Gegužės mėnesį pasklido džiugi žinia, jog investicija į rečiausią Europoje paukštį giesmininką - meldinę nendrinukę - pasiteisino. Žuvinto rezervate pavasarį užfiksuotos trys į Lietuvą grįžusios nendrinukės, kurios prieš metus buvo į Lietuvą perkeltos iš Baltarusijos. Šio paukštelio išsaugojimu besirūpinantis Baltijos aplinkos forumas, beje, jau kviečia į ekskursijas - apsilankyti svečiuose pas nendrinukę.
ES ir Lietuvos biudžeto lėšomis finansuotą per 4 mln. eurų vertės projektą laimėjo buvusi tuomečio aplinkos ministro Kęstučio Navicko darbovietė. Džiugu, kad ministrą iš pareigų iškrapščiusi nendrinukė liko. Džiaugiasi šviesia ateitimi mūsų šalyje.
Tiesa, nendrinukėmis Lietuva susirūpino gerokai anksčiau nei ministras ėmė eiti pareigas. 2014-2020 m. ES paramos etapo metu kiekvienais metais ūkininkai galėjo tikėtis gauti iki 85 tūkst. siekiančios paramos, kuri padėtų išsaugoti meldinių nendrinukių buveines. Kaip rašoma projekte, 100 proc. finansuojamą paramą gali gauti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, kurie turėtų sutvarkyti ne mažesnį kaip 0,5 ha natūralių ir pusiau natūralių pievų ir (arba) ekstensyviai naudojamų šlapynių plotą pagal sąmatoje patvirtintus darbus.
Kai paukštelis jau įsikūrė Lietuvoje, lyg naujuose namuose, naujasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika jau sako, kad 4 milijonai, kuriuos skyrė jo pirmtakas - buvo per daug. Todėl atliekamas tyrimas, ar stipriai pablogėtų nendrinukės gyvenimas, jeigu finansavimas pasibaigtų.
Gerai, kad bent nendrinukė taip rūpi valdžiai. Nors jai Lietuvoje gyventi gera. Juo labiau kad valdžia linkusi švaistyti įspūdingas sumas ir daug absurdiškesniems projektams, pavyzdžiui, aprūdijusiems meno objektams. Tačiau priminsiu, jog už tuos 4 mln. eurų buvo galima pagerinti ir žmonių gyvenimą. Pavyzdžiui, pastatyti bent du naujus vaikų darželius Vilniuje. Neabejoju, kad ant nendrinukės pyksta ir dalis skurdžiai gyvenančių senolių. Politikai gal nežino, kad nuo 2007 m. Lietuvoje našlės pensija tesiekia 24 eurus. Tokia užuojauta iš valstybės, netekus sutuoktinio.