respublika.lt

Valdžia bijo tiesos

(0)
Publikuota: 2014 gegužės 18 08:47:42, Ieva Kontrimaitė, info@vakarozinios.lt
×
nuotr. 5 nuotr.
Albertas Sinevičius

Šią savaitę Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija neišdrįso dienraščio „Vakaro žinios” pripažinti neetišku, maža to, kyla netgi įtarimų, kad komisija veikia neteisėtai. Laisvas lietuviškas žodis tampa itin neparankus purvinus darbelius darantiems veikėjams, būtent todėl jį vis bandoma užčiaupti visiems laikams.

 

Teisėjai be priesaikos

Pirmosios Vyriausybės prekybos ministrui Albertui Sinevičiui Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija priminė fašistinę organizaciją.

„Sėdi Slušnys, sėdi visi savi, nėra nieko iš žurnalistų. Kiek man teko girdėti, svarstydami net išvijo visus. Tai čia niekada, net politbiure, taip nebūdavo. Komisijoje turi būti kompetentingi žmonės. Aišku, nėra dabar tokio žmogaus kaip Justinas Marcinkevičius, bet yra intelektualų, yra rektorių, yra filosofų. Tai juos reikia ir pakviesti. O dabar susirinko kažkokie. Kas juos žino? Kas juos įgaliojo? Kas juos išrinko? Iš kur jie atsirado? Aš jų nerinkau. Aš jų nežinau.

A.Sinevičius įsitikinęs, kad žiniasklaidos priemonių, parašiusių apie kažką griežčiau, bausti negalima, nes tokiu atveju žmonės nebeturės galimybių sužinoti tiesos.

„Nei apie „Williams” nebūtume žinoję, nei ką dabar lenkai nori padaryti su mūsų „Orlen”. Jeigu nebūtų „Respublikos”, kas būtų parašęs?” - mano pirmosios Vyriausybės prekybos ministras.


Siekiama sunaikinti tai, kas lietuviška

Politologas, signataras Rolandas Paulauskas tikino, jog svarbiausias klausimas - Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos kompetencija.

„Ir kodėl šie žmonės yra iškeliami virš visų ir jiems suteikiami tokie įgaliojimai? - svarstė jis.

R.Paulauskas akcentavo, jog akivaizdžiai matoma, kad „Snoro” aferos tapo tik pretekstu prikibti prie lietuviškos spaudos.

„Už to stovi tokie dideli interesai ir procesai yra tokie neskaidrūs, kad kyla kieno nors labai didelė baimė, nes vis daugiau faktų gali išplaukti į paviršių ir už tai gali tekti atsiskaityti, - kalbėjo R.Paulauskas. - „Respublikos” pozicija yra pavojingiausia kažkam, nes gali daug atskleisti. „Respublika” likusi vienintelė stambi žiniasklaidos priemonė, kur vyrauja lietuviškas kapitalas. Kas galėtų paneigti, kad lygiai taip, kaip su lietuviškais bankais buvo susidorota, nenorima susidoroti su paskutiniu spaudos leidiniu, kuris yra lietuviškas ir atstovauja Lietuvos Tautos ir valstybės interesams?”

Paklaustas, kodėl žodžio laisvės mums neužtikrina demokratija, R.Paulauskas atsakė klausimu: „O kur jūs matėte demokratiją?” Pasak jo, apie demokratiją tik daug kalbama. Užtenka prisiminti smetoninę Lietuvą, juk pats Antanas Smetona buvo pasodintas į cypę būtent už žurnalistinę veiklą. Kad pasakė daugiau nei kai kuriems asmenims buvo naudinga.


Ariama dirva užsienietiškai spaudai

Publicistas Vytautas Rubavičius teigia, jog susidorojimas su šalies nacionaline spauda - didelio mechanizmo žingsnis: „Čia yra labai rimtas nacionalinės žiniasklaidos išstūmimas iš rinkos. Juk mūsų šalies politinis elitas visiškai ne nacionalinis. Apie tai kalba mūsų žymusis mąstytojas Andrius Kubilius, kuris džiaugiasi, kad iškovojome laisvę emigruoti. Visa tai yra didelio vyksmo dalis, o „Snoro” istorija tik pretekstas. Atsirado dienraščiai, kurie neliko abejingi šiai istorijai ir nutarė jos nepalikti ramybėje. Iš to kilo didelis pavojus prezidentūrai, tam tikrai politinio elito daliai, kuri su tuo yra susijusi.”

Jam nesuprantama tai, kad dengiantis etikos pažeidimais laikraščiams sudaromos sąlygos, kuriomis išsilaikyti rinkoje visiškai nebeįmanoma. Jis primena, jog Seime parlamentarai už etikos pažeidimus niekada nėra baudžiami finansiškai.

Pasak V.Rubavičiaus, šie žingsniai yra ne kas kita, kaip dirvos arimas skandinaviškai spaudai. „Politikams nebereikia žmonių, kurie dar turi stuburą, dirba lietuviškoje spaudoje ir žino vidinio gyvenimo ypatumus. Be to, mūsų politikai prisitaiko prie ES politikos, kuri susijusi su gėjų teisių ir keistųjų tapatumų plėtimu, vaikų seksualizavimu ir kaip tik šitam reikalui nacionalinės žiniasklaidos sritys vienaip ar kitaip per daug kritiškai žvelgia į šią politiką. Tuo tarpu skandinaviška spauda veikia kaip tokios politikos pionieriai ir čia politikams parankiai pasitarnaus”, - svarsto V.Rubavičius.

Jo teigimu, žiniasklaidos funkcija informuoti visuomenę jau seniai pasikeitusi, šiandien ši funkcija jau užleido vietą kitai - žiniasklaida turi tapti tribūna politikams. Kas puikiai geba dirbti taip, kaip politikai pageidauja ir kalbėti tik jiems maloniomis temomis, tas ir gali gyventi iš jų reklamos dotacijų ir malonės. O tiems, kurių pirštai per ilgi ar nosis per smaili - nuobaudos ir naikinimas. „Politikams nebereikia, kad kažkas gintų Tautą ar Jos teises. Matome KT priimamus sprendimus, kur aiškiai parodoma, jog nei politikai, nei Tauta neturi turėti nei nuomonės, nei balso.


Ginti visuomeninį interesą - pareiga

Buvusio krašto apsaugos ministro Audriaus Butkevičiaus nuomone, Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija laužo konstitucines normas.

„Lietuvoje pagal Konstituciją teisingumą vykdo tik teismai, o ši komisija yra visuomeninė organizacija, yra išlaikoma iš dotacijų, dažnai - ne valstybinių”, - sakė jis.

A.Butkevičius teigė, kad komisijos sprendimas „Respublikos” dienraštį pripažinti neetišku yra politiniai interesai.

„Manau, kad valstybė sunaikino banką pagrobdama lėšas ir sunaikino tam tikrą potencialą, kurį galėjo panaudoti Lietuva. Aš pats dalyvavau Seimo posėdyje kaip stebėtojas ir mačiau, kaip susigūžę būriavosi valstybės ministrai, kurie diskutavo, kaip apginti visiškai absurdišką sprendimą. Manyti, kad čia yra kažkas kitas, o ne suokalbis ir nusikalstama veika, aš negaliu”, - kalbėjo jis.

A.Butkevičius pridūrė, jog Lietuvos dienraščiai turėjo pareigą ginti visuomeninį interesą nuo politikų veiksmų, nukreiptų prieš konkretų banką.


Paminta demokratija

Filosofas Krescencijus Stoškus teigė, jog dienraščio „Respublika” uždarymas byloja tik apie vieną - bet kokių demokratijos apraiškų pamynimą.

„Respublikos” išsaugojimas tolygus demokratijos išsaugojimui. Tai turėtų būti viena iš kertinių užduočių valdžiai”, - kalbėjo K.Stoškus.

Pasak jo, įstatymas iš leidinių atimti lengvatinį PVM nėra sąžiningas.

„Kai išaiškėjo, kad tokios sankcijos pritaikytos ne šiaip sau kokiam laikraštukui, o tam, kuris praėjo visą Nepriklausomos Lietuvos istoriją nuo pirmų dienų, pasidaro bloga. „Respublika” susikūrė tam, kad pasitarnautų atgimstančiai valstybei, sukurtų demokratijos pamatą, ją puoselėtų. Tai neįkainojamas dalykas”, - kalbėjo filosofas.

Deja, ir pačiam filosofui situacija aiškiai suprantama: „Laisvas žodis politikams nemalonus ir nepatogus.”

Anot K.Stoškaus, tik „Respublika ir atskleidė, jog demokratijos nuovokos iš valdžios yra labai mažai. „Jie demokratiją traktuoja tiek, kiek tai žeidžia jų interesus, ir viskas”, - konstatavo K.Stoškus.

Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s