo frakcijos - konservatorių, „vardanlietuvininkų" bei Liberalų sąjūdžio - susivienijo bendram tikslui: surengė bendrą spaudos konferenciją, kurios tema skambėjo skambiai - apie kovą prieš LRT užvaldymą.
Konservatorių lyderis Laurynas Kasčiūnas pareiškė, kad dėl skubos tvarka Seime svarstomų LRT įstatymo pataisų plenarinių posėdžių salę palikusi opozicija tęs parlamentinių posėdžių boikotą. Ir dar dėl esą galimų Seimo statuto pažeidimų pateikiant minėtą įstatyminę iniciatyvą jis užsiminė apie bręstančią nepasitikėjimo procedūrą parlamento vadovui Juozui Olekui.
„Ir toliau nedalyvausime Seimo ir komitetų posėdžiuose, išskyrus registraciją į posėdžius ir balsuojant valstybinės reikšmės klausimais bei pristatant savo pasiūlymus", - pareiškė L.Kasčiūnas, pasak kurio, „už tai, kas vyksta šiandien Seime, asmeninė politinė atsakomybė tenka Seimo pirmininkui J.Olekui".
Pasak L.Kasčiūno, opozicija neatmeta, kad inicijuos nepasitikėjimo procedūrą J.Olekui. Politiko teigimu, opozicija jau surinko reikiamus parašus ir sausio 12 d. prašys šaukti neeilinę Seimo sesiją.
Anot LKasčiūno, jos metu norima su žurnalistų atstovais bei profesionalais iš esmės diskutuoti dėl galimų LRT pokyčių.
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtino, kad ketvirtadienį fiksuoti galimi Seimo statuto pažeidimai jau pasiekė Seimo Etikos ir procedūrų komisiją - dėl to pradėtas tyrimas.
Vis tik, anot jos, valdantieji toliau pažeidinėja procedūras, mat net po etikos sargų pradėto tyrimo LRT įstatymo pataisos buvo svarstomos Seimo Kultūros komitete, klausimas įtrauktas į antradienį vyksiančio Seimo posėdžio darbotvarkę.
„LRT įstatymo pataisos - lakmuso popierėlis, kuris parodo, kaip šie valdantieji pasirengę pervažiuoti per Seimo statutą, visas teisėkūros procedūras.
Nors Seimo Etikos ir procedūrų komisija nusprendė pradėti tyrimą dėl procedūrinių pažeidimų, vis tiek projektas dėl LRT įtrauktas į Seimo plenarinio posėdžio antradienio darbotvarkę", - kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
Tuo metu opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos" vadovas Saulius Skvernelis neslėpė, jog valdančiųjų pozicija ir Statuto nuostatų nepaisymas jį stebina.
„Stebina labiausiai nemokšiškumas ir teisės ignoravimas", - dėstė jis, ragindamas valdančiuosius atsitraukti nuo skubotų sprendimų.
„Jeigu valdantieji nori daryti pokyčius, susijusius su LRT, tai dabar kaip tik tas momentas išjungti buldozerio variklį, atidėti šiuos personalijoms skirtus klausimus ir pataisas į stalčių, ir tikrai sukviesti apskritą stalą, įtraukiant komercinę žiniasklaidą, internetinę, regioninę žiniasklaidą, LRT, visuomenės atstovus, žurnalistus ir svarstyti tas problemas, kurios yra iš esmės", - kalbėjo S.Skvernelis.
Opozicija žada kreipimąsi ir į prezidentą Gitaną Nausėdą.
„Mes kreipsimės ir raštu, ir žodžiu į Respublikos prezidentą, ragindami jį nelikti nuošalyje šioje situacijoje, į ją reaguoti, įsitraukti - o jei jo tokia nuomonė, tada prisiimti ir dalį atsakomybės už tai, kas daroma su visuomeniniu transliuotoju, su spaudimu žiniasklaidai", - tvirtino V.Čmilytė-Nielsen.
Jos teigimu, opozicinės jėgos kontaktuos ir su europinėmis partijų šeimomis, siekiant atkreipti dėmesį į Lietuvos socialdemokratų veiksmus.
„Kreipsimės į jas, didindami spaudimą socialdemokratams, nes manome, kad Europos Parlamento socialdemokratai turėtų žinoti, turėtų suvokti, ką daro Lietuvos socialdemokratai su žiniasklaidos laisve ir apskritai su mūsų demokratija", - dėstė buvusi Seimo pirmininkė.
Opozicija kėlė chaosą ir Seimo kultūros komitete, kuriame buvo svarstomas klausimas dėl LRT. Tiesa, chaoso nesuvaldė ir komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas. Komiteto narys, konservatorius Vytautas Juozapaitis siūlė atskirti įstatymo pataisų pasirengimą svarstymui ir svarstymo stadiją, užsakyti ekspertinį vertinimą bei sulaukti etikos sargų išvadų.
K.Vilkauskas pareiškė, kad įstatymo pataisos svarstomos skubos tvarka, todėl kai kurių papildomų procedūrų, pavyzdžiui, ekspertinio poveikio vertinimo, Seimo statutas nereikalauja.
Opozicinių frakcijų nariai posėdžio metu teigė, kad komitetas negali svarstyti įstatymo pataisų, o tik pasirengti jų svarstymui, mat vis dar nėra aišku, kokios bus Seimo etikos sargų išvados.
„Noriu tik pažymėti, kad nežiūrint į tai, kad Etikos ir procedūrų komisija šiandien vykdė savo posėdį ir pasirinko išvadų rengėjus, tai nesustabdo mūsų posėdžio eigos. Jų sprendimas bus tik trečiadienį", - tikino K.Vilkauskas.
Nuotolinį posėdį paliko konservatoriai V.Juozapaitis ir Vytautas Kernagis bei „vardanlietuvininkė" Rima Baškienė.
„Palieku jūsų posėdį, atsijungiu, nes toliau čia būti nėra jokios prasmės. Sudie, laimingai", - prieš palikdamas posėdį kalbėjo V.Juozapaitis
Vos prasidėjus posėdžiui, K.Vilkauskas siūlė balsuoti dėl jo vedimo reglamento. Tokia iniciatyva sukėlė opozicijos pasipiktinimą.
Pasak jos atstovų, prieš pradedant posėdį reikia patvirtinti jo darbotvarkę ir tik tada spręsti dėl kitų procedūrų.
„Pirmiausia, mes turime balsuoti dėl posėdžio pradėjimo ir darbotvarkės ir visi kiti klausimai bus vėliau. Prašau nepažeisti Statuto, vesti posėdį pagal Seimo statutą: pirmiausia, prasideda nuo „labas rytas" ir tvirtiname darbotvarkę ir toliau visi kiti klausimai, kuriuos jūs dabar norite prastumti", - dėstė V.Juozapaitis.