respublika.lt

Teismas pasirašiusiųjų valios neapgins

(0)
Publikuota: 2013 gruodžio 23 08:11:57, Rūta JUKNEVIČIŪTĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
UŽDUOTIS. Nors Lietuva - demokratinė valstybė, tautos valios išreiškimas joje tampa neįmanoma misija. Net ir įveikus 300 tūkst. parašų ribą, referendumą surengti ne taip paprasta. Stasio Žumbio nuotr.

Šeštadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) paskelbė nutraukiantis bylą dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) išbrokuotų parašų referendumui rengti. Teismas aiškina, kad VRK sprendimas dar nėra galutinis ir neužkerta kelio referendumui dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Lietuvos tautinio jaunimo sąjungos pirmininkas Julius Panka apgailestauja, kad teismas nesiryžo apginti pasirašiusiųjų valios.

LVAT, praėjusį penktadienį pradėjęs nagrinėti referendumo iniciatorių skundą dėl VRK veiksmų, šeštadienį paskelbė verdiktą. Teismas nutraukė bylą dėl surinktų parašų pripažinimo tinkamais. Teismo kolegija paskelbė, kad VRK sprendimas yra tik tarpinis ir nesukelia jokių materialinių padarinių, t.y. neužkerta kelio referendumui, todėl negali būti LVAT nagrinėjimo objektas.

Teismui buvo apskųstas gruodžio 14 dienos VRK sprendimas, kuriuo tinkamais pripažinti tik 292,2 tūkst. parašų iš 321,48 tūkst. pateiktų.

„Respublikos“ kalbintas Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos pirmininkas Julius Panka apgailestavo, kad LVAT nesiryžo spręsti, ar VRK parašus išbrokavo teisėtai.

„Mums pasakė, kad per anksti kreipėmės, kad VRK sprendimas yra tik tarpinis. Kai jau VRK vienaip ar kitaip pareikš nuomonę, ar vis dėlto mums pavyko ištaisyti tas neva pasirašiusiųjų padarytas klaidas, galėsime apskųsti VRK. Dar turime palaukti. Kita vertus, labai keistai nuskambėjo LVAT argumentas, kad VRK sprendimas neturės jokių materialinių padarinių. Tai netiesa. Žmonėms, kurie važiuos susitikti su tais pasirašiusiais žmonėmis, tai kainuos ir degalų, ir laiko - teks eiti nemokamų atostogų. Tai susiję su konkrečių žmonių išlaidomis“, - kalbėjo jis.

Pasak J.Pankos, jau nuo vakar ryto iki vėlaus vakaro referendumo iniciatoriai dirbo VRK, suvesdami nurodytas klaidas į duomenų bazę, kad vėliau būtų galima kreiptis į Gyventojų registro tarnybą. „Teismo sprendimas yra liūdinantis, nes iš dalies žmonių tai atims šventes. Žmonės galėtų rūpintis dovanomis artimiesiems, tvarkytis namus, bet jie dirbs nuo ryto iki vakaro“, - apgailestavo vienas iš referendumo iniciatorių.

VRK referendumo iniciatyvinei grupei yra suteikusi 15 dienų laikotarpį, per kurį turi būti ištaisyti ne esminiai trūkumai, pavyzdžiui, parašų rinkimo lapuose neįskaitomai užrašytas vardas arba pavardė, netiksliai nurodyta data, netinkamai nurodyta gyvenamoji vieta. Šis laikotarpis bus skaičiuojamas nuo kitų metų sausio 6 dienos.

J.Panka sakė, kad kai kuriuos VRK nurodytus trūkumus ištaisyti bus sudėtinga, nes tarp pasirašiusiųjų yra emigrantų, kurie kaip gyvenamąją vietą nurodė užsienio valstybes. Susisiekti su šiais asmenimis nebus paprasta. Tačiau kitais atvejais tereikės įskaitomai pateikti pasirašiusiųjų vardus ir pavardes.

„Mes stengsimės apginti kiekvieną parašą, apginti mūsų piliečių išreikštą valią, kad referendumas vyktų. Nežinia, kiek dar teks prakaito išlieti, kad įveiktume tas dirbtinai sukeliamas kliūtis“, - sakė J.Panka. Jis neatmeta, kad peržengus pirmąjį barjerą ir iškovojus teisę rengti referendumą tų kliūčių gali būti sukuriama dar daugiau.

„Kitas etapas, jei vyks referendumas, bus labai svarbus. Žiūrėsime, ar vienodai eterio laiko skiriama referendumo priešininkams ir šalininkams. Aš neabejoju, kad gali būti metamos juodosios technologijos, imamasi šmeižto prieš iniciatyvinės grupės narius. Jau rinkdami parašus su tuo susidūrėme: kai kurių sisteminių partijų žmonės grasino, kad ir parašų rinkėjai, ir pasirašantys bus fotografuojami ir vėliau negaus darbo. Aš manau, kuo referendumas labiau artės, tuo spaudimas bus stipresnis“, - prognozavo LTJS pirmininkas.

Jis spėjo, kad jei referendumas vis dėlto būtų surengtas, politikai neabejotinai griebtųsi įsipareigojimų Europos Sąjungai kortos. Tačiau, anot J.Pankos, Lietuvos stojimo į ES sutartyje nėra kalbama apie prievolę parduoti žemę užsieniečiams.

„Galiu nuraminti visus Lietuvos piliečius dėl to, kad surengę referendumą tikrai nebūsime išmesti iš Europos Sąjungos. Tie politikai, kurių teigimu, stojimo į ES sutartyje įrašytas reikalavimas, kad privalėsime parduoti savo žemę užsieniečiams, įžūliai meluoja. Stojimo sutartyje apie žemę apskritai nėra kalbama - aš tą sutartį nuodugniai peržiūrėjau. O dėl išmetimo iš ES - nebūkime naivūs... ES dabar ir taip mus diskriminuoja, mūsų išmokos žemdirbiams tris kartus mažesnės nei Vakarų šalių“, - priminė jis.

 

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s