Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė imasi mokytojos vaidmens. Ji ketina pati patikrinti kandidatų į ministrus užsienio kalbos žinias su jais kalbėdama užsienietiškai.
Vakar, kalbėdamas per Lietuvos radiją, paskirtasis premjeras Algirdas Butkevičius atskleidė, kad vertindama jo teikiamus ministrus šalies vadovė D.Grybauskaitė su jais kalbės užsienio kalba.
A.Butkevičius sakė: „Kiek turiu informacijos iš Respublikos prezidentės, ji su kiekvienu kalbėsis, kiek žinau, užsienio kalba“.
Apie tai, kad bus vertinamas ES darbinių kalbų - anglų, prancūzų ar vokiečių - mokėjimas, trečiadienį užsiminė ir pati prezidentė.
Lankydamasi Lietuvos kariuomenės padalinyje Rukloje, žurnalistams ji sakė: „Pagrindiniai reikalavimai ministrams bus profesionalumas ir srities žinojimas, į kurią norėtų eiti, skaidrumas, tai yra interesų konflikto nebuvimas ir vienos iš trijų darbinių ES kalbų žinojimas, nes tam ministrui reikės vadovauti 2013 metų antroje pusėje ES tos srities visiems ministrams ir visai sričiai. Taigi šis reikalavimas taip pat bus labai svarbus“.
Nusprendusi pati asmeniškai patikrinti kandidatų kalbų mokėjimą šalies vadovė renka ministrus Europos Sąjungai ar Lietuvai?, „Respublika“ to teiravosi politologo, humanitarinių mokslų daktaro Algio Krupavičiaus.
Jis įsitikinęs, kad kalbų mokėjimas - svarbus kriterijus ministrams, tačiau jokiu būdu negali būti esminis. Prezidentės planus asmeniškai patikrinti ministrų užsienio kalbų žinias A.Krupavičius vertina kritiškai. Esą tokiu būdu šalies vadovė su politikais ėmė elgtis kaip su mokinukais.
„Toks žingsnis nėra įprastas. Manau, kad prezidentei nereikėtų pačiai daryti tokio testo. Juk kandidatai patys deklaruoja savo kalbos žinių lygį - reikia jais pasitikėti. Kitaip visa tai atrodo tarsi mokytojo ir mokinio susitikimas. Tai politikoje nėra geras sprendimas“, - mano politologas.
Jo nuomone, tokie sprendimai rodo, kad tarp valstybės vadovo ir politikų trūksta tarpusavio pasitikėjimo.
„Demokratinėse valstybėse politikai paprastai pasitiki vienas kitu. Jei yra teikiami kandidatai, kurie turi mokėti užsienio kalbas, niekas jų netikrina. Jei jie deklaruoja, kad moka, tai ir moka. Specialių patikrinimų niekas tikrai nerengia“, - sakė A.Krupavičius.
Politologas taip pat pridūrė, kad užsienyje įprasta politikams naudotis vertėjo paslaugomis. Todėl vien dėl ES darbinių kalbų nemokėjimo kandidatą į ministrus atmesti būtų keista.
„Štai prancūzų politikai paprastai visada turi problemų, nors prancūzų kalba ir yra viena iš ES pagrindinių kalbų. Jiems tai privilegija, todėl ne visi gerai moka anglų kalbą. Aš nemanau, kad tai principo reikalas, tiesiog dažniau politikoje sukasi vyresni žmonės, kurie nemoka tiek daug kalbų“, - kalbėjo A.Krupavičius.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"