respublika.lt

Veidmainiai pasaulį užvaldėnuotraukos (0)

2010 rugpjūčio mėn. 21 d. 09:16:48
Saulius LAPIENIS, atviras laiškas skaitytojui

Pastaruoju metu ieškojau sau filosofinės atramos, kad trumpai ir taikliai apibūdinčiau ir pasakyčiau kitiems, bent jau saviems, kas dedasi aplinkui.

×
nuotr. 2 nuotr.
S. Lapienis


Aktyviau pradėjau dairytis, kas čia vyksta, prieš Sąjūdžio 20-mečio minėjimą, iki tol kokius 14 metų buvau atsidėjęs verslui. Vėl pradėjau susitikinėti su Sąjūdžio klubo žmonėmis, kurie nenuėjo į politiką ir išliko nepaslydę. Su Vytautu Radžvilu pabendrauju ir laiškais, jis filosofas profesionalas. Jis kartais mane bara, kad ne visai taip suprantu, - aš daugiau “technarius”, operuoju algoritmais procesais, strategijomis, o jis - filosofinėmis kategorijomis. Sakau, po velniais, vis tiek už valstybę skauda, kaip tai pavadinsi, ar tavo moksliniais terminais, ar paprastais žodžiais. Juk visi dideli dalykai yra paprasti - tai laisvė, teisybė, garbė, pareiga, gailestingumas ir viltis. Taip sakė Vinstonas Čerčilis (Winston Churchill).

O visi šitie dalykai yra išsiderinę.

Neseniai atsitiktinai sutikau žmogų, kurį pažinojau prieš 20 metų. Jis stipriai pasikeitęs, regis, nusialinęs. Viena iš nepavykusios Lietuvos aukų, greičiausiai taip. Daugelis vilniečių pažįsta buvusį Vilniaus miesto tarybos deputatą Stanislovą Urniežių. Pasirodo, net du aukštuosius baigęs, su filosofija reikalų turėjęs. Neretai būna: žmogus gali būti girtuoklis, bet jei pašneki su juo, pajunti, koks jo gilus vidus, tik kita socialinė aplinka yra pakeitusi jo pavidalą. Jis pasiūlė paskaityti “Antrąjį skundą” iš Senovės Egipto poezijos rinkinio, kurį kadaise išvertė poetas Sigitas Geda. Perskaitęs likau sukrėstas - su visais teiginiais privalau sutikti, o juk parašyta prieš kelis tūkstančius metų:

“Kam išsipasakot šiandien?/ Neliko teisybės./ Veidmainiai pasaulį užvaldė”.

Visos paprastos ir kilnios sąvokos yra suteptos: laisvė sutrypta, teisybė sumindžiota, garbės nelikę, pareiga išbaladota. Apskritai net apie tautiškumą kaip apie vertybę beprasmiška šnekėti, kai padorumo apraiškų gali surasti nebent knygose. V.Radžvilas sako: jei padorumas iškreiptas, tautiškumas yra sužeistas. Kaip gerbti valstybę, kuri abu juos niekina ir trypia aukščiausiu lygiu?

Atspėkite, kokio amžiaus žmonės važinėja prabangiais automobiliais, pavyzdžiui, Anglijoje ar Škotijoje? Neatspėsite - 65-80 metų. Jie jau užsidirbo. O kaip yra Lietuvoje? Ir Lietuvoje šis sluoksnis turėtų būti turtingas kaip normalioje Vakarų Europoje, tačiau šis sluoksnis paprasčiausiai išmestas už borto. Ir ten, ir ten kapitalizmas, bet mes turime kapitalizmą pačiu baisiausiu pavidalu. Tai mūsų šimtmečio tragedija. Joje - ir nešvarūs pinigai, ir vokelių sistema, mokesčių slėpimas, korupcija, kyšininkavimas... Šie procesai nebuvo suvaldyti. Verslą JAV gali sukurti per kelias dienas, Europoje per keliolika, o pas mus reikdavo ištisų savaičių. Žmonės procesą skubino duodami kyšius, verslas sukosi, jaunas turtėjo, o tuometinio Sąjūdžio laikų brandžiausioji visuomenės dalis, kuriai dabar 60-70 metų, buvo pasmerkta ir yra pačioje blogiausioje situacijoje. Valstybės politika pensininkų atžvilgiu kertasi su morale gerbti tėvą ir motiną - atrodo, sudaromos sąlygos, kad greičiau jie išmirtų ir problema dingtų. Žiauriai skamba, bet, ko gero, taip ir yra.

“Kam išsipasakot šiandien?/ Širdys gobšios/ Svetimo gero gviešias kiekvienas”.

Net suvokiant tai, kad valstybė - tai mes ir kad valstybei sunku, net žinant, kad reikia sunkmečiu kai ko atsisakyti, vis dėlto labai sunku suglausti pečius ir geranoriškai priimti tą faktą, kad kurį laiką gausi mažiau pinigų. Baisiai sunku. Juk dėl tų penkių sąvokų, kurios yra suteptos, žmonės nebeina į rinkimus. Tie, kurie ateina, - dalis iš gailesčio, dalis iš inercijos, dalis - gal nupirktų, kaip būdavo, dalis - atsitiktinai, - ne veltui į Parlamentą “įsiuvome” šou žvaigždes. Žmonės elgiasi kaip užprogramuoti. Tai baisiausia. Tie, kurių bene vienintelis langas į kultūrą yra televizija, joje vykstantys šou, pasiduoda imitacijos hipnozei ir tęsia šou realiame gyvenime, nes nebepastebi juos skiriančios ribos. Nesu specialistas, bet teko girdėti apie neurolingvistinį programavimą - tai baisus ginklas prieš individualybę.

“Kam išsipasakot šiandien?/ Blogiui visur pataikaujama./ Pasmerktas gėris”.

Įsivaizduokime mūsų visuomenę per įvaizdį. Įsivaizduokime akvariumą, į kurį pakliuvę apie 80 proc. purvo. Jame yra sveikų ir nesveikų žuvų. Mūsų užduotis - per tam tikrą laiką, nepažeidžiant sveikų, bet ir nesunaikinant nesveikų, nes su jomis dar reikės kažką daryti: tirti, mūsų atveju - bausti, per protingą laiko gabalą taip sugebėt išleist tą purviną vandenį, kad jo liktų nedaug, - visiškai jo atsikratyti neįmanoma, pati žmogaus prigimtis tokia - ir palikti gyvas sveikas žuvytes.

Aišku, to siekti reikia ne tokiais būdais, kaip akmenų mėtymas į langus, nors klaidingai suvokta demokratija, atrodo, leidžia ir tai. Niekad nemaniau, kad laisvė ir demokratija patys savaime kaip reiškiniai, forma ar būsena yra vertybė, - vertybė yra sąmoninga laisvė ir sąmoninga demokratija. Makiavelis (Machiavelli) demokratiją prilygino nekompetencijos kultui, - su tuo šimtu procentu turiu sutikti. Pagal supaprastintą demokratijos formulę turėtum būti geras visiems, o tarp tų visų yra ir “degradų”, ir nusikaltėlių, ir pusiau ligotų. O mūsų visuomenė pati dar nepasveikusi po sovietmečio laikų. Tarkime, Prancūzijoje gana viena dešimtąja procento dalimi sumažinti mokytojams atlyginimus, ir trys milijonai protestuojančių - iš karto gatvėje; mūsų bėda ta, kad nėra kolektyvinių žmogaus gynimo formų. Net profsąjungos buvo nustumtos į šoną kaip sovietmečio laikus menantis darinys. Net draudimų kolektyvinėms protestų formoms dabar rastume daugiau negu sovietmečiu, pats tyrinėjau, - iš tiesų taip ir yra.

Tačiau mes esame jėga, kuri gali pasipriešinti neteisybei, negarbei, nepareigai, nevilčiai. Kol kas nėra nuolatinio telkinio, kuris sujungtų besiilginčius darnos, bet tikrai galima rasti formatą, kaip per žmonių sambūrį imti spręsti tas problemas ir atkurti darną tarp laisvės, garbės, pareigos, gailestingumo ir vilties. Juk daug kas net viltį yra praradę - kai tavo keturi vaikai kaip paukščiukai iškeltais snapais lizde sėdi, o iš valstybės nieko tikėtis negali, be to, matai, kad brutaliai apgaudinėja, išsisukinėja, ką daryt?

Eikime kartu. Elkimės kaip ką tik iškritusių švarių snaigių gniužulėlis, kuris riedėdamas surenka vis daugiau sniego ir vis auga, kol tampa gražuoliu baltu kamuoliu, į kurį žvelgiama su pasigėrėjimu. Eikime kartu ir neleiskime jam tirpti, nes jei nieko nedarysime šiandien, rytoj po Lietuvą klajos vien purvino smėlio vėtros, sukeltos ją užvaldžiusių veidmainių.

Keli faktai apie Saulių Lapienį

  • Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio veikėjas, matematikas, iniciatyvinės Žaliųjų sąjūdžio partijos įkūrimo grupės narys.
  • Gimė 1955 m. Šiauliuose, inteligentų šeimoje, nuo 1972 m. gyvena Vilniuje.
  • Dirbo mokslinį, vadovaujamą, organizacinį darbą, turėjo įvairaus profilio verslą. Šiuo metu yra valstybės tarnautojas, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros vyriausiasis specialistas.
  • 2008 m. kandidatavo į Lietuvos Respublikos Seimą, o 2009 m. - į Europos Parlamentą.

Užrašė Danutė ŠEPETYTĖ

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar lankotės privačiose gydymo įstaigose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar iš tikrųjų reikalinga nedarbo diena lapkričio 2-ąją?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +10 C

+9 +10 C

 

+8 C

 +11 +13 C

+11 +12 C

 

 +9 +11 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos