Jeigu nuvykote į kitą šalį ir norite padaryti gerą įspūdį vietiniams, nepakanka tiesiog būti mandagiam. Yra svarbu dar ir susipažinti su vietos gyventojų papročiais, o tai padaryti būtų geriausiai iš anksto - kad nepatektumėte į kvailą padėtį ir svečioje šalyje nepasirodytumėte stačiokas arba nieko nepaisantis akiplėša. Supažindiname su nerašytomis įvairių šalių gyventojų elgesio taisyklėmis, apie kurias nerašoma kelionių vadovuose. Apie šiuos niuansus, žinomus tik vietiniams, pasakoja patys tų šalių gyventojai.
Kinija
Jeigu turgaus parduotuvėlėje pamatysite tradicinių kiniškų kostiumų, nepirkite jų (taip pat gėlių vainikų, parduodamų tose pačiose parduotuvėlėse). O jeigu jau nusipirkote, jokiu būdu nepasipuoškite tokiu kostiumu eidami pasivaikščioti. Mat šie drabužiai yra skirti laidotuvėms - velioniams aprengti. „Jūs neįsivaizduojate, kaip yra baisu matyti gatve einantį taip apsirengusį užsienietį. Tai net ne juokinga, o tiesiog šiurpu!" - prisipažįsta kinai.
Vietnamas
Vietname, kaip ir kitose šalyse, yra ir šviesoforų, ir galioja kelių eismo taisyklės, bet pagal nerašytus gatvės įstatymus kelią reikia pereiti bet kur - ryžtingai ir iškart. Europiečiui, pratusiam laikytis taisyklių, tai atrodo baisoka, turint omeny milžinišką mašinų ir motorolerių srautą, tačiau pamėginkite. Eikite drąsiai ir nedarykite staigių judesių į šonus, bandydami išsisukti. Tada jūsų niekas nepartrenks, o motorolerininkai jus tiesiog aplenks. Trumpai tariant - drąsiau! Priešingu atveju stovėsite iki vakaro, transporto srautas nenutrūksta niekada. Kaip pasakoja viena turistė iš Europos: „Aš vis nesiryžau eiti per gatvę ir galop malonus vietinis vyriškis tiesiog stvėrė mane už rankos ir pervedė į kitą pusę".
Tailandas
Tailande atsiskaitydami banknotais, ant kurių vaizduojamas karalius, juos visada paduokite „gerąja" puse (su karaliaus portretu) į viršų. Daugelis turistų to nežino, o vietiniai, aišku, užmerkia į tai akis, bet šiaip tenykščiu supratimu tai yra nepagarba valdžiai.
Dž. Britanija
Anglijoje, kaip ir JAV, susitikus pažįstamą yra priimta teirautis; „Kaip tu? Viskas gerai?" Atsakyti į tokį klausimą taip pat reikia trumpai: „Taip, viskas okei. O kaip tu?" Jokiu būdu nereikia į tokį klausimą atsakyti išsamiai, smulkiai pasakoti apie savo gyvenimo naujienas arba problemas. Tai atrodys daugiau negu keistai. Ir dar viena nerašyta taisyklė: išlipant iš autobuso, reikia vairuotojui padėkoti už kelionę.
Skandinavijos šalys
Suomijoje, Švedijoje ir Norvegijoje galioja nerašyta asmeninės erdvės, kurios negalima pažeisti, taisyklė. Ji skandinavams - labai didelė, todėl stovint eilėje arba autobuso stotelėje reikia laikytis tolėliau nuo kitų. Šių šalių viešajame transporte yra nemandagu sėstis šalia kito keleivio, jeigu yra kitų laisvų vietų. Ir jokiu būdu nekalbinkite gatvėje praeivių arba eilėje stovinčių žmonių. Tai taip pat nederama, nes taip pažeidžiamos asmeninės ribos.
Vokietija
Apie vokišką punktualumą ir nerašytą taisyklę nevėluoti nė minutės (kitaip žmogų labai įžeisite ir supykdysite) girdėjo visi. Bet Vokietijoje esama ir daugiau nerašytų įstatymų.
Pavyzdžiui, šioje šalyje nepriimta pašnekovo klausinėti apie jo atlyginimą ir asmeninį gyvenimą. Klausimas „Tu ištekėjusi?" yra priimtinas, bet klausinėti smulkiau, pavyzdžiui „O kokia tavo vyro profesija?" arba „Ar seniai susitikinėjate?" - jau prastas tonas ir kišimasis į asmeninį gyvenimą.
Dar vienas mūsų supratimu mandagus elgesys, galintis įžeisti vokietį, yra susijęs su tuščiais pažadais. Pavyzdžiui, jeigu atsisveikindami po susitikimo vokiečiui iš mandagumo pasakysite: „Reikės rasti laiko ir dar kartą susitikti", jis manys, kad (jūsų inicijuotas) susitikimas būtinai turi įvykti ir iš jūsų tikėsis patikslinimų - kur ir kada. O nerūpestingai mestelėtas sakinys „Galėtume savaitgalį nueiti išgerti kavos?" (juolab jei vokietis atsakė teigiamai) reiškia, kad jūs su juo susitarėte. Ir jeigu savaitgalį jam nepaskambinsite, jis nuspręs, kad esate nepatikimas žmogus.
Dar viena taisyklė, kurios reikia laikytis Vokietijoje: jeigu pirtyje kabo ženklas „textilfrei" (be drabužių), eiti ten vilkint maudymosi kostiumą neleistina, tai įžeis nuogalius. Šioje šalyje, ypač jos šiaurinėje dalyje, yra paplitusi „laisvo kūno" kultūra, taigi jei kokioje nors vietoje pagal taisykles visi turi būti nuogi, vadinasi, visi iki vieno. Taip pat pirtyse negalima garsiai kalbėtis, o garinėse - naudotis kokiais nors kūno šveitikliais.
Brazilija ir Portugalija
Tai tik užsieniečiams ispanų kalba yra labai panaši į portugalų, atseit, „maždaug vienas ir tas pats". Portugalijos, taip pat Brazilijos, kurioje kalbama portugališkai, gyventojus toks požiūris į jų kalbą žeidžia. Tai skamba kaip „visi jie vienodi". Ir portugalai, ir brazilai tiesiai sako: „Turistai, prašome nesikreipti į mus ispaniškai! Mus tai be galo nervina".
Brazilija
Šioje šalyje elgesio niuansų yra nemažai. „Mes ketiname prisiliesti prie jūsų, ir tai yra normalu. Čia tropikai, o ne Skandinavija. Apkabinkite ir mus!"- taip apie savo nerašytas taisykles pasakoja brazilai. Šioje šalyje susitikus bus visiškai normalu triskart pabučiuoti vienas kitą į skruostą. Net jeigu dar tik susipažįstate. Jeigu moteris liečia vyrą, tai visiškai nereiškia, kad ji jam meilinasi, o jei vyras apkabina kitą - jie ne gėjai, o tiesiog taip reiškia draugiškus jausmus. O kalbėti šioje šalyje priimta garsiai, Brazilija - triukšminga šalis. Nereikia miksėti ir murmėti sau po nosimi, čia tai yra nemandagu.
Indija
Bendraudami su indais, vyresnio už save žmogaus nevadinkite vardu. Europos šalyse vyresnio amžiaus žmonėms dažnai būna malonu, kai į juos yra taip kreipiamasi, tik ne Indijoje. Jeigu indas vyresnis už jus, kreipimasis vardu jį įžeis - vietos gyventojų požiūriu tai yra nepagarbu. Jeigu esate jaunas žmogus, į senyvą žmogų galima kreiptis „teta" arba „dėde", o jeigu vidutinio amžiaus - kaip anglai, su kreipiniu „mem" arba „sere".
Filipinai
Filipinuose taip pat esama savų mandagumo niuansų, į kuriuos užsieniečiai dažnai neatsižvelgia. Jeigu atėjote į svečius pas vietos gyventoją ir jo šeima siūlo kartu pavakarieniauti, būtinai reikia sutikti. Tiesa, kai kuriose šalyse tokiu atveju priimta atsakyti „Ačiū, aš nealkanas" (atseit, jus kviečia iš mandagumo ir nereikia varginti šeimininkų), bet Filipinuose priešingai, nesėsti prie stalo bus nemandagu. Taip pat nepatartina atsisakyti, jeigu šeimininkai pasiūlys pas juos pernakvoti. O jeigu išeinant jums įdės to, kas liko nuo vaišių stalo, atsisakyti taip pat negalima.
JAV
Jokiu būdu nelieskite svetimų vaikų. Jeigu mažylis parke arba prekybos centre jums pasirodė labai mielas, neimkite jo už rankos (net jeigu manote, kad jis pasiklydo), neglostykite jo galvos ir juo labiau neimkite ant rankų gulinčio vežimėlyje vaiko, norėdami juo pasigėrėti ar pamyluoti. Taip, kai kuriose šalyse (pvz., Korėjoje) yra normalu, kai nepažįstamasis ima ant rankų svetimą vaiką, bet amerikiečiams tėvams tai kelia siaubą: jie pamanys, kad ketinate pagrobti jų atžalą.
JAV galioja dar viena nerašyta taisyklė, kurios vietiniai laikosi. Sutikę turistą arba emigrantą, jie iškart apipila jį klausimais, bandydami rasti sąlyčio taškų: „Jūs iš kur? Iš Stokholmo? O, vadinasi, švedas? Mano pusbrolio močiutė tai pat buvo švedė. Ji, tiesa, seniai mirė, bet jis daug apie ją pasakojo..." „Jūs italas? Girdėjau, italai mėgsta spagečius. Aš taip pat mėgstu spagečius. O dar - picą! O mano pusbrolis pernai lankėsi Romoje. Matote, mes turime daug bendro!" Patys amerikiečiai tai aiškina taip: „Užduodami užsieniečiui daug klausimų mes ieškome tarpusavio panašumų. Tai yra labai svarbu komunikacijai".
Dar apie vieną nerašytą taisyklę pasakoja San Fransisko gyventojai. Kad ir ką sutiktumėte gatvėje, nerodykite nustebimo. Nesvarbu, kas priešais jus: senutė su žaliais plaukais ir mini sijonėliu, vaikinas su drabužiais iš aliuminio folijos, ant rankų einantis žmogus arba Holivudo žvaigždė - jokiu būdu nerodykite, kad esate nustebinti. Stebėtis vietinių keistenybėmis yra nepriimta: spoksoti į praeivius, kuždėtis ir juolab fotografuoti - nepadoru.
Italija
Kitaip kaip Skandinavijoje, Italijoje yra priimta užmegzti pokalbius su nepažįstamais žmonėmis - eilėje, autobuse, banke, turguje. Patartina taip elgtis visada ir visur, tuomet būsite laikomi geranorišku ir mandagiu žmogumi. Dar vienas mandagumo parodymas Italijoje - pasisiūlyti pašnekovui nupirkti kavos. Jeigu kas nors nori kava pavaišinti jus, būtinai sutikite. Tai taip pat yra nerašyta mandagumo taisyklė.
Airija
Jeigu su kompanija einate į airišką aludę, būtinai susimokėkite už save, kai ateis jūsų eilė. Jūsų palydovai aiškins: „Slėpk piniginę, aš vaišinu!" bet tai tik „šou", kvailiojimas. Čia taip yra priimta. Neapsigaukite ir būtinai atsisakykite tokio „dosnumo", kitaip būsite palaikyti mėgėju išgerti už dyka ir daugiau niekur nebūsite kviečiami.