Vadinamasis investuotojas Džordžas Sorošas (George Soros) Davoso ekonomikos forume prapliupo kone prakeiksmais kalbėdamas apie išrinktąjį JAV prezidentą Donaldą Trampą (Donald Trump) ir pasidalijo eilinėmis niūriomis „pranašystėmis“. Kokios tikrosios šio spekulianto pykčio priežastys?
Liūdnai pagarsėjęs spekuliantas dar prieš inauguraciją išvadino D.Trampą avantiūristu, kuris norėtų tapti diktatoriumi, nors D.Trampas dar nebuvo valdęs Amerikos nė sekundės. Vokietijos „Die Welt“ Dž.Sorošo pykčio priežastį įvardijo tiesiai šviesiai - spekuliantas tiesiog prarado didžiulius pinigus.
Pasak vokiečių finansų analitikų, D.Trampo pergalė JAV prezidento rinkimuose Dž.Sorošui kainavo mažiausiai milijardą JAV dolerių. Mat spekuliantas tradiciškai tikėjosi chaoso finansų rinkose ir valiutų kursų kritimo, jeigu D.Trampas nugalės prezidento rinkimuose. Tačiau vietoj to biržų žaidėjai šventė D.Trampo pergalę ir sparčiai pirko amerikietiškas akcijas, nes su D.Trampo pagalba tikėjosi gauti mažesnius mokesčius ir stiprią protekcionistinę ekonominę programą. Pavyzdžiui, „Dow Jones“ akcijų kaina iki inauguracijos dienos pašoko net 10 proc., o doleris smarkiai sustiprėjo.
Tačiau Dž.Sorošas vis dar nepraranda „optimizmo“, kad padėtis Amerikoje bus destabilizuota, - esą D.Trampo politika pralaimės, o rinkų žaidėjai „atsibus ir sukels rinkų griūtį“. „Nepasitikėjimas dabar yra aukščiausio lygio, o nepasitikėjimas yra didžiausias investicijų priešas, - postringavo spekuliantas Davose. - Biržų žaidėjai vis dar švenčia D.Trampo pergalę, bet kada nors tikrovė nugalės.“ Be to, jis tikisi, kad D.Trampas sukels prekybinį karą su Kinija, o iš prekybinio karo esą greitai gali kilti ir tikras karas. Įdomiausia, kad žmogus, kuris žūtbūt stengiasi praturtėti netgi iš karo, iki šiol Lietuvoje laikomas didžiuliu „investuotojų“ autoritetu...
Tačiau, kas dažniausiai nutylima, anaiptol ne visos spekulianto pranašystės išsipildė. Pavyzdžiui, praėjusiais metais jis lygiai taip pat prognozavo Kinijos ekonomikos griūtį. Iš tikrųjų, netrukus prasidėjo Kinijos kompanijų akcijų išpardavimas, tačiau vyriausybė Pekine greitai ėmėsi priemonių ir radikaliai pakeitė situaciją. Tai netrukus pripažino ir pats Dž.Sorošas, imdamas liaupsinti net Kinijos komunistų partiją, tačiau finansų analitikai tvirtina, kad greičiausiai ir ten „investuotojas“ stipriai apsiskaičiavo bei prarado didelius pinigus.
Kad spekuliantams pastaruoju metu sunkiai sekasi melžti įvairias akcijų biržas ir nacionalines vyriausybes, tame pačiame Davose patvirtino ir investicinio fondo „Hermitage Capital“ steigėjas Bilas Brauderis (Bill Browder), pareikšdamas, kad „pirmą kartą absoliučiai niekas nežino, kuria kryptimi pajudės pasaulio vystymasis“, ir „tam tikra prasme visi dabar žiūri į bedugnę“.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“