respublika.lt

Turtuoliai jau pelnosi ir iš mokesčių nemokėjimo

(0)
Publikuota: 2011 birželio 10 12:41:36,
×
nuotr. 2 nuotr.
"Saerimner" vadovas Klausas Baltsersenas

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sudarytas įmonių - idžiausių biudžeto skolininkių - sąrašas daugeliui gali sukelti šoką. Sąraše - daugybės garsių, daugiau kaip 50 mln. litų metinę apyvartą turinčių, bendrovių pavadinimai. Maža to, kai kurių iš jų savininkai irgi yra garsūs, gražiomis idėjomis šalies rinkėjus maitinantys politikai. Skolininkų sąrašas leidžia įtarti, kad tokiems verslininkams rinkėjai iš tiesų rūpi mažiausiai - jų įmonėms laiku nemokant mokesčių, valstybė negali kelti atlyginimų biudžetininkams ar pašalpų varguoliams.

Tarp didžiausių skolininkių - danų kiaulininkai

VMI “Respubliką” informavo, kad gegužę didieji šalies mokesčių mokėtojai valstybės biudžetui buvo skolingi 50 mln. litų. Tačiau trys mokesčių mokėtojai nebuvo numoję ranka į vadinamąsias mokestines nepriemokas ir pateikė prašymus dėl daugiau nei 40 mln. litų mokestinės paskolos sudarymo.

Tarp tokių įmonių yra ir dvi didžiausios valstybės skolininkės - sostinės savivaldybės įmonės “Vilniaus troleibusai” ir “Vilniaus autobusai”. Gegužės 31-osios duomenimis, pirmoji į biudžetą nebuvo pervedusi 17,2 mln. litų, antroji - 22,2 mln. litų. Tačiau šias bendroves galima ir suprasti - su jomis neatsiskaito jų steigėja Vilniaus savivaldybė. “Neteikti viešojo transporto paslaugų negalime - tą daryti esame įpareigoti teisiniais aktais. Tačiau savivaldybės biudžetas skylėtas. Kartu nieko negalime padaryti ir mes”, - dienraščiui sakė “Vilniaus autobusų” direktoriaus pavaduotojas Juozas Grabys.

Tačiau abi bendrovės turi su VMI sudariusios skolų grąžinimo grafikus ir tikisi jų laikytis.

Užtat jokių skolos grąžinimo terminų su inspekcija nėra derinusi trečioji pagal dydį valstybės skolininkė  - danų valdoma kiaules auginanti bendrovė “Saerimner”. Jos nepriemoka paskutinę gegužės dieną šalies biudžetui siekė net 3,1 mln. litų.

“Saerimner” - Lietuvoje labai garsi įmonė. Jos kiaulių fermos jau kelerius metus nuodija Suvalkijos žmonių sveikatą. Mat danai suvalkiečių žemėse sumanė auginti dešimt kartų daugiau kiaulių, nei tai buvo sovietmečiu. Iš kiaulidžių sklindanti smarvė aplinkinių kaimų ir net Kalvarijų miesto gyventojams neduoda ramiai gyventi, o žemę merkiančios srutos buvo pasiekusios suvalkiečių šulinius. Žmonės bandė protestuoti, tačiau “Saerimner” kiaulidės iš Suvalkijos žemių taip niekur ir neišnyko.

O dabar danai dar kartą nutarė nuskriausti lietuvius - jie savo verslą kredituoja iš esmės Lietuvos mokesčių mokėtojams priklausančiais milijonais.

Klausėme “Saerimner”, galbūt danams priklausančios kiaulidės jau bankrutuoja, kad užsieniečiams prireikė lietuviškų pinigų? Prieš atsiųsdama oficialų atsakymą danų interesams atstovaujanti viešųjų ryšių specialistė Lina Mockutė labiausiai piktinosi, kokiu būdu “Respublika” sužinojo “riboto naudojimo informaciją” apie Lietuvai skolingas įmones.

Vėliau ji atsiuntė  atsakymą: “Kadangi neįvardijote konkrečių šaltinių, galime tik numanyti, kad suma, kurią įvardijote, susidaro iš kelių VMI epizodų, dėl kurių šiuo metu vyksta ginčai. UAB “Saerimner” nebankrutuoja”. (Kaip mokesčius į Lietuvos biudžetą “pamirštanti” sumokėti “Saerimner” dusina mūsų žmones ir gamtą - plačiau 6p.)

V.Uspaskichas atsižegnojo nuo skolų

Krenta į akis tarp didžiųjų skolininkų atsidūrusios garsiems politikams priklausančios bendrovės.

Štai AB “Krekenavos agrofirma” ir žemės ūkio kooperatinė bendrovė “Krekenavos mėsa” valstybei gegužės 31-ąją buvo skolingos atitinkamai 714,3 tūkst. ir 626 ,6 tūkst. litų. Iš viso - 1 mln. 341 tūkst. litų. Abiejų įmonių savininkės vyras - europarlamentaras, Darbo partijos vadovas Viktoras Uspaskichas.

Susisiekėme su Europos Parlamento nariu, kuris vakar buvo Strasbūre.

Su žurnalistu kalbėdamas telefonu V.Uspaskichas net nesistengė slėpti susierzinimo. “Krekenavos agrofirmos” skolininkai mano bendrovei yra skolingi apie 30 mln. litų. Bet to jūs nerašysit, tiesa?” - svaidėsi žaibais V.Uspaskichas.

J.Matijošaitis apie skolas patylėjo

VMI pateiktame sąraše figūruoja Marijampolės politikui Vidmantui Kučinskui priklausančios UAB “Arvi cukrus” (valstybei skolinga 392,78 tūkst. litų), “Arvi ir ko” (nepriemoka sudaro 341,91 tūkst. litų), taip pat - Kauno savivaldybės tarybos nario Visvaldo Matijošaičio bendrovė “Vičiūnai ir ko” (skolos dydis biudžetui siekia 212,35 tūkst. litų).

“Kuri čia įmonė skolinga? “Vičiūnai ir ko”? Aš pasidomėsiu - paskambinkite po valandos”, - šitaip į “Respublikos” žurnalisto skambutį reagavo V.Matijošaitis.

Tačiau vėliau jis telefonu taip ir neatsiliepė.

Neseniai šis iš verslininko Kauno politiku tapęs žmogus buvo paskelbtas Verslo šlovės galerijos, kurią globoja ir Lietuvos Vyriausybė, laureatu. Tikinama, kad Verslo šlovės galerijos apdovanojimas yra ilgalaikių rezultatų įvertinimas. “Šis prestižinis apdovanojimas skiriamas sėkmingiausiems verslo žmonėms, kurių ilgalaikė veikla reikšmingai prisideda prie laisvosios rinkos plėtotės ir visos mūsų visuomenės gerovės”, - teigiama galerijos nuostatuose.

Kaip visa tai dera su šimtatūkstantine V.Matijošaičio įmonės skola valstybei?

Su į Marijampolės savivaldybės narius pretendavusiu, tačiau ten neišrinktu V.Kučinsku “Respublikai” susisiekti nepavyko. Kandidatuodamas į deputatus šis verslininkas yra kalbėjęs apie į politiką ateinančio skaidraus verslo pranašumus.

Prie straipsnio pateikiamoje lentelėje išvardytos įmonės, skolingos biudžetui šimtą tūkstančių ir daugiau litų. Tarp mažesnes sumas valstybei skolingų bendrovių irgi yra žinomų pavadinimų. Tai - UAB “Putokšnis”, AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanija, UAB “Litagros prekyba”, UAB “Aviabaltika”.

 

Skolos yra lakmuso popierėlis, kuris atskleidžia politikų moralę

Socialinių mokslų daktaras profesorius Romas Lazutka “Respublikai” teigė, kad didelės garsių firmų skolos valstybei ir jos žmonėms kainuoja labai daug. “Blogiau finansuojamas švietimas, sveikatos apsauga, kitos viešosios paslaugos. Tai atsiliepia žmonėms, visos Lietuvos piliečiams”, - sakė pašnekovas.

Jis tvirtino, kad dar suprastų, jei skolingos biudžetui būtų mažos firmos. “Kažkas neatsiskaitė batsiuviui, jis negali atsiskaityti su valstybe, valstybė jam skolą atideda - tai suprantama. Tačiau nesuprantu, kai nuo mokesčių sukasi turtingos įmonės, kurių apyvarta - 50 milijonų litų ir daugiau. Galbūt tai naudinga įmonėms? Juk iš nesumokėto mokesčio galima padaryti verslą lygiai taip pat, kaip tai daroma iš paskolos”, - tvirtino R.Lazutka.

Mokslininkas sakė, kad už nepriemokas valstybė skaičiuoja delspinigius, palūkanas, skiria baudas. “Tačiau kai tiek yra tyčinių skolininkų - baisu. Vadinasi, prevencinės priemonės per mažos. Tada gal reikia skaičiuoti tokias palūkanas už pavėluotus sumokėti mokesčius, kad jie būtų didesni už tų paskolų, kurias ima Vyriausybė, palūkanas. Jei dabar mūsų valstybė kreditoriams moka 5 proc. metinių palūkanų, skolininkai už nepriemokas tegu biudžetui atiduoda 8 proc. metinių palūkanų. Gal bent tai turtingus skolininkus sutramdytų?” - svarstė profesorius.

Anot R.Lazutkos, ypač gėda dėl savo įmonių, vėluojančių sumokėti mokesčius, turėtų būti jų savininkams politikams. “Skolos yra lakmuso popierėlis, kuris atskleidžia politikų moralę. Retorinis klausimas - ar nemoralus žmogus gali vadovauti valstybei, miestui, seniūnijai? Labai tuo abejoju”, - sakė profesorius.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Partnerių ir užsakomasis turinys (Respublika.lt už šį turinį neatsako)
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikia keisti premjerę Ingą Ruginienę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar suplanavote vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +17 C

+7 +14 C

+7 +17 C

+9 +23 C

+15 +18 C

+15 +21 C

0-7 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s