respublika.lt

Kieno lūpomis kalba „Times“ Metų žmogus Greta Tunberg? (66)

2019 gruodžio 30 07:00:17
Gediminas JAKAVONIS

Kovos su klimato kaita aktyvistė švedų moksleivė Greta Tunberg (Greta Thunberg), šiemet rėžusi drąsią kalbą Jungtinėse Tautose, buvo minima tarp kandidatų gauti Nobelio taikos premiją. Šis prestižinis apdovanojimas penkiolikmetei nebuvo skirtas, tačiau jos veiklą įvertino žurnalas „Times“, paskelbęs švedę Metų žmogumi. Nors Gretos kovos tikslas atrodo kilnus, kodėl jos skelbiamos akcijos sulaukia ir prieštaringų vertinimų?

×
nuotr. 10 nuotr.
Kieno lūpomis kalba „Times“ Metų žmogus Greta Tunberg?

 

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Rolandas PAULAUSKAS ir filosofas Vytautas RUBAVIČIUS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS.

G.JAKAVONIS: Šiandien kalbėsime apie paauglę švedę, dalyvaujančią ekologiniuose judėjimuose, kurie siekia klimato atšilimo mažinimo. Prisipažinsiu, kad iš pradžių Gretos Tunberg akcijos atrodė kaip eilinė naujiena, bet vėliau man kilo daug klausimų. Pavyzdžiui, ji yra švedė, Švedijoje yra garsus koncernas IKEA, bet švedai savo miškų nekerta, niekas ten dėl to nekovoja. Skandinavijoje paauglių teisės yra gana stipriai reglamentuojamos. Greta yra paauglė, turi tam tikrų sveikatos sutrikimų, tačiau mane konsultavę vaikų teisių specialistai patikino, kad viskas yra gerai. Aš matau žmogų, kuris tvirtai tiki tuo, ką daro. Tačiau vis tiek kyla klausimas, kas ja manipuliuoja?


V.RUBAVIČIUS: Aš kelčiau klausimą, ar tai, ką kalba ši paauglė, yra teisinga ar neteisinga? Mano nuomone, tai yra teisinga. Į pasaulio žiniasklaidą neįmanoma patekti be tam tikros paramos ir be suinteresuotų grupių. Joks mokslininkas ar mokslininkų grupė į pasaulinę žiniasklaidą beveik niekada neprasiverš, nes yra tam tikra logistika. Nėra paprasta dalyvauti šitokiuose renginiuose. Tokiai problemai reikalingos išskirtinės asmenybės, kurios turi turėti tam tikrų, labai stiprių savybių. Nėra paprasta labai aiškiai iš Jungtinių Tautų tribūnos pasakyti tuos žodžius: „Netikiu aš tais visais politikais, netikiu pasauliniu politiniu elitu, kuris visą laiką meluoja. Jis visą laiką meluoja ir nieko nedaro dėl klimato kaitos.“ Ar tai yra tiesa? Tai yra visiška tiesa. Tik ta tiesa nėra pagrindžiama sistemine analize. Kodėl visa tai vyksta? Galėtų rimtesni žmonės pabandyti atsakyti. Tas atsakymas yra akivaizdus. Klimato kaita yra kapitalizmo raidos padarinys ir su juo negali tvarkytis niekaip kitaip, kaip tik bandydamas permąstyti visą sistemą. Ar permąstyti sistemą šiuo metu įmanoma? Neįmanoma. Čia ir glūdi atsakymas į klausimą, kodėl politikai nieko nedarys, o tik imituos bet kokį darymą. Čia aš matau didžiulį triveidiškumą ar keturveidiškumą pasaulio politikų, kurie taip pat nori pasinaudoti šios merginos kalbomis. Nori tarsi prisišlieti prie jos. Vieni - lyg ir suraukdami antakius, o kiti - rengdami demonstracijas. Nieko kitaip ir neįmanoma daryti, nes yra neišspręstas pasaulio valdymo klausimas. Kai pasaulio valdymo klausimas yra pakibęs ore ir, pasak geopolitinių galių, vyksta kova tarp vienapolio ar dvipolio pasaulio, tai apie kokią kovą su klimato kaita galima kalbėti, nes pirmiausias dalykas yra ginklavimosi varžybos. Tų ginklavimosi varžybų jau negali sustabdyti ir jos nebus stabdomos.

G.JAKAVONIS: Atvirai pasakius, pasauliniu elitu ir aš netikiu. Bet, gerbiamas Rolandai, gal jūs paaiškintumėt, kas čia vyksta?

R.PAULAUSKAS:
Pirmiausia skaitytojams turėtų kilti klausimas, ką mes čia su Vytautu veikiame, nes neturime nieko bendro su ekologija ir klimatologija. Pasakysiu, kodėl aš drįstu čia sėdėti ir diskutuoti. Prieš keletą metų turėjo vykti panašus susibėgimas Kopenhagoje, kur turėjo būti apsvarstytas klimato šilimo klausimas. Išvakarėse internete buvo nutekinti klimatologų tarpusavio susirašinėjimai. Jie šaipėsi iš pasaulio visuomenės, kuri tiki visais jų transliuojamais niekais. Skandalas buvo tokio masto, kad šis Kopenhagos susirinkimas neįvyko. Praėjo keletas metų, viskas užsimiršo ir dabar banga keliama iš naujo.

Kadangi mes susiduriame su klimatu kiekvieną dieną, mane tai domina. Aš visa tai stebiu, stebiu klimatologų darbus ir galiu rasti bet kokiai teorijai pagrindimus. Kad ir kokią teoriją iškeltumėte, rasiu specialistų pagrindimus. Tas pat yra ir ekonomikoje. Vieni sako, kad minusinės palūkanos yra galas viskam, kiti sako, kad tai yra naujas žodis ekonomikoje. Panašiai yra, kai mes einame pas gydytoją. Kai lūžta ranka, chirurgas viską „sulopo“ ir viskas aišku. Tačiau situacija kartais būna keblesnė: trys gydytojai - penkios nuomonės. Ir taip yra su daugeliu specialistų. O jau humanitarinėse specialybėse, filosofijoje, literatūrologijoje - kiek žmonių, tiek nuomonių. Dėl to neišvengiamai kiekvienas iš mūsų turi priimti sprendimą, kuo remtis, kuo tikėti.

Aš pasakysiu keletą faktų, kurie mano akimis yra neginčijami, tačiau matau, kad kolega juos mato kiek kitaip. Kad klimatas keičiasi, sutinka beveik visi ekologai, klimatologai. Klimatas kinta, tačiau kaip jis kinta, į kurią pusę? Kad Jakutijoje dingsta amžinas įšalas - faktas. Bet faktas yra ir tas, kad žiemos Vakarų Europoje pasidarė šaltesnės nei buvo anksčiau. Vokiečiai net neturi pinigų kelių lopymui, nes anksčiau to nereikėdavo. Niagaros krioklys užšąla taip, kaip anksčiau neužšaldavo. Kažkur klimatas keičiasi į pliuso pusę, o kažkur - į minuso. Kyla klausimas, ar šie pasikeitimai yra trumpalaikis efektas ar ilgalaikis? Vieni klimatologai sako, kad tai yra ilgalaikio atšalimo trumpalaikis atšilimas. Kiti teigia priešingai. Dėl ko sutaria tie specialistai? Kad praeityje klimatas keitėsi daugybę kartų ir drastiškai. Tą rodo rasti gyvenvietės pėdsakai Baltijos jūroje, 1-2 km nuo dabartinio jūros kranto. Visiškai akivaizdu, kad kai klimato kaita vyko praeityje, žmogaus įtakos negalėjo būti, nes jo vaidmuo buvo toks menkas, kad jis negalėjo paveikti pasaulio klimato. Kur yra pagrindinis ginčas šiandien? Kokia yra žmogaus poveikio galia klimato kaitai? Daugiausia specialistų sako, kad apie 1 proc. To anglies dvideginio, kuris visus gąsdina, didžiąją dalį išskiria vandens telkiniai, augalai, gyvūnai ir pan. Tai visiškai nereiškia, kad galime pradėti šiukšlinti po savimi. Mes turime rūpintis, kad oras būtų švaresnis. Tai yra visiškai kitas klausimas. Negalima įsivaizduoti, kad žmogus gali lemiamai paveikti šį Žemės rutulį. Jis ir be mūsų gyvena ir gyvens toliau.

Kadangi idėja - kova už gerą gamtą, už gerą, gražų ir švarų gyvenimą - skamba labai gražiai, tai kas visu tuo pirmiausia naudojasi? Tie verslo atstovai, kurie žaliąją energetiką vienaip ar kitaip parduoda visuomenei. Žalioji energetika visame pasaulyje be valstybės paramos neegzistuoja. Čia yra milžiniškas verslas, kuris yra pasmerktas dirbti pelningai, ir tai valstybė finansuoja. Šitie lobistai visuomet sieks mus gąsdinti, kad mes nupirktumėm kuo daugiau tos žaliosios energijos. Antras dalykas, ką teigia ta švedė ir už jos stovintys rėmėjai. Pagrindinis rėmėjas yra organizacija „Van foundation“. Ją remia Bilas Geitsas (Bill Gates) ir panašūs veikėjai, ji yra jų rankose. Ką jie sako? Kad reikia uždrausti dujų, naftos ir anglies kasybą ir pan. O dujas, anglis ir naftą dažniausiai kasa antrojo arba trečiojo pasaulio šalys. Geopolitinis interesas man yra akivaizdus. Trečias lygmuo - panaudodami vaikus, kaip ir Kryžiaus žygių atveju, jie įgauna nemokamą kariuomenę, kurios pagalba gali daryti įtaką bet kuriai pasaulio vyriausybei. Jeigu vyriausybė nedaro taip, kaip reikalauja tie sponsoriai, jie paleis šiuos naivius gamtos gerbėjus ir privers vyriausybę daryti tai, kas bus tiems patiems gerbėjams nenaudinga. Man šie teiginiai atrodo akivaizdūs kaip du kart du. Bet pasaulyje ir Lietuvoje pilna žmonių, kuriems tai nėra akivaizdu.

V.RUBAVIČIUS
: Aš galiu pateikti kitus, man akivaizdžius, dalykus, kurie ne tik nesisieja, bet net ir prieštarauja išsakytiems teiginiams. Pirmiausia, Žemė jau niekada neegzistuotų be žmogaus. Žemė egzistuoja su žmogumi. Tai labai paprasta suprasti, jei mes pasižiūrėtumėm, ką darome su Žemės rutuliu. Mes juk nepaliaujamai nuo kokio XIX a. pumpuojame naftą ir dujas ir tik jas deginame vis didesniais kiekiais. Taip pat kertame medžius ir juos deginame. Šitas nepaliaujamas žemės išteklių deginimas yra labai intensyvus. Kitas dalykas - CO2. Jau dabar yra nustatyta, kad CO2 pradėjo žymiai daugėti nuo 1965 m. Per maždaug du milijonus metų dabar yra didžiausias anglies dvideginio padidėjimas - maždaug trečdaliu didesnis, nei iki tol padidėdavo vidutiniškai. Mane ypač nustebino Himalajų ledynų tirpimas. Himalajai yra vienas iš trigerinių taškų, jų yra penki visoje pasaulio sistemoje, tad jo pasikeitimas nebus didelis šioje Žemės rutulio sistemoje.

Grįžkime prie kapitalizmo sistemos. Jeigu ekologine energetika gali kas nors naudotis, be abejo, tuo naudosis biznis. Čia nieko negali padaryti, nebent viską iškeltum į šviesą. Koks yra pagrindinis interesas? Kapitalizmo raidos pagrindinis interesas nėra susijęs su žaliąja energetika, jis yra dalinis ir pakankamai menkas. Šiuo metu jis yra susijęs su nemirtingumo paieškomis. Pasižiūrėkime į čia minėtus turtingiausius žmones ir jų fondus, finansuojančius ir investuojančius į genetikos inžinerijos tyrinėjimus, kurie, tikimasi, garantuos elitui tam tikrą nemirtingumą. Taip jie supranta. Kitas dalykas - čia pajungiama visa ekosistema, kuri tarsi tampa nesvarbi, nes jie išsigelbės. Kadangi jie išsigelbės, tai kam čia rūpi tie šimtai milijonų gyventojų. Juk ir anksčiau jie niekam nerūpėjo. Dabar visi pradeda kalbėti apie tai, kad planetoje ir taip yra per daug gyventojų. Ką daryti su pertekliumi? Ką daryti su darbo jėgos pertekliumi? Kas dabar yra daroma kapitalo apykaitos prasme? Pinigai yra spausdinami ir niekada niekas nebus toks turtingas ir neturės tiek galios, kiek tie, kurie spausdina pinigus. Bet pinigų nereikia spausdinti, jie yra gaminami ir bankuose, ir centriniuose bankuose kaip sąskaitiniai skaičiai, tik tuos sąskaitinius skaičius tam tikras sluoksnis turi galimybę pervesti į visiškai natūralią materiją. Pažiūrėkime, kokie požeminiai miestai ir kokios galerijos yra statomos tolimiausiuose, negyvenamuose, pasaulio kraštuose. Tam apokaliptiniam scenarijui kuriami saugūs miestai tiems, kurie turės prieigą prie jų.

Dėl argumento, kad žiemos kai kur šiltesnės, tai yra platesnis visos ekosistemos kontekstas. Bendra tendencija yra šilimas, labai sparti klimato kaita, ką rodo vandenynų lygio kilimas. Su kuo tai susiję? Kaip ir visa pasaulio politinė sistema - su nestabilumo zonų didėjimu. Nestabilumas reiškia tai, kad kur buvo nuosaikus klimatas, tai ten galėjo būti trys mėnesiai vasaros ir t.t Šylant planetai, ten prasideda nepaprastai staigūs temperatūriniai svyravimai. Ir žiemos periodai gali būti. Kur nebūdavo 40 laipsnių šalčio, staiga trims paroms užeina 40 laipsnių šalčiai, kurie viską išveda iš pusiausvyros. Po to vėl staiga pasirodo liūtys. Bet visa tai nepaneigia bendros tendencijos.

G.JAKAVONIS: Man tai primena nesibaigiančią istoriją su gyvybės eliksyro paieškomis... Mūsų prezidentas, nuvykęs į Jungtines Tautas, taip pat prakalbo apie žaliąją energetiką.


R.PAULAUSKAS: Tai yra vienas iš pagrindinių trendų. Aš galėčiau iki vakaro kalbėti apie tai, ką šnekėjo mano kolega, tačiau tai yra beprasmiška. Man žymiai įdomiau, kad visą gyvenimą aš bandžiau sau atsakyti į klausimą, kodėl mes taip skirtingai suvokiame realybę? Aš dabar nekalbu apie žmones, kurie žino, kad kalba melą, bet kalba dėl to, kad gauna už tai pinigus. Kodėl žmonės skirtingai suvokia pasaulį? Man nemažai metų, aiškinausi jau seniai ir turiu šiokius tokius atsakymus. Nesakau, kad jie yra 100 proc. teisingi. Yra nustatyta, kad pas mus yra atskira smegenų dalis, atsakinga už atskirą suvokimo sritį. Yra smegenų dalis, atsakinga už logiką. Kur yra visas baisumas? Kad ta dalis, kuri atsakinga už logiką, už priežasčių ir pasekmių suvokimą, savo dydžiu vieno ir kito žmogaus gali skirtis keliolika kartų. Jeigu vieno ta smegenų dalis yra grūdo dydžio, o kito yra obuolio dydžio, tai pastarasis supranta žymiai plačiau, giliau ir jie niekada tarpusavyje nesusikalbės. Niekada. Kas iš to seka? Fragmentinis mąstymas. Taip, mano kolega išvardijo keletą faktų. Himalajuose ledai tirpsta, bet svarbu, kokiame kontekste į tą faktą žiūrėsime. Juk gali įdėti į tokį kontekstą, kiek leidžia konkretaus klausytojo ar žiūrovo smegenys. Absoliuti dauguma žmonių į pasaulį žiūri taip, kaip jie norėtų, kad būtų. Tada pradeda fantazuoti ir todėl visa pasaulio istorija yra pilna utopinių projektų, kurie atnešė kraujo jūras. Pažvelkime į ekonomiką. Kai kam atrodo, kad galima amžinai gyventi skoloje. Liberalams, kurie dabar ištiesė rankas į šeimą ir vaikus, atrodo, kad galima išauginti vaikus, aiškinant jiems, jog lytį galima pasirinkti. Kitaip sakant, jie save iškelia aukščiau šio pasaulio kūrėjo. Jie nori to, kas iš principo yra negalima. Taip pasaulis susiskirsto į svajoklius ir realistus. Tų svajoklių yra dauguma, jie fantazuoja be perstojo, o realistai turi gyventi jų fantazijų vaisiuose ir dažniausiai tie vaisiai būna labai kartūs. Ką Donaldas Trampas (Donald Trump) pasakė savo kalboje? Kad „globalizmas nepraeis, aš esu už tautines valstybes“. Jis irgi skiria takoskyrą tarp svajoklių ir realistų, kuriems atrodo, kad įmanoma gyventi be šeimos, be lyties, be rasės, be valstybės, jog būtum laisvas nuo visko. Kitaip sakant, nori būti laisvas nuo šito kūrėjo dėsnių. Tie dėsniai, mano supratimu, yra tiesa, kurios visi siekia. Pagal smegenis ir supratimą ta tiesa skiriasi. O mano akimis žiūrint, šio pasaulio tiesa slypi dėsniuose, kurie veikia ir kurių tu pakeisti negali.

Vienas iš tų dėsnių yra klimato kaita, kuri šiame Žemės rutulyje vyksta milijonus metų, ir iki šiol žmogaus veikla tam įtakos neturėjo ir aš labai abejoju, kad turės. Dar kartą noriu pabrėžti, kad tai nereiškia, jog neturime aplink save apsikuopti, spręsti ekologinių problemų. Beje, net ir Lietuvoje ekologinė situacija pagerėjo per pastaruosius 20-30 metų, nes nebeliko pramonės, ji neteršia upių. Prisiminkite Londoną prieš 100 metų, kas ten darėsi, kai buvo kūrenama anglimi, ir kas yra dabar, kai ten viskas pakeista. Sibiro, kaip ir Amazonės, miškai, dega tūkstančius metų. Tas procesas yra savaiminis - miškai išdegė, ataugo nauji, jie atnaujina visą ekosistemą. Vėl viskas priklauso nuo to, kaip į tai pažvelgsi, būsi svajoklis ar realistas. Aš nesakau, kad esu teisus. Aš visuomet savęs klausiu, o kaip man dabar nuspręsti - ar tai, ką aš sau sumąsčiau, yra noras, kad taip būtų, ar iš tikrųjų taip yra.

G.JAKAVONIS: Gerbiamas Rolandas paminėjo D.Trampą. Jo reakcija, pamačius Gretą Tunberg, buvo tokia - žvilgtelėjo ir nusisukęs nuėjo, nekreipdamas jokio dėmesio...


V.RUBAVIČIUS: Žinome, kad D.Trampas gali patempęs lūpą nusisukti nuo bet kokio prezidento, išskyrus Kinijos, Rusijos ir gal dar galbūt dar kokio vieno. Mano supratimu, tai kaip tik parodė tos merginos svarbą. Norėčiau pasakyti, kad Sibiras ir Amazonija yra skirtingos ekosistemos. Sibire ir taip dega, o Amazonijoje, išrinkus naująjį prezidentą, prasidėjo masiškas kirtimas, ten norima kalnakasybos pramonę prikelti naujam proveržiui. Kai pasižiūri į visą baseiną, kas vyksta su vietinėmis kultūromis, tai yra žiaurokas dalykas. Žmogaus mąstymas negali būti nefragmentiškas, nes žmogaus mąstymas negali aprėpti visos sistemos, kurios elementas yra jis pats.

Reikėtų detaliau pratęsti diskusiją apie svajoklius ir realistus. Mano nuomone, tie didieji realistai, kurie dabar diktuoja pasaulio tvarką ir primeta svajokliams įvairiausias ideologijas, ir yra tie, kurie spausdina popierius, spausdina sąskaitas. Tie, kurie žino, kam jas naudoja ir kam jie siekia tos politinės galios ir politinio valdymo. Tai yra aukščiausias politinis elitas. Jie yra realistai, bet jie yra realistai sau. Galiu pasakyti, kad sąmokslo teorija yra pats geriausias ginklas visiems ideologams, kai norima užčiaupti žmones, kurie užčiuopia kokį nors įdomesnį dalyką. Mes visuomet gyvename tam tikrų sąmokslų grupuočių tinkle, jų sprendimo tinkle, apie kurį nei nutuokiame, nei žinome, ir turime vienaip ar kitaip veikti kažkokių nutarimų terpėje. Pasauliniu lygiu vyksta tie patys dalykai. Akivaizdu, kad egzistuoja krizių darymo ir valdymo pagrindiniai instrumentai. Darau krizę ir ją valdau, uždirbu iš to labai nemažai. Mes esame linkę absoliutinti politinių galių svorį, politinė galia visuomet yra santykinė, ji yra įvairių politinių galių tinkle. Čia yra pagrindinis geopolitikos veiksnys. Mes matome, kaip tos krizės yra sąmoningai daromos, sąmoningai rutuliojamos. Tik yra vienas ypatumas, kad krizė turi ir nenusakomų pasekmių. Mes turime išprovokuotą krizę Sirijoje, su sunaikintu dideliu kultūros paveldu, kurio niekas niekada neatstatys.

R.PAULAUSKAS: Viskas, ką sako Vytautas, yra teisinga, bet tai yra tik fragmentai. Mano nuomone, pagrindinė priežastis yra neteisingai įvardijama. Kuria prasme? Palikime tuos piniguočius, čia jau kitas klausimas. Tačiau jeigu kalbėsime apie politikus, kurie lemia, kurie kuria įstatymus, priima taisykles, pagal kurias mes paskui gyvename, tai jie politikais tampa mūsų dėka. Juk netaps Seimo pirmininku savaime. Aš ir vėl grįžtu prie žmogaus pasaulio suvokimo, nes iš to išeina pasirinkimas, už ką balsuoti. Pats blogiausias mano atradimas, kad yra žmonių, kurie daro bloga kitiems, jie žino, kad daro blogai, bet dėl tam tikrų aplinkybių vis tiek daro blogai. Absoliuti dauguma žmonių daro blogus darbus manydami, kad elgiasi teisingai. Jūs galvojate, kad tie, kurie šiandien kenkia šeimai, patys mano, kad kenkia? Jie jums akis išdraskys, nes jie mano, kad šeimai kenkiate jūs. Jie nuoširdžiai yra įsitikinę, kad vaikus reikia auginti taip, kaip sako ta ateinanti mada, kad vaikas gali pasirinkti lytį. Jie tuo nuoširdžiai tiki. Ta pati problema yra visuose klimato kaitos reikaluose. Taip išėjo su šios švedės populiarumu. Didžioji dauguma žmonių tiki, paėmė fragmentą, pamatė savo mieste kažkokį ekologinį kazusą, iš jo padarė milžinišką problemą, o realijų nesuvokia.

Paimkime žaliąją energetiką, saulės baterijas. Daugumai atrodo, kad saulė nieko nekainuoja. Tačiau kai pradedi gilintis, supranti, kad žalioji energetika yra trūkčiojanti energetika ir norint šį trūkčiojimą išlyginti, visuomet reikalinga normali sistema, generuojanti elektros energiją ir ta elektra įmanoma iš saulės ir vėjo baterijos. Įmanoma, bet tuomet reikės akumuliatorių, kurie kainuos velniškus pinigus. Visi šie entuziastai apie kainą net nekalba arba kalba, paimdami tik fragmentą apie nemokamą saulę. O paskui pamatai specialistų išvadas, kurios apima viską, ir supranti, kad žalioji energetika yra įmanoma, bet ji bus nepaprastai brangi. Yra daugybė pavyzdžių, kai fragmentiškai žiūrint į pasaulį, galima padaryti klaidingas išvadas. Ginčytis ir polemizuoti prasmės nėra, nes ta skirtinga smegenų struktūra suponuoja ir skirtingą pasaulio suvokimą. Verta tik ieškoti šalininkų, kurie pasaulį mato taip pat. Šitą verta daryti, nes tie svajokliai eilinį kartą, šį kartą jau ekologijos srityje, ruošiasi padaryti dar vieną gyvenimo apsunkinimą. Tą jie daro ekonomikoje, etikos srityje, su migrantais ir pan. Vėliau jų dėka bus kažkoks kataklizmas, paskui viskas grįš į normas, tada visi užmirš ir vėl viskas iš naujo. Čia yra amžina žmonijos istorija. Ne be reikalo D.Trampas kreipėsi į savo rinkėjus, kad tie, kurie supranta, kas vyksta Amerikoje, neleistų demokratams sugriauti Jungtinių Amerikos Valstijų gyvenimo. Tas tinka ir mums, turint omenyje svajoklius ir realistus.

V.RUBAVIČIUS: Aš sutinku, kad mes gyvename ideologijų pasaulyje, visas korporacinis kapitalizmas jau seniai nepripažįsta jokių faktų, kuriuos galima padėti ant stalo. Žmogus nemąsto faktais, nes jis turi tam tikrus išankstinio suvokimo dalykus, kuriuos formuoja vadinamieji viešieji ryšiai. Mes gyvename viešųjų ryšių pasaulyje, viskas yra akivaizdu ir aiškinti, kad psichologai nustato kažką ir sugraduoja, tai tada neaišku, kur tie psichologai veikia ir neaišku, ar žmogus, skaitydamas tuos psichologų veikalus, apskritai supranta, ką psichologijoje reiškia žodis „faktas“.„

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (66)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
  • RADINYS: Indijos policija ketvirtadienį pranešė pradėjusi tyrimą, kai medinėje dėžėje, plūduriuojančioje Gangos upėje, surado gyvą ir sveiką naujagimį - dėžės vidus buvo išklotas raudonu audiniu, jame buvo paveikslėliai su indų dievų atvaizdais, taip pat horoskopas, nurodantis mergaitės gimimo datą, laiką ir vardą Ganga – tai vienos iš indų dievybių vardas, kuriuo vadinama ir upė.
  • AFRIKOJE: Botsvanoje rastas trečias didžiausias pasaulio deimantas - kiaušinio dydžio brangakmenis yra 1 098 karatų „retas ir ypatingas“, teigė „Debswana“ įmonės vadovė Lynette Armstrong.
  • PINIGAI: nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į „Sodrą“ dėl vienišo asmens išmokos.

  • KOSMOSE: trys kinų astronautai pakilo į Kinijos statomą kosminę stotį „Tiangong“ - juos skraidinantis erdvėlaivis ketvirtadienio rytą atsiplėšė nuo žemės Cziuciuanio kosmodrome Gobio dykumoje.

  • PAKEITIMAI: nuo liepos 1 dienos įsigalioja palankesnės valstybinių pensijų mokėjimo sąlygos.
  • SOMALYJE: mažiausiai 15 kariuomenės šauktinių žuvo antradienį, kai savižudis sprogdintojas atakavo karinę treniruočių stovyklą Mogadiše, pranešė pareigūnai.
  • APKLAUSA: remiantis naujausia „Deposit Solutions“ apklausa, europiečiai koronaviruso pandemijos metu ėmė mažiau leisti pinigų ir labiau taupyti.
  • EVAKUACIJA: Pietų Filipinuose dėl artėjančios tropinės audros, galinčios sukelti stiprių liūčių ir nuošliaužų, evakuota tūkstančiai žmonių
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Ž.Pavilionis turėtų pasitraukti iš URK pirmininko pareigų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip manote, kada bus nutrauktas karantinas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+19 +27 C

+21 +28 C

 

+21 +26 C

+30 +35 C

+32 +36 C

 

+28 +30 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos