respublika.lt

Susirėmė premjeras ir prezidentė. Peilis pavojingas ir politikos virtuvėje

(0)
Publikuota: 2018 sausio 05 07:53:21, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 2 nuotr.
Saulius Skvernelis ir Dalia Grybauskaitė. Arūno Bernacko koliažas

Vakar netikėtai visuomenė sužinojo, kas vyksta Lietuvos politikos virtuvėje. Vyksta visiškos pjautynės tarp Prezidentūros ir Vyriausybės. „Kai kurie sprendimai priimami nežinant Vyriausybei. Balsavimas Jungtinėse Tautose parodė, kad bendradarbiavimo šioje temoje pritrūko. Vyriausybė šito klausimo nesvarstė“, - Žinių radijui vakar pareiškė premjeras Saulius Skvernelis.

 

Premjeras S.Skvernelis vakar pranešė, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė nesitarė su Vyriausybe, kaip Jungtinėse Tautose balsuoti už rezoliuciją, kuria raginta nepritarti JAV prezidento Donaldo Trampo sprendimui pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine. Lietuva nepalaikė JAV. O ką būtų rinkęsis premjeras?

- Ar normalu, kad prezidentė nederina pozicijos su Vyriausybe tokiu svarbiu užsienio politikos klausimu?
- „Vakaro žinios“ teiravosi politologo, Mykolo Romerio universiteto doc. dr. Vytauto Dumbliausko.


- Konstitucijoje parašyta, kad „Respublikos prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką“. Tai reiškia, kad Konstitucija įpareigoja šalies vadovą užsienio politikos klausimais dirbti kartu su Vyriausybe. Turėjo derinti. Tačiau tai yra dar vienas įrodymas, kad tarp S.Skvernelio ir D.Grybauskaitės tvyro įtampa. S.Skvernelis galbūt sąmoningai bando aštrinti santykius, jei ruošiasi dalyvauti prezidento rinkimuose. Jo pareiškimas dėl Rusijos sukėlė šurmulį, dabar pranešė, kad prezidentė nederino pozicijos. Anksčiau jis apie D.Grybauskaitę dar yra ironiškai pasakęs, kad D.Grybauskaitė - vienintelis žmogus, kuris neklysta. S.Skverneliui drąsos netrūksta, jis gali eiti į konfliktą su bet kuo, prisiminkime kad ir jo pareiškimą apie buvusią Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę.

Taip, derinimas turi būti, tačiau jis turi vykti uždaruose kabinetuose ir mes net neturėtume žinoti, kad kažkas kažko nederino. To tikrai buvo galima nesakyti. Tačiau taip siunčiama žinia visuomenei.

- Kitaip tariant, iš prezidentės klaidos premjeras darosi reklamą?

- Tai ne tiek klaida, kiek sąmoningas veiksmas. D.Grybauskaitė sąmoningai nederino, nes ji į valstiečius žiūri kaip į... Be to, S.Skvernelis jai yra ne kartą viešai įgėlęs, o D.Grybauskaitė irgi yra ambicinga asmenybė. Todėl sąmoningai nederino, o S.Skvernelis sąmoningai apie tai pasakė.

- Tačiau ar negali kilti chaosas, kai prezidentė nederina savo veiksmų su Vyriausybe: vieną poziciją užsienyje palaikys ji, kitą - premjeras, trečią - užsienio reikalų ministras? Ar neturi būti suderinta bendra valstybės pozicija esminiais užsienio politikos klausimais?

- Taip. Tačiau galiu pateikti pavyzdžių ir iš praeities, kai dėl kelių asmenų ambicijų kentėjo mūsų užsienio politika. Geriausias „bajeris“ - kai prezidentas buvo Valdas Adamkus, jis paskelbė, kad vyks į Suomiją, o tuometinis Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis likus dviem savaitėms iki vizito į Suomiją nuvyko vietoj V.Adamkaus. Tai aiški kiaulystė. Tačiau savo ruožtu V.Adamkus atkeršijo: neatsimenu, kur tiksliai buvo numatytas V.Landsbergio vizitas, tačiau V.Adamkus, grįždamas iš JAV, sustojo toje valstybėje vizito vietoj V.Landsbergio ir taip jam įgnybo. Ir dabar vyksta panašūs „bajeriai“. Tačiau nėra ko stebėtis, politikai yra tokie pat žmonės, kaip Gariūnų prekeiviai. Jie nori visiems įgnybti, turi ambicijų, didybės manijos.

Bet pasikartosiu: S.Skvernelis su D.Grybauskaite galėjo išsiaiškinti tyliai, tačiau rengiasi rinkimų kampanijai. Kaip ir savo kalbomis apie Rusiją.

- Dėl ko Lietuva praktiškai neturi draugų tarp pasaulio valstybių?

- Nežinau kaip dėl kitų, tačiau dėl prastų santykių su Lenkija yra ir D.Grybauskaitės „nuopelnas“. V.Adamkus sugebėjo santykius palaikyti geresnius, vykdavo į Lenkiją per jos Nepriklausomybės dieną ir t.t. Ir S.Skvernelis bandė santykius gerinti, buvo nuvykęs į Lenkiją ir su jos vadovais bendravo neformalioje aplinkoje. Reikia santykius gerinti, nes Lenkija yra artimiausia valstybė į Vakarus, turi nemažą svarbą Europos Sąjungoje. Tačiau, matyt, D.Grybauskaitė neperlips per save ir, kol nebaigs kadencijos, mūsų santykiai su Lenkija negerės. Tiesa, tai tik mano privatus įtarimas.


Trigrašis


Politikų nuomonės dėl Rusijos taip susikirto, kad premjeras Saulius Skvernelis suabejojo, ar užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vis dar yra jo Vyriausybės narys. Sako, kalba taip, lyg nebūtų. O juk geras pastebėjimas! Šiais laikais yra dviejų rūšių ministrai - valstiečių ir prezidentės. Gerai, kad ir premjeras tai pagaliau pastebėjo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s