respublika.lt

Įvairių šalių tradicijos ir ritualai meilei ir draugystei išsaugoti

(7)
Publikuota: 2023 spalio 14 08:16:21, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

Kiekviena tauta turi savų papročių ir įvairiausių ritualų. Daugelio jų tikslas - stiprinti tarpusavio santykius, šeimos gyvenimą ir draugystę. Kai kurie gali atrodyti keisti ir nesuprantami, bet kiek pasaulyje yra kultūrų, tiek yra ir originalių papročių, kurių esmė - tautos dvasinio paveldo išsaugojimas.

 

Holi šventė Indijoje


Holi šventė arba spalvų ir geros nuotaikos festivalis - viena mėgstamiausių švenčių Indijoje ir kai kuriose kitose Pietų Azijos šalyse. Ji švenčiama pavasarį, skirtingu metu, priklausomai nuo pilnaties, paprastai tris dienas. Žmonės renkasi miestų gatvėse, šokinėja per laužus, dainuoja skambant tradiciniams muzikos instrumentams. Holi, o tai reiškia „karštas" - pavasario, meilės ir gėrio pergalės prieš blogį šventė. Tą dieną yra priimta atleisti visas nuoskaudas ir kurti santykius iš naujo. Svarbi šventės dalis - „dažų mūšis", kai visi dalyviai vienas kitą barsto spalvotais milteliais arba laisto vandeniu su dažais. Ant pastatų stogų įžiebiami maži žibintai, o sienas papuošia oranžinės vėliavos, simbolizuojančios ugnį.

Puskojinių girliandos Vokietijoje


Vokietijoje taip pat gyvuoja senas paprotys paminėti nesusituokusio jauno žmogaus 25-metį. Jeigu iškilmės kaltininkas iki šiol nerado savo antrosios puselės, giminaičiai arba draugai per jo gimtadienį pagamina girliandą iš paprastų vyriškų puskojinių ir papuošia ja sukaktuvininko namus arba kiemą. Švenčiant gimtadienį, svečiai turi kelti taures už kiekvieną porą iškabintų puskojinių ir jubiliatui linkėti greičiau rasti išrinktąją.

Tinklinis ant JAV ir Meksikos sienos

Ne paslaptis, kad JAV ir Meksikos siena yra laikoma viena neramiausių ir pavojingiausių pasaulyje, todėl daug metų gyvuoja dviejų šalių draugystę sutvirtinanti tradicija kasmet prie šių dviejų šalių sienos rengti tinklinio rungtynes. Pirmą kartą tokios varžybos vyko 1979 m., ir nuo tada organizuojamos kasmet. Pasak Meksikos pasienio Nako miestelio mero, ši tradicija neturi politinės potekstės, tai tiesiog smagus ir draugiškas renginys.

Cinamono dušas Danijoje

Daniška tradicija 25-metį švenčiantį sukaktuvininką apipilti cinamonu gyvuoja jau kelis šimtus metų. Ji atsirado tarp prekiautojų prieskoniais, kurie dėl nuolatinių kelionių neretai likdavo viengungiai. Jeigu žmogus iki 25- metų nesukurdavo šeimos, per gimtadienį jis būdavo gausiai apibarstomas cinamonu, o jeigu to neįvykdavo iki 30 metų - pipirais. Šiuo metu Danijoje ši tradicija tapo smagiu pokštu. Pipirais, aišku, jau niekas nebarstomas, o štai cinamono dušas per 25-metį - labai paplitęs ritualas, juolab šioje šalyje dažnai tuokiamasi vėlai, kai žmonės šeimas kuria jau susikūrę profesinę karjerą.

Nuotakos purvinimas Škotijoje


Tokia keista ir nemaloni tradicija egzistuoja Škotijoje. Vestuvių iškilmių išvakarėse yra priimta jaunuosius tiesiogine prasme išvolioti purve. Tinka ir supuvę kiaušiniai, sugedę produktai, mėšlas. Ši tradicija turi tolimą praeitį siekiančias istorines šaknis. Kadaise buvo manoma, kad toks ritualas prieš santuokinį gyvenimą moterį apvalo ir garantuoja, kad jaunųjų šeimyninis gyvenimas bus laimingas. Yra porų, kurios ir šiandien laikosi šios tradicijos.

Priešvestuvinės raudos Kinijoje

Kinijoje gyvuoja keista tradicija, užgimusi prieš daugybę amžių - prieš vestuves nuotaka ir jos artimieji mėnesį turi verkti. Ši tradicija - svarbi pasirengimo vestuvių ceremonijai dalis, ir jos kinai neatsisako net šiandien. Pagal paprotį mergina kiekvieną vakarą eina į atskirą kambarį ir kokią valandą verkia. Maždaug po savaitės prie jos prisijungia jos motina, praėjus dar šiek tiek laiko - senelė ir seserys. Ceremonijoje gali dalyvauti ir kitos giminaitės. Jos drauge verkia, dainuoja specialiai verkimo ceremonijai skirtas dainas apie darbštumą ir elgesį šeimoje, ir pasakoja nuotakai, kas jos laukia po vestuvių.

Dangaus žibintų šventė Tailande


Tailande laikomasi senos, nuo XIII a. įsigalėjusios tradicijos į dangų leisti šviečiančius žibintus ir užminti norus, kurie, kaip tikima, būtinai išsipildys. Dangaus žibintų šventė simbolizuoja gėrį, šviesą ir dvasinį apsivalymą. Ji švenčiama praėjus penkiolikai dienų po kinų Naujųjų Metų ir reiškia Naujųjų Metų šventės pabaigą.Tajai tiki, kad žibintai apvalo sielą, sutvirtina šeimos ryšius, o tiems, kurių meilė išblėso, įkuria meilės liepsną iš naujo. Į žibintą galima įdėti raštelį su linkėjimais arba žinutę su asmeniniu prašymu, ant jo užrašyti mylimojo vardą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +6 C

+1 +7 C

+1 +7 C

+5 +11 C

+6 +13 C

+7 +10 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s