respublika.lt

2017 gruodžio 12, antradienis

koncertas

A.Juozaitis: Katalonija ir laisvė (II) (11)

2013 rugsėjo mėn. 11 d. 14:01:59
Arvydas Juozaitis, Rašytojas, filosofas
Katalonija ir laisvė (II)

Laisvės sąlygomis į nepriklausomybę?

„Katalonijos kelias“ - jaunesnysis Baltijos kelio brolis. Prieš 24 metus su mumis buvęs ir mūsų kelyje stovėjęs katalonas Čiavjeras Vinjalas (Xavier Vinyals) pasirūpino, kad šis ryšys būtų ir akivaizdus, ir neginčijamas. Todėl lygiai prieš savaitę pasikvietė mus, tris Baltijos žmones, kad paliudytume Iberijos pusiasaliui savo laisvės kelio sėkmę. Rugsėjo 4 dienos spaudos konferencijoje tai ir padarėme. Estijai atstovavo Mati Hintas, Latvijai - Aleksandras Kiršteinas, Lietuvai - šių eilučių autorius.

Į Katalonijos istorijos muziejų sugužėjo Barselonos ir Madrido žinių agentūros, pagrindiniai laikraščiai, radijo ir TV kompanijos. Dėmesys artėjančiam istoriniam įvykiui užklojo visą Ispanijos informacinį lauką. Ūmai visi garsiai prabilo, kad Katalonijai liko tik žingsnis iki nepriklausomybės. „Taip ir turi būti, juk mes gyvename laisvoje demokratijoje, - džiaugėsi Nacionalinės asamblėjos vadovai. - Mes tapsime nepriklausomi laisvės sąlygomis“.

Viešpatie, kokia čia abrakadabra? Mūsų Kindziulis būtinai paklaustų: „Kam jums nepriklausomybė, jeigu jau gyvenate laisvės sąlygomis?!“ To lietuvio Barselonoje nesutikau, tačiau jo klausimus girdėjau. Būtent to klausia ispanai, tiek vietiniai, kataloniški, tiek atvykę iš Madrido.

„Kai klientui prabylu kataloniškai, kartais išgirstu: kalbėk krikščioniškai!“ - karčiai nusišypsojo taksi vairuotojas, vežantis į oro uostą. Prie šio taksisto mes dar grįšime, o dabar pažvelkime į Ispanijos šiaurės vakarus - baskų kraštą.

„Mes ne baskai!“

Nacionalinės asamblėjos lyderių akyse blyksteli šaltukas, kai paklausi, ar nenutiks taip, kad nepriklausomybei kelią užkirs prievartos aktai, o gal net terorizmas? „Mes ne baskai!“ - atkerta jie ir ima pasakoti, kaip pranoko baskus. Būtent: prieš dvejus metus paskelbusi paliaubas, baskų teroristinė organizacija ETA ėmė su nuostaba laukti, kuo baigsis katalonų sėkmės kelias. Iš Bilbao pogrindžio buvo rengiami terorizmo aktai visoje Ispanijoje (net Barselonoje), baskų kelias nuklotas šimtais nekaltai žuvusiųjų, o čia - prašom, taikos balandžiai. „Katalonai patyrė žiaurų 1936-1939 metų pilietinį karą, tad kraujo mes negalime pakęsti“, - reziumuoja savo taikos politiką Asamblėjos lyderiai.

„Prieš gerą dešimtmetį baskai vadino mus bailiais, juokėsi iš mūsų, kad savo statusą keičiame žingsnis po žingsnio, kad nekertame iš peties. Štai jie ir prisikapojo“, - sako Č.Vinjalas.

Žinoma, Ispanijos vyriausybė bijo baskų terorizmo. Tačiau dar baisesnis centrinei valdžiai tapo taikus Katalonijos kelias - jo neperkirsi. Ir dar koks pavyzdys, kokia grėsmė! Jeigu po Katalonijos ir patrakėliai baskai mes šalin bombas? Imsis vien parlamentinio laisvės kelio? Juk kelio pabaigą ir vieni, ir kiti mato tą pačią - valstybinę nepriklausomybę.

Ispanijos integracija pakibusi ant plauko. Ir norom nenorom Madridui tenka prisiminti konstitucijos straipsnį, teigiantį, kad valstybės vientisumo garantas yra kariuomenė.

„Kuo Ispanija prastesnė už Rusiją ir Serbiją?“

Šis klausimas pribloškė. Mums jį uždavę katalonai patys į jį ir atsakė: „Europoje yra tik trys valstybės, nepripažinusios Kosovo nepriklausomybės. Taigi šalia  Rusijos ir Serbijos - Ispanija“. Kai mes, trys Baltijos sūnūs, atsilošę surikome: „O Baltarusija?!“, visi kartu ir nusijuokėme. Ką gi, tebus keturios, tačiau klausimo tai nekeičia: nūdienė Ispanija niekada nepripažins autonomijų teisės skelbti nepriklausomybę.

„Tad kas ją pripažins, tą Kataloniją?“ - netveria kailyje lietuvių Kindziulis. Katalonai susižvalgo ir atsako: „Jūs, Baltijos valstybės. Bet pirmosios, matyt, Andora ir Islandija“.

Taigi - mažosios valstybės. Nepriklausančios Europos Sąjungai. Islandija todėl, kad toli ir kad garsėja vikingų išdidumu (net Lietuvą pripažino, kai tai padaryti baidėsi visa ES); o Andora? Todėl, kad yra prie sienos ir kad katalonų valstybė. (Kodėl Andora nesijungia prie didžiosios Katalonijos - ne šios dienos klausimas.)

Tačiau savo eilės laukia dar vienas klausimas, kurį, nutaisę baisius žvilgsnius, užduoda įvairūs europarlamentarai: esą, o kas, jeigu, pasitraukdama iš Ispanijos, Katalonija neteks ir ES bilieto? „Mes nepasitraukiame iš ES, o jeigu ši to nori, tegul balsuoja ir pašalina mus“. Labai tikras atsakymas.

Gaila, kad katalonų logika nepasieks Lietuvos Seimo. Nepripažins Lietuva Katalonijos. Tai bus mūsų gėda, mūsų tragedija. Kodėl? Nemokame mes suprasti, kad laisvė nėra savitikslė, kad ji - moralinis įsipareigojimas nepriklausomybei. Devyni iš dešimties lietuvių jau įsikalė į galvas, kad išsiveržęs į laisvę su nepriklausomybe turi atsisveikinti. Esą tokia laisvės kaina. Prieš savaitę nuskambėję lietuvių užsienio reikalų (?!) ministro keiksmai tautų tapatybės adresu - tik ledkalnio viršukalnė. Ne vienas mūsiškių gatavi net tankus siųsti į Kataloniją, kad tik ji nurimtų su savo tapatybe.

Štai kokią Europą tenka pasitikti katalonams. Ar pakaks jiems proto ir drąsos? O širdies kaitros? Nejaugi atsisakys savo trijų šimtų metų kelio?

Vox populi (tautos balsas)

Grįžkime į jaukią taksi kabiną, kurioje, vežamas į Barselonos oro uostą, godžiai klausiau paskutinės paskaitos apie Katalonijos nepriklausomybę. Pirmiausia, ką padarė taksistas, išgirdęs anglų kalbą, tai ištiesė man delno dydžio lankstinuką su užrašu: „Sveiki atvykę į Kataloniją, naują nepriklausomą Europos valstybę“. Nedideliame Europos žemėlapyje Katalonija sugretinta su Šveicarija: 32 ir 41 tūkst. kv. kilometrų; kartu parašytas ir gyventojų skaičius: 7,56 ir 7,45 mln. gyventojų. Toliau cituojamas Volteras (Voltaire), sakęs, kad Katalonija gali apsieiti be pasaulio, o pasaulis be Katalonijos - ne. Pristatomas katalonas Salvadoras Dali, o greta jo - Barselonos šedevro Šv.Šeimynos bažnyčios autorius Antonis Gaudis. Apie pastarąjį pasakyta tik tiek: „Eidamas 72-uosius metus, Gaudis buvo areštuotas, sumuštas ir įkalintas už tai, kad su ispanų policininku prakalbo katalonų kalba“.

Numatydamas visus mano klausimus, taksistas Enrikas kirto trumpus ir aiškius atsakymus. „Ar aš nekenčiu ispanų? Apsaugok Dieve! Aš sustabdau automobilį, jeigu koks klientas ima keikti ispanus. Aš turiu daug draugų ispanų - ir čia, Katalonijoje, ir pačioje Ispanijoje“. O kaip jis kalba šeimoje - kokia kalba? „Mano žmona - slovakė, tad tenka pavargti. Kai susėda prie stalo trys mūsų šeimos kartos, kalbamės trimis kalbomis: kataloniškai, ispaniškai ir slovakiškai“.

Štai kokia Europos tapatybė - ji įvairiapusė. Tačiau ištikimybė žemei, kurią tau dovanojo protėviai, - pirmiausia. Lietuviškai transkribuodami, pamėginkime ištarti: „Vista Katalonia ljūre - tegyvuoja laisva Katalonija!“


Barselona-Vilnius


Pasidalink: Pasidalink: Facebook Pasidalink: Frype
Straipsnio komentarai
 
  Skaityti komentarus (11)

Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • DOSNUMAS: artėjant šventėms gyventojus lydi pakili nuotaika ir noras aukoti; „Samsung“ užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad pusė apklaustųjų šiemet priešventiniu laikotarpiu planuoja skirti vienokią ar kitokią auką skurdžiau gyvenantiems žmonėms, tyrimas taip pat parodė, kad vyrai likimo nuskriaustiems vaikams aukoti linkę labiau nei moterys.
  • PAVADUOTOJAI: nuo gruodžio 12 dienos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus pavaduotojais paskirti Raimondas Kajėnas ir Mindaugas Petrauskas; iki šiol R. Kajėnas dirbo FNTT Imuniteto ir kontrolės skyriaus viršininku, o M. Petrauskas vadovavo Ukmergės rajono policijos komisariatui.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Seimo valdytojo R.Karbauskio gimtadienis paskelbtas nacionaline išeigine
2. Prof.V.Daujotis: Lietuvai - siundomo šuniuko vaidmuo
3. „Bunkerio“ konkursą naikinti prašoma vis garsiau
4. Profesionalų Vyriausybė nieko nesugeba, tad samdosi profesionalus
5. Pranešėjai apie korupciją apie liberalus tylėjo, kol V.Gailius nepasiūlė juos saugoti
6. Ką rinksime prezidentu?
7. Tik Seimui gėda dėl tualetinių sveikinimų
8. Valdžia galanda kirvį nuomininkams
9. Kalbos komisija nešoks pagal politikų dūdelę
10. Rolandas Paksas. Kitų metų biudžetas - duoklė vis labiau atgyjančiam „karo demonui“
11. Tautos išlikimas - jos pačios savigarbos reikalas
12. Jam tik metai. Kartais prireikia sauskelnių
13. Seimūnai darbo bijo kaip velnio
14. Valstybės pagalba jaunoms šeimoms - sukišti visus į plačią bankų kišenę
15. Seimas metus dirbo ar pridirbo?
16. Nemylintis Dzūkijos dzūkas - nemyli ir Lietuvos
17. Nežabota valdžia. Galią ir įtaką pajutę seimūnai gali sunaikinti bet ką
18. Naujas tolerancijos vardas - liberalizmas
19. Lietuvos gyventojų laimės indeksas - išvykusiųjų skaičius
20. Būti kultūringam R.Karbauskiui nepavyko, labiau jį traukia prie žemės
21. Pirmieji Seimo metai - prisvilę
22. Seimo narys P.Urbšys: Jaučiuosi, kad esu kaip svetimas
23. Yra knyga, skirta ir tautinę nesantaiką kurstančiai R.Vanagaitei. Baudžiamasis kodeksas
24. „Lidlui“ - nauda, žmonėms - kančia
25. Užsienio investicijos, kurios kenkia
reklama
DARBAS ADMIN

Ar pakankamai dėmesio valdžia skiria moksliniams tyrimams?

balsuoti rezultatai

Ar pritariate donorystei?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

   0  +3 C

   +1  +3 C

 

   -3  0 C

    +6  +10 C

  +2  +5 C

 

   0  +2 C

    8-20 m/s

    1-9 m/s

 

      3-9 m/s

 

USD - 1.1796 PLN - 4.2033
RUB - 69.7954 CHF - 1.1679
GBP - 0.8825 NOK - 9.8825
reklama
Labas vasara