respublika.lt

Greitkelis į urvus

(0)
Publikuota: 2013 gegužės 18 15:05:05,
×

Dabar gyvenimas labai greitas. Kaip maistas. Kaip internetas. Kaip vaikas. Kaip noras praturtėti. Kaip mūsų vaikų noras vieną gyvenimą nugyventi bent jau du kartus.

Naujosios technologijos tokios greitos, kad mes nė nepajusime, kaip grįžime į akmens amžių. Dabartinėj greitaeigių naujųjų technologijų eroj - kas antras beraštis (ar bent jau kas antras stengiasi tokiu būti); bet dar vienas kitas dešimtmetis - ir grįšime į urvus, kad vėl pieštume savo sumautus gyvenimėlius ant jų sienų kaip prieš tūkstantmečius (beje, tamsiom naktim ant blokhauzų, tiltų ir viadukų treniruojamės jau dabar).

Gerieji Slibinai

Sociologai, psichologai, pedagogai ir visokie kitokie „rūpintojėliai”, kuriems nuoširdžiai rūpi gentainis ir Tėvynė (šiedu daiktažodžiai vienas be kito yra tik tušti garsai), kai tik gali, vis kalba apie gerąjį Slibiną (jei toks yra), vardu motyvacija. Jaunimas lyg ir nelabai trokšta mokytis, nes... nemotyvuotas. Ką tatai reiškia, aš kaip ir nelabai suprantu. Mano mokymosi laikais niekas apie jokias motyvacijas nieko kaip ir nežinojo: ir tėvai, ir mokytojai tiesiog sakė, kad jei nesimokysi, būsi durnas ir eisi griovių kast. Gal iš baimės, kad nereikėtų KASTI, tuometinė vaikuomenė ir jaunuomenė mokėsi. Ir Slibinai tik pikti buvo, bet ne gyvenime, o tik pasakose, kurias tėvai ir seneliai vaikams ir vaikaičiams skaitė. Gal kad neturėjo automobilių ir televizorių, bet užtat turėjo savo šeimoms gražaus laiko. Auklėjimui, bendravimui, meilei. Tai ir visa motyvacija. Jeigu norit: ir vaikai, ir tėvai, ir šeima, ir mokykla - ir visa tai kartu - ir buvo (o ir yra!) tie Gerieji Slibinai.

Greitas vaikas


Tėvai džiaugiasi, kai vaikas greitai užauga, kai tampa savarankiškas, kai „atsistoja ant kojų”, kai jiems padeda. Daugelis jų tą savo vaikų nepamatuotą greitumą patys visapusiškai skatina. Greitas vaikas greitai pradeda dirbti. Uždirbti. Greitas pinigas jį skaniai maitina, gražiai aprengia, įsodina į prabangias roges. Ir tas greitas vaikas juokiasi iš savo buvusio moksladraugio: na, ką davė tau tavo knygos, tavo du trys universitetai ir pan. Deja, taip dar būna. Gal kad universitetų pristeigta ant kiekvieno kampo ir mokslas devalvuojasi; gal kad mokslas proto neduoda - tik žinių; gal kad tas mokslas per brangus talentui, o turtuoliui - tik prekė, kurią jis gali nusipirkti. Nors... turėdamas talentą visuomet esi turtingas, o turėdamas krūvą pinigų talento nenusipirksi; kita vertus, tau jo ir nereikia. Gal todėl, kad esi Greitas vaikas.

Aš mačiau, girdėjau


Anądien rodeisi vienoj TV laidoj (mūsų televizijose humoro laidos su Greitais ir sėkmingais vaikais gana populiarios). Laidos vedėjas, pasikvietęs būrelį Jūsų, bandė išsiaiškinti, kodėl mūsų švietimas nei šviečia, nei šildo, o jei kam nors šviečia ir ką nors šildo, tai visa tai vadinama ne švietimu, o komunaliniais mokesčiais; kodėl mūsų kultūra jau vadinama ne lietuvių, o Vamzdynų kultūra - kita vertus, nesistebėkime: žiemą bent jau geras gabalas Vilniaus gyvena trasose; kodėl Vilniaus meras nori statyti rūmus Didžiausiam pasaulio lietuviui Gugenheimui, o mažiausiam Lietuvos lietuviui, pavyzdžiui, daktarui Jonui Basanavičiui, neketina išskleisti net padorios palapinės. Jetau, kaip jūs visi, paklausti mikčiojot! Tai ko norėt iš jaunimo, gebančio tik eSeMeSus be kablelių, taškų - net be raidžių ir prasmės - rašinėti. Kaip auklėjame, mokome, ugdome, tą ir turime.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Partnerių ir užsakomasis turinys (Respublika.lt už šį turinį neatsako)
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar stebėsite pasaulio futbolo čempionatą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar suplanavote vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+6 +15 C

+11 +13 C

+9 +12 C

+13 +21 C

+12 +15 C

+13 +14 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s