respublika.lt

G.Nausėda po susitikimo su J.Bidenu: JAV prezidentas yra optimistiškas Ukrainos klausimu

Publikuota: 2023 liepos 11 12:15:00, Irtautė Gutauskaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Gitanas Nausėda. Eltos nuotr.

Po dvišalio susitikimo su Joe Bidenu šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad JAV prezidentas yra optimistiškas Ukrainos klausimu. Anot G. Nausėdos, Vilniaus viršūnių susitikime reikia rasti būdą, kaip atverti NATO duris Ukrainai. Lietuvos prezidento teigimu, dauguma valstybių vadovų mano, kad bus atsisakyta Ukrainos narystės veiksmų plano jai stojant į NATO, nes tai nėra reikalinga.

 

„Ukrainos klausimu JAV prezidentas yra optimistiškas. Jis teigia, kad dar reikia padaryti tam tikrų darbų, kad Ukrainos narystė NATO taptų realybe“, – po susitikimo su J. Bidenu žurnalistams komentavo G. Nausėda.

„Bet šiandien JAV, aš cituoju jį, yra didžiausios Ukrainos rėmėjos ir toliau rems Ukrainą iki pergalės“, – pridūrė šalies vadovas.

Anot jo, šiomis dienomis vykstančiame Vilniaus viršūnių susitikime reikia rasti būdą, kaip Ukrainą priimti į Aljansą.

„Svarbiausia, kad jau šiame NATO viršūnių susitikime mes sugebėtume rasti aiškų kelią, kaip atverti tas NATO atviras duris. Vienas dalykas yra deklaruoti, kad NATO durys yra atviros, kitas – nurodyti, kaip praeiti pro tas duris“, – antradienį Prezidentūros kiemelyje teigė G. Nausėda.

Jis pabrėžė, kad NATO valstybių vadovai nemato poreikio Ukrainai turėti narystės veiksmų planą. Ukrainos pažanga, anot G. Nausėdos, bus vertinama ne tik pagal karinius standartus, bet ir pagal reformų įgyvendinimą.

„Aš manau, kad tie sutarimai arba bent jau šiuo metu bendra nuotaika yra tokia, kad tikrai atsisakysime narystės veiksmų plano, kadangi Ukrainos atžvilgiu tai nėra būtina ir tai nėra reikalinga. Reiškia procesas sutrumpėja dvigubai“, – teigė šalies vadovas.

„Mes vertinsime Ukrainos pažangą ne tik tai artėjant karinių standartų prasme prie NATO standartų, bet ir Ukrainos pažangą įgyvendinant reformas. Tai aš matau du lygiagrečius takelius – Ukrainos narystė Europos Sąjungoje, kadangi reformos įgyvendinamos ir dėl narystės reikalavimo atitikimo, ir demokratijos reformos, demokratijos viršenybė, teisės viršenybė – tai yra reformos, kurios būtinos norint tapti pilnateisiu NATO nariu“, – aiškino G. Nausėda.

Prezidentas tikina, kad, jo nuomone, Vilniaus viršūnių susitikime bus priimti reikšmingesni sprendimai dėl Ukrainos tapimo NATO nare.

„Tikrai šį kartą nueisime bent keliais žingsniais toliau nuo Bukarešto ir net Madrido, atverdami aiškią perspektyvą Ukrainai tapti NATO nare kai tik tai subręs tinkamos sąlygos. Tikimės, kad tai bus netolimos ateities dalykas“, – sakė G. Nausėda.

Aptarė ir Baltarusijos grėsmę NATO

G. Nausėda antradienį vykusiame dvišaliame susitikime su J. Bidenu aptarė ir Baltarusijos grėsmę NATO valstybėms. Anot jo, J. Bidenas pripažįsta Baltarusijos prisidėjimą prie Rusijos agresijos Ukrainoje.

„Man buvo įdomu išgirsti jo asmeninę nuomonę į Baltarusijos veiksnį, kuris pastaruoju metu tampa vis svarbesnis ir reikšmingesnis. Prezidento nuomonė Baltarusijos klausimu yra visiškai identiška manajai“, – sakė šalies vadovas.

„Aš trumpai pristačiau situaciją apie tai, kas vyksta Baltarusijoje, ir jo atsakas buvo labai trumpas – aš laikausi tos pačios nuomonės, Baltarusija yra praradusi savo suverenumo požymius, Baltarusija yra artima Rusijos talkininkė kare prieš Ukrainą. Bet baltarusiai yra ir papildomas grėsmės šaltinis NATO valstybėms, kurios ribojasi su ja“, – pasakojo G. Nausėda.

ELTA primena, kad antradienį Vilniuje prasidėjo dvi dienas truksiantis aukščiausio lygio NATO viršūnių susitikimas. Tai pirmasis tokio lygio tarptautinis renginys Lietuvoje, kuriame dalyvaus per 40 užsienio valstybių lyderiai, diplomatijų vadovai bei gynybos ministrai, kiti aukšto rango pareigūnai.

Skelbiama, kad liepos 11-12 dienomis Vilniuje svečiuosis per 3000 užsienio delegacijų narių, maždaug 2000 nevyriausybinių organizacijų bei tarptautinės žiniasklaidos atstovų.

Aljanso lyderių darbotvarkėje – dėmesys NATO kolektyvinės gynybos, atgrasymo stiprinimui, paramos Ukrainai klausimams.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -1 C

-10 -3 C

-8 -2 C

-6 -1 C

-8 -4 C

-4 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s