respublika.lt

Prezidentės kilimo pamokos

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 18 11:46:42, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.

Seimo narys, Mišriajai Seimo grupei priklausantis Andrius Mazuronis galutinai įsitikino, kad teisingumas Lietuvoje vykdomas selektyviai. Ir tuo įtikino prieš dešimtmetį prezidentūros pirkto kilimo istorija bei teisėsaugininkų reakcija į šalies tuometinės valdančiosios prezidentės Dalios Grybauskaitės elgesį.

 

Brangus daiktas po skambučio atpinga

Spalio 4-ąją vienoje TV pokalbių laidoje dalyvavęs buvęs D.Grybauskaitės patarėjas Liudas Zakarevičius pateikė pavyzdį, kaip ką tik išrinkta prezidentė taupė Lietuvos valstybės lėšas. D.Grybauskaitė panoro prezidentūroje pakeisti kilimą, tad kanceliarijos darbuotojai išrinko parduotuvėje kilimą, kuris turėjo papuošti Jos Ekscelencijos kabinetą. Kilimas D.Grybauskaitei patiko, bet buvo per brangus. Negalima taip švaistytis Lietuvos biudžeto lėšomis! Gal nutarė pasidairyti pigesnio pirkinio? Ogi ne. Kaip laidoje susižavėjęs pasakojo L.Zakarevičius, prezidentė paskambino parduotuvės savininkui ir pasiūlė kilimą atpiginti. O mainais už tai pažadėjo savo nuotrauką su asmeniniu Jos Ekscelencijos parašu.

Ar galėjo parduotuvės savininkas su tokiu sandoriu nesutikti? Aišku, galėjo! Bet kas rizikuos pyktis su Lietuvos valstybės vadove? Lygiai taip pat kaip pirmąjį atkurtos nepriklausomybės dešimtmetį retas verslininkas rizikavo pyktis su organizuotais reketininkais. Nežinia, kaip parduotuvės savininkas iš tikrųjų jautėsi, ką galvojo. Bet kai kuriose, toli gražu nedemokratinėse, valstybėse diktatoriams kilimai dovanojami per jų gimtadienius. Netgi specialiai jiems išaudžiami. Netgi monumentai gyviems pastatomi. Tad geriau mažam žmogui nesipykti su už save galingesniais. Dar kokius nors tikrintojus atsiųs.

Reketas? Tikrai ne

O štai Seimo narys A.Mazuronis, išgirdęs apie šią prieš dešimtmetį įvykusią istoriją, nutarė kreiptis į generalinį prokurorą Evaldą Pašilį. Kad prokuratūra išsiaiškintų, ar nebuvo D.Grybauskaitės veiksmuose piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi požymių. Generalinė prokuratūra persiuntė A.Mazuronio raštą Vilniaus apygardos prokuratūrai, o pastaroji Specialiųjų tyrimų tarnybai. Na ir kaip? Ar STT bent vieną nusikaltimo požymį rado?

„Ne, atsakė A.Mazuronis, - STT nieko nerado. Tiesiog atsakė, jog viskas gerai. Esą tokį pirkimo būdą galima taikyti, kai siekiama taupyti valstybės pinigus. Nereikia net laikytis Viešųjų pirkimų įstatymo? Ar ir kitiems nereikia viešųjų pirkimų taisyklių paisyti?

Aš tokį STT atsakymą įsirėminsiu ir pasikabinsiu savo kabinete vietoj šalies prezidento portreto. Gitanas Nausėda po tokio STT išaiškinimo taip pat gali tiesiai kreiptis į Turniškėse prezidento rezidencijos patalpas remontuojančią statybos bendrovę ir pareikšti, kad milijoninis remontas būtų atliktas už daug mažesnę sumą ir teisėsauga nieko nesakys?“

Gal teisėsaugininkai tiesiog bijo? Nenori veltis į nemalonumus?

„Akivaizdu, kad teisėsauga bijo. Mano pagrindinis tikslas buvo pažiūrėti, ar teisingumas Lietuvoje vykdomas selektyviai. Norėjau gauti atsakymą juodu ant balto. Kalbame apie „gyvulių ūkius“ šalies mokestinėje sistemoje, bet ir teisėsaugoje yra tam tikri „gyvulių ūkiai“. Valstybės galva nusiderėjo už kilimą 80 proc. Nupirko kilimą turbūt pigiau nei jo savikaina. Kitas žmogus už tokį poelgį jau teismuose kapstytųsi, o D.Grybauskaitės diktatūra, kai prašė kainą sumažinti 80 proc., nieko baisaus? Mano požiūriu, tai reketas. Kaip gali taip elgtis demokratinės šalies prezidentė!“

Derybos, kaip turguje

Specialiųjų tyrimų tarnybos administravimo valdybos vyriausioji specialistė Jūratė Ragaišienė gruodžio 11-ąją atsiuntė A.Mazuroniui nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Nutarimas sutvirtintas ir Administravimo valdybos viršininko Mindaugo Urmono rezoliucija. Pirmiausiai STT pareigūnė Seimo nariui paaiškina, kad „pagal baudžiamąjį įstatymą atsako tik tas asmuo, kurio padaryta veika atitinka baudžiamojo įstatymo numatytą nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo sudėtį“. Taip pat suaugusiam politikui kaip mažam vaikui aiškinama, kad „kiekvienos inkriminuojamos nusikalstamos veikos sudėties požymis gali būti konstatuojamas tik tada, kai jo buvimą neginčijamai patvirtina gauti faktiniai duomenys, o ne įtarimai, prielaidos, nuomonė ir kita“.

Tačiau, sprendžiant iš STT atsakymo greičio - A.Mazuronio raštas išsiųstas į Generalinę prokuratūrą gruodžio 4-ąją, o atsakymas iš STT atsiųstas gruodžio 11-ąją, pareigūnai jokių faktinių duomenų ir neieškojo. Matyt, net nelemtojo kilimo nematė. Tik skubėjo paaiškinti, kad D.Grybauskaitė nė kiek nenusikalto:

„Įvertinus viešojoje erdvėje prezidentės patarėjo L.Zakarevičiaus atpasakotus jo prisiminimus apie prieš 10-metį galimai nutikusį įvykį, galima daryti išvadą, kad prezidentūroje buvo perkamas kilimas svarbių asmenų priėmimo vietai, tai yra, darbo reikmėms.

Prašymas padaryti nuolaidą prekei pats savaime savo esme vertinamas kaip derėjimasis dėl palankesnių sąlygų, siekiant mažesnių kaštų ir lėšų taupymo. Vertinant pateiktų prisiminimų apibūdinimą, atkreiptinas dėmesys į tai, jog šis faktas visuomenei pateikiamas kaip gebėjimo taupyti valstybės lėšas, siekiant išvengti išlaidavimo, pavyzdys.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, akivaizdu, kad situacija nepatenka į baudžiamosios teisės reguliavimo sritį, duomenų apie galimą piktnaudžiavimą (BK 223 str.) ar kitų nusikalstamų veikų, kaip jos apibrėžiamos BK 10 str., nėra ir negauta. Įvertinus tai, kas išdėstyta ir vadovaujantis BPK 3 str. 1 d. 1 punktu, darytina išvada, kad nepadaryta nusikalstama veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, todėl atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą.“

Jei galima, tai pirmyn. STT leidžia. Tik įdomu, kokia parduotuvė parduotų eiliniam žmogui bent pieštuką ar litrą kefyro už pirkėjo nuotrauką su autografu? Jei sakytų, jog perka ne sau. Lietuvai.

Komentuoja Seimo narys, buvęs STT Panevėžio valdybos vadovas Povilas URBŠYS:

Dabar, kai Dalia Grybauskaitė gali iš šalies įvertinti kai kuriuos savo veiksmus, gal ir nėra labai patenkinta tuo, kas jos pirmos kadencijos pradžioje įvyko. Gal pati gailisi.

Turint tokius didelius valdžios įgaliojimus negalima jų demonstruoti numušinėjant kainas daiktams, įvairiems rakandams, kurių reikia prezidentūrai. Kai žmogus turi daug valdžios galių, bet jas išnaudoja tokiai smulkmenai, kaip kilimas, tai yra nuvertinimas savo pareigų. Verslininkas pasijaučia tarsi pažemintas.

Jei ir kiti politikai prašinės nusiderėjimo paslaugos, ar nebus taip iškreipiamos, nuvertinamos pareigybės? Tokia tradicija būdinga rytietiškam administravimui. Bet buvo pati pradžia prezidentės pirmosios kadencijos. Jos buvęs patarėjas tik dabar pagarsino šį faktą. D.Grybauskaitės aplinkoje buvo tokių patarėjų, kad į prezidentę žiūrėjo kaip į ne šios žemės žmogų. Tiek suabsoliutino kaip asmenybę, kad prezidentė tapo vos ne dovana iš aukštybių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s