respublika.lt

Seimo pirmininkės V.Čmilytės-Nielsen atsakymai į užduotus klausimus dėl informacijos nutekėjimo pedofilijos byloje

(122)
Publikuota: 2023 vasario 09 14:58:54, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Eltos nuotr.

Šiandien Seime vykstant neeilinei Seimo sesijai, ant kilimėlio iškviestos Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen ir Generalinė prokurorė Nida Grunskienė. Atsakymus į klausimus pateikusi V.Čmilytė-Nielsen smulkiai nupasakojo, kada pirmą kartą išgirdo apie galimus įtarimus Seimo nariui dėl seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius. Pasirodo, dar iki oficialaus priokuratūros pranešimo, Seimo vadovė žinojo, kokio pobūdžio nusikaltimais kaltinamas Seimo narys ir netgi žinojo, kad jis nepriklauso jos partijai.

 

Seimo pirmininkei raštu buvo pateikta 10 klausimų dėl galimo informacijos apie vykstantį ikiteisminį tyrimą atskleidimo dabar jau buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui. Tiesa, papildomų, iš anksto raštu nepateiktų klausimų Seimo pirmininkei Seimo nariai užduoti galimybės neturėjo. Tai nustebino tik opozicijos atstovus. „Visiems Seimo skiriamiems pareigūnams turėtų galioti vienoda tvarka. Labai keista manyti, kad Seimo pirmininkas nesugebės atsakyti į klausimus, kurie būtų užduodami žodžiu. Situacija reikalauja aiškumo", - sakė J.Sabatauskas.

Skelbiame visus Seimo pirmininkei pateiktus klausimus ir jos atsakymus.

1. Kaip buvo derinamas Generalinės Prokurorės Nidos Grunskienės vizitas pas Jus š. m. sausio 20 d.? Ar tiesiogiai pati bendravote su Generaline prokurore ir derinote jos vizito į Seimą laiką? Jei tai darėte ne pati, kas ir kokiu būdu derino, organizavo Generalinės prokurorės atvykimą, kuriuo laiku Generalinė prokurorė atvyko pas Jus?

Šių metų sausio 20 d. apie 10 val. ryto Generalinė prokurorė Nida Grunskienė paskambino į mano sekretoriatą, atsiliepė mano atstovė spaudai. Prokurorė ją informavo, kad norėtų skubiai atvykti į Seimą ir susitikti su manimi. Susitikimo tikslas nebuvo detalizuotas, tik pranešta, kad Generalinė prokurorė nori perduoti man tam tikros informacijos. Atstovė spaudai perdavė man šį Generalinės prokurorės prašymą, sutikau ją priimti nedelsdama, pasiūliau atvykti 11 val. arba 12 val. Tokį mano atsakymą sekretoriato darbuotoja perdavė Generalinei prokurorei. N.Grunskienė į mano kabinetą atėjo 11 val.

2. Ar derinant š. m. sausio 20 d. susitikimą Seime Jums buvo pranešta kokiu tikslu atvyksta Generalinė prokurorė N.Grunskienė? Jei tikslas buvo pasakytas iš anksto, kokia informacija buvo Jums pateikta? Nurodykite asmenis, su kuriais pasidalinote šia informacija?

Kaip jau minėjau, Generalinė prokurorė, derindama susitikimą, pasakė, kad nori perduoti man tam tikros informacijos. Taip pat paminėjo, kad susitikimas užtruks neilgiau kaip 2-3 min. Kokią informaciją norima perduoti, prokurorė sekretoriato darbuotojai neatskleidė. Apie planuojamą susitikimą nieko neinformavau. Šis susitikimas taip pat nebuvo pažymėtas mano oficialioje darbotvarkėje, nes buvo suderintas ir įvyko per vieną valandą.

3. Prašome tiksliai nurodyti ką, atvykusi į š. m. sausio 20 d. susitikimą, Jums pranešė Generalinė prokurorė: ar buvo įvardinta kada prokuratūra norėtų, kad butų sušaukta neeiline sesija? Ar buvo paminėta dėl kokių galimai nusikalstamų veikų atliekamas ikiteisminis tyrimas? Ar buvo paminėta konkretaus Seimo nario pavardė, dėl kurio galimai nusikalstamų veikų atliekamas ikiteisminis tyrimas? Jei ne, ar buvo paminėta to Seimo nario frakcija? Jei ne, ar buvo paminėta ar Seimo narys priklauso valdančiajai frakcijai, ar opozicijai?

Mūsų susitikimas buvo labai trumpas, truko ne ilgiau kaip penkias minutes. N.Grunskienė paklausė, ar Seimas ketina šaukti neeilinę sesiją. Pasakiau, kad šiuo metu tokių planų nėra. Tuomet, nenurodydama konkrečių BK straipsnių, ji informavo mane, kad vienas iš Seimo narių įtariamas sunkiais nusikaltimais, taip pat nurodė, kad tai susiję su nepilnamečio asmens ar asmenų tvirkinimu ir pasakė, kokia laisvės atėmimo bausmė gresia už šias veikas.

Žinia apie tokius įtarimus mane labai stipriai šokiravo. Toliau Generalinė prokurorė man nepasakė nei Seimo nario vardo, nei pavardės, nei kokiai frakcijai ar partijai priklauso, nei to, ar jis yra valdančiosios, ar opozicijos atstovas. Ji paminėjo tik tai, kad įtariamas Seimo narys nėra Liberalų sąjūdžio frakcijos narys. Pateikta nuasmeninta informacija man neleido identifikuoti įtariamo Seimo nario, todėl kalbėjimas apie ikiteisminio tyrimo informacijos nutekėjimą iš manęs neturi jokio pagrindo. Kiek man žinoma, Generalinė prokurorė taip pat viešai patvirtino, kad man tą dieną pateikta informacija nebuvo ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Sužinojusi, kad šaukti neeilinės sesijos neplanuojama, Generalinė prokurorė pasakė, kad artimiausiu metu atsiųs raštą į Seimą, prašydama nedelsiant sušaukti neeilinę Seimo sesiją. Generalinė prokurorė tokį būsimą kreipimąsi motyvavo tuo, kad ikiteisminis tyrimas turėtų būt atliekamas kuo greičiau, todėl Seimas turėtų apsispręsti dėl įtariamo Seimo nario neliečiamybės panaikinimo nelaukdamas kovo 10 d., Seimo pavasario sesijos pradžios.

Atkreipiau Generalinės prokurorės dėmesį į tai, kad gavus tokį jos kreipimąsi, sušaukti neeilinę Seimo sesiją užtruks šiek tiek laiko. Tikėtina, apie savaitę, kadangi negaliu jos sušaukti vienasmeniškai, turi būti atlikti visi formalumai, parengta neeilinės sesijos darbotvarkė, informuoti Seimo nariai, iš kurių dalis yra išvykusi į savo rinkimines apygardas ar kitur.

4. Ar, š. m. sausio 20 d. iš susitikimo su Jumis išvykus Generalinei prokurorei, Jums jos perduota informacija pasidalinote su savo sekretoriato darbuotojais, padėjėjais? Jei taip, kokiu tikslu? Ar informavote ką nors iš Seimo kanceliarijos darbuotojų ar asmeninio politinio pasitikėjimo tarnautojų apie būtinybę organizuoti neeilinę Seimo sesiją? Jei taip, ar įvardijote būtinybės organizuoti neeilinę Seimo sesiją priežastį?

Ne, šia informacija su niekuo nepasidalinau. Žmogiškai buvau labai sukrėsta, išgirdusi, kad kažkuris Seimo narys yra įtariamas tokiais sunkiai nusikaltimais prieš vaikus. Buvo labai sunku išgirsti šią žinią.

Išvykus Generalinei prokurorei, kurį laiką svarsčiau, ar nederėtų iš karto sukviesti visų frakcijų seniūnų ir žodžiu perduoti mano išgirstą informaciją, kad netrukus reikės šaukti neeilinę Seimo sesiją, nes kažkuris Seimo narys yra įtariamas sunkiai nusikaltimais. Tačiau vertindama tai, kad susitikimo metu N.Grunskienė pažadėjo, kad artimiausiu metu kreipsis į Seimą raštu, nutariau sulaukti dokumento ir tuomet, jo pagrindu, informuoti visus Seimo narius apie būtinybę šaukti neeilinę Seimo sesiją.

Generalinė prokurorė susitikimo metu sakė, kad klausimas yra labai skubus, todėl oficialaus rašto tikėjausi sulaukti jau tą pačią dieną - penktadienį, sausio 20 d. Nutariau iki oficialaus rašto gavimo šia informacija nesidalinti su niekuo.

5. Ar apie Generalinės prokurorės N.Grunskienės vizitą š. m. sausio 20 d. informavote ką nors iš Liberalo sąjūdžio frakcijos narių, frakcijos patarėjų/padėjėjų, Liberalų sąjūdžio partijos narių? Jei taip, su kokiais asmenimis ir kokia informacija pasidalinote?

Ne, apie Generalinės prokurorės vizitą neinformavau nė vieno Liberalų sąjūdžio frakcijos, partijos narių, patarėjų ar padėjėjų.

6. Ar š. m. sausio 20 d., po Generalinės prokurorės N.Grunskienės vizito, buvote susitikus su TS-LKD partijos frakcijos Seime nariais, šios frakcijos patarėjais/padėjėjais ar TS-LKD partijos nariais, Ministre Pirmininke Ingrida Šimonyte ar Vyriausybės nariais? Jei taip, ar šie susitikimai buvo numatyti ir skelbti Jūsų darbotvarkėje?

Vėliau tą dieną vykę du susitikimai buvo darbiniai, iš anksto numatyti. 14 val. dalyvavau nuotoliniame Liberalų partijos frakcijos posėdyje, 15 val. įvyko mano kassavaitinis darbinis susitikimas su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte. Partinių susitikimų darbotvarkėje nežymiu, kadangi jie nėra mano, kaip Seimo pirmininkės, susitikimai. Kassavaitiniai susitikimai su I.Šimonyte darbotvarkėje paprastai taip pat nėra žymimi ar įvardijami, kaip ir kiti darbiniai, vidiniai susitikimai. Įprastai per savaitę susitinkame bent vieną kartą.

Iš viso tą dieną buvo keturi darbotvarkėje nepažymėti susitikimai. Be paminėtų, ryte, prieš Generalinės prokurorės skambutį, buvau susitikusi su Seimo vicepirmininku Jonu Jaručiu.

7. Ar apie Generalinės prokurorės N.Grunskienės vizitą ir jo tikslą bet kokia forma informavote TS- LKD partijos, jos frakcijos Seime narius, Ministrę Pirmininkę ar Vyriausybės narius? Jei taip, kokią informaciją suteikėte?

Ne, apie Generalinės prokurorės vizitą ir jo tikslą neinformavau nei TS- LKD partijos, nei frakcijos, nei Ministrės pirmininkės, nei Vyriausybės narių. Po pokalbio su prokurore, laukiau jos kreipimosi raštu.

8. Kada ir kokiomis aplinkybėmis sužinojote, kad Generalinė prokurorė N.Grunskienė kreipėsi į Jus dėl Seimo nario Kristijono Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo? Kokiu būdu ir su kokiais asmenimis šia informacija pasidalinote? Kokiu tikslu?

Sausio 23 d., pirmadienį, 10:56 val. į mano darbinį elektroninį paštą atėjo Generalinės prokurorės pasirašytas raštas, kuriame ji informavo, kad 2022 m. lapkričio 15 d. buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas, dėl nusikalstamų veikų, numatytų BK 150 str. 3 ir 4 dalyse, 153 str. 1 dalyje. Analogiškas raštas 11:12 val. pasiekė Seimo e.pristatymo sistemą. Jame taip pat buvo nurodyta, kad remiantis šiame tyrime surinktais duomenimis, būtina spręsti leidimo patraukti šios kadencijos Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo teises, klausimą.

Taip pat buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad Generalinio prokuroro kreipimosi dėl Seimo nario neliečiamybės atėmimo nagrinėjimo Seime ir sprendimo priėmimo procedūra taikoma tik vykstant Seimo sesijai. Kadangi Seimo rudens sesija pasibaigė, o pavasario sesija prasideda tik kovo 10 d., todėl šiuo metu Generalinė prokurorė negali kreiptis į Seimą dėl Seimo nario neliečiamybės atėmimo.

Įvertinusi tai, kad tyrimo duomenys yra ypač jautrūs ir siekiant kuo greičiau bei išsamiau ištirti veikas, dėl kurių pradėtas ikiteisminis tyrimas, prokurorė savo rašte informavo, jog tikslinga, kad klausimas būtų apsvarstytas kuo skubiau, nelaukiant eilinės pavasario sesijos pradžios. Prašė įvertinti galimybę sušaukti neeilinę Seimo sesiją ir joje apsvarstyti Seimo nario neleičiamybės atėmimo klausimą. Šio Seimo nario duomenys (vardas, pavardė, kiti duomenys) rašte nebuvo nurodyti.

Kadangi tuo metu jau buvo viešai žinoma, kad vienas Seimo narys, tai yra Kristijonas Bartoševičius, kreipėsi į VRK dėl Seimo nario mandato panaikinimo, paskambinau N.Grunskienei ir pasiteiravau, ar jos atsiųstame rašte minimas atvejis gali būti susijęs su kreipimusi į VRK bei paprašiau, kad Generalinė prokurorė po VRK posėdžio, kuris turėjo įvykti jau kitą dieną, mane informuotų, ar jos prašymas dėl neeilinės Seimo sesijos yra vis dar aktualus.

Telefoninio pokalbio metu prokurorė man paminėjo, kad praėjus vos kelioms minutėms, kai Generalinė prokurorė išsiuntė raštą, ji gavo žurnalisto užklausimą, ar tiesa, kad vienas Seimo narys yra įtariamas sunkiais nusikaltimais ir dėl jo kreiptasi į Seimą. Taip pat Generalinė prokurorė pasakė, kad patikrins informaciją dėl mandato atsisakančio Seimo nario ir man paskambins.

Po keliolikos minučių Generalinė prokurorė man paskambino ir informavo, kad reaguodama į žurnalistų klausimus, netrukus Generalinė prokuratūra paskelbs oficialų pranešimą spaudai ir leido suprasti, kad rašte minimas ir Seimo nario mandato atsisakantis asmuo yra tas pats Seimo narys.

12:27 val. viešai pasirodė Generalinės prokuratūros pranešimas spaudai, kuriame buvo įvardytas ir K.Bartoševičius, ir jam inkriminuojamos nusikalstamos veikos. Po kelių minučių, 12:35 val. Generalinė prokuratūra elektroniniu laišku į mano paštą atsiuntė rašto papildymą, kuriame buvo atskleisti pirmame rašte minimo Seimo nario vardas ir pavardė. Taigi, oficialų raštą su Seimo nario vardu ir pavarde iš Generalinės prokuratūros gavau šiek tiek vėliau, nei buvo išplatintas pranešimas spaudai.

Atsižvelgdama į tai, jog tik Seimo nariai gali pateikti siūlymą dėl neeilinės Seimo sesijos sušaukimo, pavedžiau Seimo kanceliarijai abu Generalinės prokuratūros raštus perduoti visiems Seimo nariams susipažinti. Tai ir buvo padaryta.

9. Ar š. m. sausio 20 d. skambinote, siuntėte bet kokios formos pranešimą, elektroninį laišką ar kitokia forma kontaktavote su Kristijonu Bartoševičiumi? Jei taip - kokią informaciją perdavėte?

Ne, su K.Bartoševičiumi sausio 20 d. ar vėlesnėmis dienomis aš nekontaktavau jokia forma.

10. Kodėl slėpėte nuo visuomenės ir žiniasklaidos, kad š. m. sausio 20 d. pas Jus buvo atvykusi Generalinė prokurorė N.Grunskienė? Kodėl jos vizitas nebuvo skelbtas Jūsų darbotvarkėje? Kodėl apie šį nuslėptą vizitą prabilote tik š .m. sausio 26 d., t. y. praėjus beveik savaitei po vizito?

Noriu pabrėžti, kad jokios informacijos, nei nuo žiniasklaidos, nei nuo visuomenės, neslėpiau ir neslėpiu. Jau atsakydama į ankstesnius klausimus, aš labai detaliai pakomentavau Generalinės prokurorės N.Grunskienės vizito aplinkybes. Vertindama tai, kad sausio 20 d. susitikimo iniciatorė buvo Generalinė prokurorė, maniau, kad pati prokurorė pasidalins informacija apie mūsų įvykusį susitikimą, jei manys, kad ši informacija yra vertinga ir kad tai yra svarbu.

Tačiau nei sausio 23 d., nei vėlesnėmis dienomis Generalinė prokuratūra apie šį mūsų susitikimą viešai neužsiminė. Darau prielaidą, kad įtariamo informacijos nutekinimo kontekste, Generalinė prokurorė vertino, jog mūsų susitikimas nėra reikšmingas, kadangi man ikiteisminio tyrimo medžiaga nebuvo atskleista.

Sausio 26 d., gavau pirmą žiniasklaidos, „Lietuvos ryto" žurnalisto užklausą apie mano ir Generalinės prokurorės gyvo susitikimo ir pirmadienio telefoninio pokalbio aplinkybes. Žurnalistas buvo labai tiksliai informuotas apie mūsų pokalbio detales. Aš patvirtinau faktus ir pakomentavau susijusius klausimus.

Gerbiami kolegos, nors jau atsakiau į suformuotus klausimus, norėčiau atsakyti į dar vieną klausimą, kurio nepateikėte. Dėl sausio 20 d., po pokalbio su Generaline prokurore, vykusių mano susitikimų. Kaip jau minėjau, jų buvo du: su Liberalų frakcija nuotoliniu būdu ir su ministre pirmininke gyvai.

Nors susitikimo su Generaline prokurore metu man nebuvo pateikta ikiteisminio tyrimo medžiaga, o gauta nuasmeninta informacija aš su niekuo nesidalinau, akivaizdu, kad viešai diskusijai pakrypus tokia linkme, kokia yra antrą savaitę, kiekvienas, su manimi penktadienį susitikęs ar kalbėjęs politikas, automatiškai ir visiškai nepelnytai, tampa viešu įtarinėjimo objektu. Kadangi žinau, ką man sakė Generalinė prokurorė ir kad informacija nutekėti, jei tai ir įvyko, iš manęs negalėjo, nemačiau reikalo į šią istoriją ir viešą aiškinimąsi velti dar daugiau žmonių, kurie turėjo nelaimę turėti su manimi iš anksto suplanuotus susitikimus.

Gerbiami kolegos, į jūsų užduotus ir neužduotus klausimus atsakiau nuoširdžiai ir maksimaliai detaliai. Esu įsitikinusi, kad tie, kas norėjote, esmę išgirdote. Generalinė prokurorė man ikiteisminio tyrimo medžiagos neatskleidė, o aš negalėjau pasidalinti tuo, ko nežinojau.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
15
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (122)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar savivaldybės turėtų nustatyti mokestį gyventojams, skirtą priedangų įrengimui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+6 +12 C

+7 +11 C

+7 +12 C

+7 +14 C

+7 +11 C

+8 +12 C

0-7 m/s

0-7 m/s

0-11 m/s

     
X