Su Lietuvos žiūrovais atsisveikinanti Vilniuje garsiausio gruzinų dailininko Niko Pirosmanašvilio (Pirosmanio) paveikslų paroda penktadienį ir šeštadienį veiks ilgiau ir siūlys ją aplankyti perpus pigiau.
Lietuvos dailės muziejus, baigdamas eksponuoti pasaulinio garso gruzinų dailininko kūrybą, Vilniaus paveikslų galerijoje siūlo apsilankyti ne tik įprastu laiku, bet ir du vakarus iki 21 valandos, o bilietus visą savaitgalį bus galima įsigyti perpus pigiau bei nemokamai gauti parodos lankstuką. Nemokamos ekskursijos vyks penktadienį ir šeštadienį - 15 ir 18 val., sekmadienį - 15 val.
Penkis mėnesius veikiančią paroda "Pirosmani" Vilniaus paveikslų galerijoje - viena populiariausių, ją jau pamatė per 30 tūkstančių lankytojų.
Šių metų pradžioje plačiajai visuomenei atidarytoje parodoje "Pirosmani" pirmą kartą Lietuvos žiūrovams pristatomi vieni iš garsiausių dailininko paveikslų - "Liūtas ir saulė", "Aktorė Margarita", "Kiemsargis", "Piknikas", "Berniukas ant asiliuko" ir kiti. 35 N. Pirosmanio darbų paroda apdrausta rekordine 41,4 mln. JAV dolerių (per 102 mln. litų) suma.
Surengti N. Pirosmanio parodą Vilniuje padėjo Užsienio reikalų ministerija, Kultūros ir Krašto apsaugos ministerijos, Karinės oro pajėgos, kurių karo transporto lėktuvu N. Pirosmanio darbai buvo atgabenti į Lietuvą, o pasibaigus parodai sugrįš į Gruzijos nacionalinį muziejų Tbilisyje.
N. Pirosmanis gimė 1862 metais Mirzaani kaime, Kachetijos regione. Vėliau tapytojas persikėlė į šalies sostinę Tbilisį. N. Pirosmanis yra dirbęs įvairius darbus: nuo dažytojo iki traukinių konduktoriaus, tačiau daugiausia laiko skyrė tapybai. Niekam nežinomą benamį dailininką 1912 metais "atrado" Gruzijos avangardo atstovai broliai Ilja ir Kirilas Zdanevičiai. Pirmą kartą jo kūryba buvo eksponuota 1913 metais Maskvoje, avangardinės dailės parodoje "Taikinys".
Pripažinimo N. Pirosmanis susilaukė po mirties 1918 metais. Pirmoji tapytojo autorinė paroda buvo surengta tik 1969 metais Paryžiuje, Luvre. Gruzinų dailininko kūryba buvo eksponuota Berlyne, Ciuriche, Kijeve, Londone, Minske, Sankt Peterburge, Stambule, Tokijuje, Turine, Varšuvoje, Vienoje ir kitur.
Lietuvos visuomenei Niko Pirosmanašvili (Pirosmani) tapo visuotinai žinomas nuo 1981 m., kai Jaunimo teatre režisierius Eimuntas Nekrošius pastatė spektaklį "Pirosmani, Pirosmani".
N. Pirosmani kūriniai yra viena iš svarbiausių ir reikšmingiausių Gruzijos kultūrinio paveldo vertybių. Pasaulinį pripažinimą pelnęs dailininkas N. Pirosmani (1862-1918) buvo apdovanotas unikaliu pasaulio matymu, jo vientisumo ir sintezės suvokimu. Jo darbuose atskleidžiama žmonių, gyvūnų ir daiktų įvairovė.
ELTOS ir "Respublika.lt" informacija