respublika.lt

Kalvarijos krašto žmonės įveikė danų kiaulę

(0)
Publikuota: 2011 spalio 14 11:17:14, Dalia BYČIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Į VIETĄ. „Saerimner“ vadovas Klausas Baltsersenas, pasirodo, nėra Lietuvos šeimininkas

Vakar Kalvarijos sav.  Jusevičių kaimo bei kelių kitų kaimų bendruomenės gyventojai iškovojo pirmą pergalę prieš jų krašte savivaliaujančią UAB „Saerimner“. Marijampolės teismas pripažino, kad beveik 100 tūkstančių kiaulių per metus Jusevičiuose užauginantis monstras dirbo neteisėtai ir per tris mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos turi savo veiklą nutraukti.

Teismas taip pat panaikino Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento išduotą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą. Trejus metus su danų ir jiems pataikaujančių politikų bei valdininkų savivale kovojantys kalvarijiečiai vakar netvėrė džiaugsmu. Nors žmonės ir netiki, kad danai taip lengvai pasitrauks, daugelio žodžiais vakarykštis teismo sprendimas jiems yra didelis laimėjimas, o kartu ir nusivylimas juos jau seniai privalėjusia užstoti valstybe. Gyventojai prašė Vyriausybės, Seimo, prezidentės pagalbos, rengė piketus, bet niekas nepasikeitė. Liko vienas kelias - teismai.

Gynėjų daug - ginti nėra kam

„Prieš pusantrų metų vienas Seimo narys išdrįso pasakyti, kad danams reikia medalius užkabinti, kad jie tokiomis sudėtingomis sąlygomis pas mus dirba. Kodėl kai kurie Seimo nariai užsieniečius gina ir ką jie už tai gauna? Žinau tik tai, kad jie gina ne tuos, kuriuos reikia ginti. Tuos, kuriems tikrai žmonės rūpi, Seime galima ant rankų pirštų suskaičiuoti. Kreipdamiesi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo pakvietėme Seimo narius mus palaikyti. Buvo siūlyta visiems pasirašyti, o pasirašė tik 21 iš 141. Gal kitiems atrodo, kad mes iš neturėjimo ką veikti po teismus važinėjame?“ - nerimauja Santakos kaimo bendruomenės pirmininkė Raimonda Sutkaitienė.

Santakos kaimo bendruomenės atstovė įsitikinusi, kad žmonėms užtarimo sunku tikėtis ir mūsų teismuose. Kauno apygardos teismas, iš esmės išnagrinėjęs kelių kaimų bendruomenių ir Seimo narių ieškinį dėl viešojo intereso gynimo, bylą nutraukė paskutiniame posėdyje. Neva todėl, kad prokuratūra pavėlavo teismui pateikti gyventojų ieškinį. „Prokuratūra privalėjo per vieną mėnesį kreiptis į teismą, bet pavėlavo. Ar priimdamas bylą teismas nematė, kad data praleista? Trukdėsi patys, trukdė mus. Galų gale mes ir išlaidų turėjome. Važinėjome į posėdžius, gaišome laiką, samdėme advokatus. Kovojančių už savo teises gyventi švarioje žemėje gynimas mūsų valstybėje primena parodiją. Turėdavome rengti prie Vyriausybės piketą, kad ji pradėtų kalbėtis su pačių sudaryta darbo grupe. Ta grupė nieko nepešė, o mes buvome į ją pakviesti tik dėl akių. Seimo vadovės įpareigojimu sudaryta darbo grupė buvo normali, jos išvados buvo palankios, bet kas iš to, jeigu tų išvadų niekas nevykdo, niekam jos nerūpi“, - stebisi R.Sutkaitienė.

Užsieniečių kiaulės - aukščiau už piliečius

Jusevičių kaime gyvenančią Danutę Naujokaitienę net juokas ima pagalvojus, kas atsitiktų, jeigu bent savaitei į Jusevičius Seimo rūmus paslaptinga jėga atkeltų. Ką jie tada pasakytų? „Mes juos kvietėme nors kelias dienas vasarą pas mus paatostogauti. Ir patį „Saerimner“ savininką Klausą kvietėme pas mus pagyventi. Niekas nesusigundė“, - juokiasi moteris.

„Marijampolės visuomenės sveikatos centras, gegužę patikrinęs UAB „Saerimner“ kiaulių komplekso skleidžiamą oro taršą Jusevičių kaime, nustatė, kad oro mėginiuose amoniako koncentracija daugiau nei 14 kartų viršija leistiną normą, sieros vandenilio - beveik tris kartus. Liepą amoniako kiekis ore nustatytas beveik 10 kartų didesnis, nei leistinas. Neapsikentusi vieną vasaros vakarą skambinau vienam Marijampolės aplinkos apsaugos departamento vadovų, prašiau atvažiuoti, įsitikinti, ar įmanoma čia mums gyventi. Atsakė, kad atvažiuoti negali, nes pasibaigė darbas. Po darbo jie negali, o visa smarvė po darbo ir prasideda. Kai mėginius ima visuomenės sveikatos centras, visada ką nors iš kaimo atstovų pakviečia, o Aplinkos apsaugos departamentas apsieina be mūsų. Neva mūsų jiems nereikia, jie apie tikrinimą privalo pranešti tik smarvės skleidėjams“, - piktinasi Jusevičių kaimo gyventoja Jūratė Pazniokienė.

„Užsieniečių kiaulės labiau gerbiamos negu mes, Lietuvos piliečiai?“ - tuoj priduria J.Pazniokienė.

Ligų maratonas prasideda

Apie tai, kiek dėl danų komplekso kaimynystės nuvertėjo jų turtas, Jusevičių kaimo žmonės nebekalba. Greičiausiai jo niekam neįsiūlytų net ir pusdykiu. Bet už pinigus nei parduosi, nei nusipirksi sveikatos. „Kas suskaičiuos, kiek mes praradome sveikatos? Kas mums ją sugrąžins?“ - klausia kaimiečiai. J.Pazniokienė labiausiai nerimauja dėl trejų metų vaikaičio. Mažajam Dovydui buvo lemta čia gimti ir nuo pat gimimo berniuką kamuoja alergija. „Darome viską, ką liepia medikai, tik jam nepagerėja“, - atsidūsta močiutė.

Sunkią operaciją šiemet ištvėrusi Danutė Jurgelionienė taip pat nedrįsta tvirtinti, ar nuolatinis gyvenimas kenksmingoje aplinkoje neturėjo įtakos. „Kas gali paneigti? Prasidės vėžiai, krisime kaip musės“, - nuogąstauja ji. O štai dėl jos vyrą užklupusios ligos priežasčių moteris net neabejoja. Nei iš šio, nei iš to tvarkingai šeimoje gyvenančiam vyrui nustatyta sunkios formos tuberkuliozė.

Vytautas Jankauskas ir jo žmona Vida susirgo astma. „Geriausias įrodymas, kad mūsų ligą sukėlė kompleksas - mano žmona. Dabar ji gyvena pas dukterį Anglijoje. Pirmą kartą po kelių mėnesių sugrįžusi namo nuėjo pas gydytojus, o jie nustebo: „Kokius vaistus vartojai, kad pasveikai?“ Nieko ji nevartojo, tik pakeitė vietą. Duktė kviečia ir mane atvažiuoti, nedrįstu vaikams ant sprando pasikabinti, bet ir namuose gyventi nebeįmanoma“, - guodėsi vyras.

Tame pačiame name gyvenančiai Ingai Vilkaitienei nėra kur bėgti. 28 metų moterį kamuoja nei iš šio, nei iš to užklupusi negalia. Naktį Inga nebegali be nosies gleivinę drėkinančių vaistų flakonėlio prie lovos. „Iki 18 metų pragyvenau Marijampolėje ir tokių ligų nemačiau. Čia atsikraustėme, ir prasidėjo - naktį nepakvėpuoju. Gydytojai paskyrė geriamų vaistų, kol geriu, tol gerai“, - nerimauja jauna moteris. Labiausiai jai rūpi trejų ir šešerių metų dukrelių likimas. Pasak Ingos, abi mažylės neišbrenda iš laringitų, slogos. „Medikai nesiryžta raminti, kad mūsų ligoms įtakos neturi nuolatinė smarvė“, - sako Inga.

„Ne tik smarvė. Kartais net iš krano smirdintis vanduo bėga. Iš kur tas auksinis stafilokokas mus buvo užpuolęs? Aš ligonis, vyras ligonis. Kai pirkome butą Jusevičiuose, komplekso dar nebuvo. Vaikai net nebenori atvažiuoti dėl smarvės. Gyvename lyg koncentracijos stovykloje. Nieko nebijau, nes neturiu ką prarasti. Ką turėjau, tą jau praradau“, - rėžia Elena. Jos vyras Jonas Vilkas kitaip nė nemano, kad po tiek piketų ir parašų rinkimo niekas nesikeičia tik todėl, kad viskas yra papirkta.

Pinigai ne svarbiausia

Pasak jusevičiškio Petro Vasiukonio, kaimo žmogui kiaulės nėra siaubas. Svarbu, kaip jas augini ir kiek jų augini. „Ar gali per tris mėnesius iš paršelio paršą užauginti?“ - stebisi pats kiaulių savo tvarte turintis vyras. Anot jo, niekas nieko nesakytų, jeigu danai tris, penkis tūkstančius vienu metu augintų, bet tik ne 29 tūkstančius.

Danutę Vaitukaitienę nerimauti verčia iš kojų verčianti komplekso smarvė. „Dirbau fermoje rusų laikais, kaimas tikrai nejausdavo, kad kiaulidės čia būtų“, - sako ji. Komplekse puspenktų metų dirbusi Regina Bungardienė kaimynams prasitarė, kaip danai kiaules peni. Anot Reginos, naktį gyvuliai girdomi troškulį keliančiais chemikalais, dėl to jie nuolat nori gerti ir ėsti. Geriausia, ką Regina turėjo dirbdama fermoje - uždarbis. Pinigai išleisti. O blogiausia - atsirado alergija, sąnarių skausmai.

Keturių mažamečių mama Kristina Klevinskienė įsitikinusi, kad ne pinigai, ne srutos laukams tręšti, kuriomis danai paperka plačiažemius ūkininkus, yra svarbiausia. Kristina pati seniau ėjo pas danus ieškoti darbo, dabar neitų. „Kai išvydau, kaip nesiskaitoma su žmonėmis, man atsivėrė akys. Pinigai nėra svarbiausia, galima dirbti ir kitur, ir už mažesnius pinigus. Aš vaikams noriu išsaugoti Lietuvą. Nepaėmiau nė lito, nors siūlė didelę sumą už parašą“, - prisipažįsta moteris.

Skaldo ir valdo


Anot V.Jankausko, dar viena užsieniečių pasėta blogybė yra ta, kad jie supriešino žmones. Net ir bendruomenės vadovai prie teisybės ieškančių nesideda. „Jiems duoda pinigų šventei, ekskursijoms, kaip sakysi, kad smirda?“ - neslėpė apmaudo vyras. „Ne visi eina į piketus, - pripažįsta ir Jusevičių kaimo bibliotekos vedėja Zita Paulevičienė. Pasak jos, žmones abejoti priverčia nusivylimas ir nežinojimas. Dar yra būrelis tokių, kurie linkę pastovėti nuošaly ir pažiūrėti, kas išeis. „Pažįstu vieną šeimą, kuri tariasi, esą gyvena labai sveikai, valgo savo daržoves, geria savo karvučių pieną, bet ganyklas tręšia komplekso srutomis. Paklausiau, ar jie žino, ką valgo, o jie pečiais trukteli“.

„Nežinojimas, informacijos, vienybės trūkumas - tai yra svarbiausia“, - sako ir gražioje sodyboje prie ežero Kvietkinės kaime gyvenantys Zigmas Buterlevičius ir jo sūnus Paulius su šeimomis. Į gana tolokai nuo komplekso esantį Kvietkinės kaimą fermų dvokas atseka paskui srutų laistytuvus. Pasak Z. ir P.Buterlevičių, viskas būtų kitaip, jeigu ūkininkai, žemės ūkio bendrovė atsisakytų laistyti danų srutas ant laukų.

Skaičiai ir faktai

  • 1977 m. Kalvarijos sav. Jusevičių kaime pastatyta tipiška 12 tūkst. vietų kiaulių ferma.
  • 2005 m. kompleksą įsigijo ŽŪKB „Kalvarijos bekonas“. Kalvarijos savivaldybė išdavė projekto sąlygų sąvadą fermų rekonstrukcijai, tačiau leidimas statyboms išduotas nebuvo.
  • Tais pačiais metais Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamentas bendrovei išdavė Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą auginti 102 tūkst. bekonų per metus (pagal gamybinį pajėgumą kiaulidės įrengtos auginti 12 tūkst. kiaulių per metus).
  • 2008 m. buvusiame Jusevičių kiaulių komplekse įsikūrė UAB „Saerimner“.
  • UAB „Saerimner“ ūkinę veiklą vykdyti leista neatlikus privalomojo poveikio aplinkai bei visuomenės sveikatai vertinimo.
  • Vienu metu komplekse penima apie 29 tūkst. bekonų.
  • Į „Saerimner“ kiaulių komplekso sanitarinę zoną patenka Jusevičių (apie 500 gyventojų), Zubrių kaimai bei dalis Santakos kaimo, dvi mokyklos, medicinos punktas.

 

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s