respublika.lt

Karalienė ant pinigų

(26)
Publikuota: 2023 sausio 11 12:19:20, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Karalienė Elžbieta II. EPA-Eltos nuotr.

Dabar D.Britanijoje ir kitose Sandraugos šalyse apyvartoje yra apie 4,7 mlrd. banknotų su velionės karalienės Elžbietos II atvaizdu, kurių suma yra ekvivalentiška 95 mlrd. JAV dolerių, taip pat 29 mlrd. monetų. Karalienei mirus, banknotai su jos atvaizdu liks teisėta mokėjimo priemone, bet palaipsniui bus pakeisti pinigais su naujojo karaliaus Karolio III portretu. Pasakojame apie įdomiausius banknotus su Elžbietos II portretu, išleistus per jos ilgą gyvenimą.

 

„Jauniausias" ir „seniausias" portretai


Valdančiojo monarcho atvaizdas ant pinigų - profilis monetos reverse arba portretas ant įvairaus nominalo banknotų - yra tradicinė valstybių su atitinkama valdymo forma praktika. Tautų Sandraugos šalys (suverenių valstybių asociacija, kuriai priklauso D.Britanija ir beveik visos jos buvusios dominijos, kolonijos ir protektoratai bei kai kurios kitos šalys) - ne išimtis, ir pasaulyje cirkuliuoja nemažai pinigų, nuo kurių į mus kaip gyva žvelgia Elžbieta II.

Pirmasis banknotas su Elžbietos atvaizdu buvo išleistas likus daug laiko iki jos karūnavimo. 1935 m. Kanados centrinis bankas atspausdino seriją banknotų su karališkosios šeimos narių portretais. Pirmasis - vieno Kanados dolerio nominalo su Jurgio V portretu. Penkių dolerių kupiūrą puošė sosto paveldėtojo, Velso princo Eduardo veidas. Jo jaunesniajam broliui, Elžbietos tėvui, „atiteko" 50 dolerių banknotas.

O šešerių metų Elžbietos atvaizdą galima pamatyti ant 20 dolerių kupiūros. Tuo metu princesė net nebuvo pretendentė į sostą: valstybės galva buvo jos senelis Jurgis V, o jo įpėdinis - mergaitės dėdė Eduardas, kuris vėliau į istoriją įėjo kaip Eduardas VIII. Jau kitų, 1936-ųjų metų pradžioje karalius Jurgis V mirė, ir dešimt mėnesių soste sėdėjo Eduardas VIII. Paskui jis skandalingai atsisakė sosto ir jis atiteko jo jaunesniajam broliui, pasivadinusiam Jurgiu VI. Taip Elžbieta tapo karūnos paveldėtoja.

Seniausios Elžbietos II portretas puošia 20 Naujosios Zelandijos dolerių banknotą, išleistą 2016 m. Jam buvo panaudota karalienės nuotrauka, daryta 2011 metais, kai Elžbietai sukako 85 metai. Elžbieta įamžinta su ordino, aukščiausio N.Zelandijos apdovanojimo, ženklu ir su briliantine paparčio lapo, vieno iš N.Zelandijos simbolių, formos sage. Brangią sagę karalienei 1953 m. padovanojo Oklendo moterys.

Pirmasis banknotas su „pareigybiniu" portretu

Kada ir kur buvo išleisti pirmieji banknotai su karalienės Elžbietos II atvaizdu? Jeigu laikysimės chronologijos pagal Elžbietos amžių, pirmasis banknotas su valdančiosios karalienės atvaizdu buvo taip pat išleistas Kanadoje 1954 m. - tada Kanados bankas išspausdino seriją naujų nuo 1 iki 1000 nominalo banknotų seriją, ir ant kiekvieno buvo pavaizduota Elžbieta II. Serijai panaudota nuotrauka buvo daryta 1951 m. liepą, kai 25-erių Elizabeta dar nebuvo sėdusi į sostą.

Ant 1952 m., praktiškai iškart po Elžbietos karūnavimo išleisto Honkongo dolerio - portretas pagal tų pačių metų nuotrauką, kai Elžbietai sukako 26-eri. Tai yra, chronologiškai banknotas pasirodė anksčiau už kanadietiškąjį, bet karalienė ant jo - vyresnė. Jos Didenybė čia pavaizduota su aukso ir sidabro diadema, puošta 1333 įvairaus dydžio briliantais, kuri buvo pagaminta 1821 m. karūnuojant Jurgį IV. Ją per karūnavimo iškilmes dėvėjo ir Elžbieta II.

Svarai, rupijos ir doleriai


Pinigai, ant kurių vaizduojama Elžbieta II, naudojami daugiau kaip 20 šalių ir teritorijų, karalienės portretas puošia daugiau kaip 100 nacionalinių valiutų. Būtų logiška galvoti, kad pirmieji Elžbietą ant banknotų pamatė jos pavaldiniai Anglijoje, bet, kaip jau minėta, pirmenybė čia atitenka Honkongo gyventojams. Atsiskaityti banknotais su Jos Didenybės portretu anglai galimybę gavo tik 1960 m., kai į apyvartą buvo išleista nauja vieno svaro nominalo kupiūra, kurią Anglijos bankas gamino nuo 1956 m.

Vėlesniais dešimtmečiais pinigai su Elžbieta II buvo spausdinami tiek D.Britanijoje, tiek kitose Sandraugos šalyse bei buvusių Britų imperijos kolonijų, dominijų ir protektoratų teritorijose.

O kur tiara?


Elžbietos nuotrauką, panaudotą 1954 m. išleistai Kanados dolerių serijai, padarė fotografas Jusufas Karšas (Yousuf Karsh), garsiojo V.Čerčilio portreto autorius (graviūrą pagal šią nuotrauką šiandien galima pamatyti ant penkių svarų nominalo banknotų). Kanados bankas susidūrė su problema: šiek tiek anksčiau ta pačią nuotrauką panaudojo nacionalinė pašto tarnyba vienam iš pašto ženklų. Kad piniginiai ir pašto ženklai skirtųsi, finansų įstaigoje buvo sumanyta originalą truputį retušuoti - šios serijos banknotuose Elžbieta yra be tiaros. 2015 m. kanadiečiai „pasitaisė" ir išleido atmintinį 20 dolerių banknotą, kurio dizainui panaudojo ir originalią J.Karšo nuotrauką.

Karalienė žiūri tik į dešinę

Įdomi taisyklė, susijusi su monarchų vaizdavimu ant pinigų (tik ant monetų, o ne banknotų): ant monetos monarcho profilis turi būti pasuktas į priešingą pusę negu jo pirmtako ar pirmtakės. Ši taisyklė reiškia, kad Elžbieta II ant monetų visada žiūri į dešinę.

Tiesa, tais laikais, kai ši norma buvo nustatyta, banknotų dar išvis nebuvo, apyvartoje cirkuliavo tik monetos. Todėl popierinėms kupiūroms ši taisyklė netaikoma. Tuo praėjusio amžiaus viduryje ir pasinaudojo Australijos rezervų bankas, išleidęs vieno Australijos svaro kupiūrą, kurios dizainui buvo panaudotas Jos Didenybės portretas profiliu, kaip ant monetų, bet karalienė žiūri į kairę.

Auksinis jubiliejus ant banknoto


Ir atskirai reikia paminėti 5 Škotijos svarų kupiūrą, išleistą 2002 m. Elžbietos II „auksinio" jubiliejaus soste proga. Minint 50-ąsiais Jos Didenybės žengimo į sostą metines, Škotijoje ta proga buvo išleistas banknotas, kuriame yra suderinti net du Elžbietos portretai. Vienas iš jų - 1953 m., karūnavimo metais, nutapytas portretas, kitas - daug vėlesnis, kuriame karalienei jau per 70.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
21
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (26)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s