„Partijos turi labai ryškiai suformuluoti savo proeuropietiškas pozicijas. Reikia nuslopinti tuos populistinius, radikalius ir, neslėpkime to, ksenofobiškus ir nacionalinius junginius, kurie kartais kelia galvą“, - tai praėjusį penktadienį pareiškė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, pasiūlęs neutralizuoti junginius, tautinius interesus keliančius aukščiau už ES propaguojamas vertybes. Daugumos „Respublikos“ kalbintų partijų vadovai tvirtino buvę šokiruoti tokiu radikaliu pareiškimu ir žada reikalauti ministrą pasiaiškinti.„Neturime pamiršti, kad Lietuva visų pirma yra parlamentinė respublika, - pareiškė Darbo partijos vicepirmininkas Mečislovas Zasčiurinskas. - Antras dalykas - kiekvienas Lietuvos pilietis, nesvarbu, ar jis yra profesionalus politikas, ar ne, gali ir privalo turėti savo nuomonę. Pasekmes to, kai tik viena nuomonė buvo laikoma neklystanti, mes matėme SSRS laikais. Tokie pasisakymai ne tik nekorektiški. Už juos politikas privalo atsistatydinti iš visų postų, jei tik jie susiję su šalies atstovavimu užsienyje. Gal ir per griežtai pasakiau, bet tokia mano nuomonė. Kodėl kažkas negali turėti neigiamos nuomonės prieš ES, kodėl valstybės interesai negali būti aukščiau nei europietiški? Į ES mes ėjome ne kaip vergų, o kaip suvereni valstybė. Vaikus reikia auklėti lietuvybės, patriotizmo dvasia. Seimo Europos reikalų komitete būtinai kelsiu klausimą dėl šito ministro pasisakymo“.
Parlamentinės partijos „Drąsos kelias“ pirmininkas Jonas Varkala stebėjosi, kaip vienas žmogus gali nuspręsti, kokia nuomonė yra gera, o kokia - draustina.
„Sprendžiant pagal ministro pasisakymą, tai politinių partijų iš viso tada nereikia. Nežinau, iš kur ministras gavo tokį mandatą spręsti už visus. L.Linkevičiaus veiksmus turėtų vertinti valdančioji koalicija, jį delegavusi“, - akcentavo J.Varkala.Partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderis Rolandas Paksas tvirtino pasitaikius pirmai progai būtinai paprašysiantis L.Linkevičių paaiškinti, ką jis turėjo omenyje.
„Man jo teiginiai paliko didžiulę nuostabą. Tačiau aš įpratęs nevertinti pasisakymų, tiesiogiai nepabendravęs su žmogumi. Reikia pirmiausiai išsiaiškinti, gal jis turėjo omenyje kokius nors ginkluotus būrius. Bent jau iš žiniasklaidos man susidarė nuostata, kad buvo perlenkta. Teks pasikalbėti su ministru esant progai“, - sakė R.Paksas.Net Liberalų sąjūdžio, neslepiančio ypatingo savo proeuropietiškumo, pirmininkas Eligijus Masiulis kritikavo L.Linkevičių už neatsakingas, antidemokratiškas kalbas ir pažadėjo prasidėjus Seimo sesijai tai aptarti partijos Seimo frakcijoje.
„Užsienio reikalų ministro pareiškimas buvo nepasvertas. Sakyčiau, jis buvo netgi antidemokratinis, nes visos partijos, veikiančios Europoje, kurias pripažįsta nacionaliniai įstatymai, turi teisę veikti, dalyvauti politinėje veikloje, rinkimuose: tiek proeuropietiškos, tiek ir kitokios. Tai tikrai prasilenkia su demokratinėmis nuostatomis. Aišku, negaliu vertinti, ar tai tik socialdemokratų, ar visos koalicijos, ar tik ministro pozicija. Tačiau bet kokiu atveju užsienio ministras valstybės, pirmininkaujančios ES Tarybai, tikrai turėtų atsargiau reikšti tiek savo, tiek partijos ar koalicijos mintis. Tam tikra prasme pasisakymas būtų nukreiptas ir prieš mūsų partiją. Aišku, mes esame už eurointegraciją, tačiau matome ir nemažai blogų reiškinių ES vykdomoje politikoje“, - teigė E.Masiulis.Panašios nuomonės laikėsi ir Tėvynės sąjungos pirmoji vicepirmininkė Irena Degutienė.
„Man tai kyla klausimas, ar ministro pareiškimas atitinka demokratinės valstybės tradicijas. Aš manau, kad šiandien demokratinėje valstybėje (o Lietuva ir eina tokios valstybės vystymosi keliu) patys žmonės, patys gyventojai atsirenka, kurios partijos elgiasi taip, kaip rinkėjams yra reikalinga. Todėl kažką uždrausti ar kitais būdais bandyti eliminuoti yra sovietinis reliktas. Tėvynės sąjunga buvo ta partija, kurios programoje siekimas narystės ES buvo vienas pagrindinių tikslų. Tačiau nuomonių pliuralizmas yra ir turi būti. Įvairios nuomonės turi būti gerbiamos“, - įsitikinusi I.Degutienė.Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis kalbėjo kur kas atsargiau.
„Aš asmeniškai negirdėjau, ar ministras taip pasakė, bet manau, kad tai, kokios partijos turi egzistuoti, dalyvauti politinėje veikloje, turi priklausyti nuo piliečių. Jei piliečiai remia partiją, tai jos niekas ir negali uždrausti. Demokratinėje valstybėje ne iš viršaus turi būti sprendžiama, leisti partijai dalyvauti politinėje veikloje ar ne. Jei piliečiai nuspręs, kad ji nereikalinga, už ją ir nebalsuos“, - paaiškino V.Tomaševskis.Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis tvirtino negalintis patikėti, kad jo partijos kolega L.Linkevičius galėjo būti autorius frazių, pasirodžiusių žiniasklaidoje. Jis mano, kad žodžiai gali būti ištraukti iš konteksto.
„Galbūt yra tam tikros interpretacijos. Juk socialdemokratai puikiai supranta, kad Lietuvos politiniame gyvenime turi dalyvauti visos politinės partijos, jei tik jos atitinka Konstitucijos principus. O Konstitucijoje įvardyta, kad draudžiama rasinė, socialinė neapykanta, draudžiama pažeisti piliečių teises ir t.t. O ideologinės pažiūros - proeuropinės, antieuropinės, tautinės ar kitokios - visos turi teisę egzistuoti“, - akcentavo V.Andriukaitis.Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos lyderis Julius Panka neabejoja, kad L.Linkevičiaus pranešimas buvo nukreiptas būtent prieš tautines vertybes ginančias organizacijas.
„Iš L.Linkevičiaus lūpų nenuostabu girdėti tokius pasisakymus, nes jisai visą puokštę skandalingų pasisakymų turi ir kaip užsienio reikalų ministras jau padarė Lietuvai gėdos turbūt keliems dešimtmečiams į priekį. Be to, žinant jo praeitį, žinant, kad jis buvo aukštas komjaunimo veikėjas, tai irgi nėra keista girdėti tokius pasisakymus, nes tais laikais buvo įprasta panašiai kalbėti apie „supuvusius buržuazinius nacionalistus“. Tiesiog žmogus netoli pažengė nuo savo praeities. Tačiau aš manau, kad tautiškos partijos visoje Europoje turi potencialą. Mes kenkėjais, kuriais mus norima parodyti, nesijaučiame. Priešingai. Tautinių vertybių išsaugojimas yra šansas tautoms išgyventi, o ne tapti angliakalbe, belyte banda, kuri nebeatsimena savo praeities, tradicijų, neturi istorijos ir yra tik vartotojų masė“, - dėstė J.Panka.