respublika.lt

2017 vasario 27, pirmadienis

Antrasis atviras laiškas humanizmo gynėjui (18)

2009 rugsėjo mėn. 19 d. 08:50:54
Redas Diržys
VEKS vamzdelis

Antrasis atviras laiškas p. Linui Dabašinskui, humanizmo ir kultūros gynėjui.

Pone Linai Dabašinskai, perskaitęs Jūsų atsakymą į mano atvirą laišką pastebėjau, kad mąstėte tikrai neilgai, tiesiog reagavote. Čia turėčiau visiškai su Jumis sutikti, kad mąstančiųjų apskritai Lietuvoje nėra daug. Šį atsakymą rašau ne todėl, kad manyčiau, jog įmanoma ką nors tamstos pozicijose pakeisti, bet kad atskleisčiau prisitaikėlišką tarp mūsų abiejų pozicijų tūnančią didžiąją pilkąją kultūrinę masę, kuriai jūsiškiai argumentai kelia juoką, o maniškiams pripažinti neužtenka drąsos. Todėl mano tekste naudojamos retorikos nereikėtų priimti asmeniškai, nes pagiežos Jums tikrai nejaučiu, gal kokį gailestį geriausiu atveju.
 
Pastebėjau, kad šiame laiške Jūs dažnai save įvardijate daugiskaita, o kaltinimas antihumaniškumu leistų manyti, jog kalbate visos žmonijos vardu. Aš kalbėsiu tiesiog nuo savęs, bet toli gražu nemanau, kad vienintelis taip galvoju.

Pradėkime nuo kultūros (rimtosios ar aukštosios) sampratos, kurią besąlygiškai siejate su gėriu, tiesa, "veksu", savimi ir humanizmu...

Aš laikyčiausi kiek kitokio požiūrio, nes „rimtoji kultūra“ yra būtent didžiausio antihumanizmo šaltinis, nes skatina visuomeninę diferenciaciją ir įtvirtina klasinę visuomenę. Įdomiausia šitoje situacijoje yra tai, kad tokiai socialinei atrankai reikalingi kriterijai neegzistuoja ir niekada neegzistavo.

Aristokratai tai nuspręsdavo patys, o buržuazinė visuomenė tai įtvirtino panaudodama žinių ir edukacijos mašiną, kuri ilgainiui tapo ideologiniu buržuazijos, kaip klasės, pagrindu, į jį mėgsta remtis ir visi diktatoriai, fašizmas irgi gimė estetizuotoje aplinkoje. "Veksas" nėra jokia išimtis. O Jūsų nuolatinis dairymasis į sistemos iškeltus „autoritetus“ rodo ne kokius nors argumentus, bet tiesiog tamstos pozicijų nevisavertiškumą.

Kad tamstos sumeluoto ar tiesiog naivumo padiktuotas laiškas patiko neliberalaus kapitalo santykių Lietuvoje propaguotojui Leonidui Donskiui – joks stebuklas, Jūs tiesiog idealus jo propaguojamos ideologijos suformuotas produktas. Kam daugiau jei ne Jums jis šauks valio ir stums žengti pirma savęs...

Pats gi profesorius Leonidas Donskis vaidina savo susikurto individualaus ir ganėtinai psichopatinio kultūrinės erdvės operatoriaus vaidmenį, kuris ir yra jo paties kapitalas kapitalistinėje visuomenėje.

Pastebėkite – jis niekuomet nemini savo mokinių, bet vis dar bando įteigti, su kokiais svarbiais žmonėmis jis yra susitikęs, jam nereikia oponentų ir jų argumentų – jam reikia naivuolių minios, kuri jį cituotų ir jam plotų.

Atvirai tariant, aš pats irgi esu psichopatizuotas kultūrinės sferos operatorius, bet, skirtingai nuo minėto profesoriaus, nelaikau to pranašumu, juo labiau absoliučiu gėriu ir siekiamybe. Atvirkščiai – tai ir yra mano kritikos objektas, kurį Jūs pats, Linai Dabašinskai, įvardijate kaip kultūros devalvavimą. 

Dėl tos pačios priežasties aš nematau jokių tamstos vardijamų pavyzdžių pranašumų: Maskvos didžiojo teatro gastrolės, Valdovų rūmai ar Nacionalinė dailės galerija. Tai tiesiog puikiai iliustruoja, iki kokio lygio yra deformuota sąmonė, jei žmogus sąmoningai pasirenka žiūrovo vaidmenį absoliučiai hierarchizuotoje sistemoje.

Nagi pažvelkite į to koncerto publiką ir ar tikrai tamstai apsivers liežuvis ją įvardinti „visos Lietuvos žmonėmis“, arba perėjęs Nacionalinę galeriją negi tamsta kaip specialistas (tikiuosi, kad bent šioje srityje toks esate) nematote, kad tai yra labai abejotinas pamatas nacionalinės savimonės rūmui statyti? Žinoma, valstybinės ideologinės mašinos pastangomis bus galima „humanizuoti“ (ačiū už terminą) žmones į tikruosius nacionalinius kultūrinius zombius, kurie žiūrinėdami eksponatus sugebės dar ir pajusti malonumą.

Aš šneku apie valstybinį represinį kultūros ir edukacijos aparatą, kurį pasitelkus traumuojami mūsų bendrapiliečiai nuo pat mažumės. Galbūt dar nežinote, kad nacionalinės M. K. Čiurlionio meno mokyklos „specialistai“ jau sukūrė „sistemą“ (ją patvirtino ŠMM), kuri atskirs gabius Lietuvos vaikus nuo negabių. Kadangi sistema pritaikyta tik vidinei minėtos mokyklos struktūrai ir iš bėdos pritaikoma kitų didžiųjų miestų mokykloms, vadinasi, galime tikėtis, kad netolimoje ateityje „talentingų“ vaikų iš provincijos bent jau provincijoje smarkiai sumažės. Tai, ką aš kritikuoju, nėra tik "veksas", aš kritikuoju perpuvusią sistemą.

Gerbiamas p. Dabašinskai, matau, kad manote esąs statinės medaus gynėjas, bet, deja, tai, ką Jūs ginate, kvepia kiek kitaip...
 
Tą pat liudija ir tamstos prisirišimas prie biurokratinių ataskaitų, kurias pateikiate kaip argumentus. Aš daugelį metų dirbu administracinį darbą ir žinau, kad panašios ataskaitos rašomos, švelniai tariant, „iš kepurės“ ir jos nieko nedomina – vieninteliai dokumentai, kurie nuodugniai tikrinami, – tai finansiniai dokumentai, nors tamstos atsainus mestelėjimas pirmajame laiške, esą blogai dirbo tik finansininkė, rodo, kad ir šioje sistemoje esate tik prašalaitis ar tiesiog lojalus valdininkijai prisiplakėlis.
 
Ko aš siekiu? Aš siekiu, jog vieną dieną kultūrininkai atsibustų ir pamatytų, kad savo veikla skatina hierarchinę visuomenės diferenciaciją, kad nustotų meluoti bent patys sau apie savo kuriamas „amžinąsias vertybes“, kad sugrįžtų į gyvenimą ir pradėtų gyventi. Aš atvirai teigiu, kad šiuolaikinė „rimtoji kultūra“ – tai tokia specializuota aukštuomenės pornografijos atmaina, kurios tikslas – atlikti savo buržuazines ritualizuotas masturbacijas. Man pačiam reikėjo daug laiko, kol perbridau per visą tą mėšlą, vadinamą kultūros ir meno istorija, ir nors skaudu pačiam būnant menininku pripažinti, meno ir „rimtosios kultūros“ vaidmuo šiuolaikinio kapitalizmo visuomenėje turi labai neigiamą poveikį ir tik gilina kapitalistinio susvetimėjimo bei žmoniškųjų vertybių krizę.

Taigi aš iš tiesų esu kultūros, tiksliau sakant, tos jos atmainos, kuri yra „rimtoji kultūra“, kritikas ir drįstu pareikšti, kad ši kritinė tradicija yra kur kas senesnė nei vadinamoji ir smarkiai mistifikuota meno istorija, bet apie tai nematau prasmės su Jumis diskutuoti.
 
Neskubėkite dar kartą man atsakyti, bet geriau pamąstykite, kur Jūs pats einate p. Dabašinskai?
 
Pagarbiai
Redas Diržys

Susiję straipsniai:
Linas Dabašinskas. Faktai, kurie kalba patys už save
Redas Diržys. Atviras laiškas VEKS‘o gynėjui
Linas Dabašinskas. Atviras atsakymas kultūros devalvuotojui Redui DiržiuiPasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (18)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NESĖKMĖ: Lenkijos vyrų krepšinio čempionate sekmadienį Dombrova Gurničos MKS komanda, kuriai atstovauja Laimonas Chatkevičius, svečiuose 75:65 įveikė Zeliona Guros „Stelmet" ekipą.
  • NUGALĖJO: Rusijos moterų krepšinio čempionate sekmadienį Maskvos „Dinamo" komanda, kuriai atstovauja Kamilė Nacickaitė, namuose 76:72 nugalėjo Vologdos „Vologda-Čevakata" ekipą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Kaip viskas pinga
2. Gavo valdžią - išvertė kailį
3. Buvusio ministro, buvusio Seimo nario K.Skrebio klausimas Vyriausybei: Kur dingsta mūsų pinigai?
4. Prie D.Grybauskaitės vagia mažiau... O prie A.Smetonos?
5. Signataras Z.Vaišvila: Ar tapo saugiau?
6. Latviją tuoj lenksime 3 kartus
7. R.Ozolas dar pavojingas
8. Lietuva jau sugriauta
9. R.Paksas: Ekonominės nepriklausomybės praradimo pradžia
10. Verslininkas D.Mockus: Norime sugrąžinti tai, kas teisėtai priklauso Lietuvai
11. Trys klausimai Seimo pirmininkui V.Pranckiečiui
12. Ačiū už dovaną – dvikalbystę Vasario 16-osios proga
13. 1000000 eurų už Vasario 16-osios Nepriklausomybės Akto originalą
14. Kodėl laimėjo Landsbergis?
15. Teismo abejonės: ar tikrai reikėjo uždaryti „Snorą“?
16. R.Paksas: Europos Sąjungai reikia gelbėtis nuo valstybių nepriklausomybės duobkasių
17. Visi laukė permainų. Ar sulaukė? Išskirtinis premjero S.Skvernelio interviu „Vakaro žinioms“
18. Kodėl žmonės nebetiki, kad dar valdo savo valstybę?
19. Z.Vaišvila: Griūva melo sistema
20. B.Bradauskas: Žinojau, kad politika nešvari, bet nesitikėjau, kad tokia
21. R.Paksas: Lietuvoje vykdoma operacija „Skatink emigraciją!“
22. Kauno tardymo izoliatoriaus Buhalterijos skyriaus viršininkė R.Kazėnienė: Vagys privalo sėdėti
23. Istorikas Č.Laurinavičius: Nuspręs Briuselis, ar reikia Basanavičiaus
24. Už kokius nuopelnus Vilniaus apygardos prokuratūrai paskirtas vadovauti J.Laucius?
25. Vagių pilna abipus grotų
reklama
darbas

Ar neatrodo įtartina nuolatinė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro rekonstrukcija?

balsuoti rezultatai

Ar neturėtų visi Seimo nariai, merai, seniūnai būti renkami tiesiogiai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

 -2    +1 C

 0   +3 C

 

   0   +2 C

  +2   +4 C

  +3   +7 C

 

    +6   +9 C

    2-6 m/s

     1-3 m/s

 

      1-6 m/s

USD - 1.0609 PLN - 4.3107
RUB - 61.6435 CHF - 1.0649
GBP - 0.8450 NOK - 8.8365
reklama
pirtis