Likus keturioms savaitėms iki parlamento rinkimų Vengrijoje, dešimtys tūkstančių ministro pirmininko Viktoro Orbano šalininkų sekmadienį Budapešte suengė demonstraciją.
„Nebūsime Ukrainos kolonija“, – buvo parašyta ant transparanto, kuis buvo nešamas pirmojoje demonstracijos eilėje. Demonstracijos moto buvo „Taikos eitynės“. Žmonės atvyko į sostinę iš visos šalies, kad nacionalinės šventės dieną galėtų dalyvauti mitinge. Daugelis pasinaudojo autobusais, kuriuos parūpino su valdančiąja partija susijusi grupė.
„Visame pasaulyje vyksta neramumai. Čia, mūsų mažoje šalyje, mes norime išsaugoti taiką, ramybę ir saugumą. Viktoras Orbanas garantuoja mums tai“, – sakė 60-metė Sandornė Pista, atvykusi į Budapeštą iš Pėčo Pietų Vengrijoje.
Balandžio 12 d. Vengrijoje vyks parlamento rinkimai. Nuo 2010 m. valdžioje esantis dešinysis nacionalistas ministras pirmininkas patiria didelį spaudimą, nes jo FIDESZ partija apklausose jau daug mėnesių atsilieka nuo opozicijos lyderio Peterio Magyaro partijos.
Penktosios kadencijos siekiantis V. Orbanas pats save vadina „saugiu pasirinkimu“. Jis ne kartą mėgino pagrindinį savo konkurentą P. Magyarą pavaizduoti kaip Briuselio ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio marionetę ir kaltino, kad šis nori įtraukti Vengriją į karą su Rusija.
P. Magyaras savo ruožtu kaltina V. Orbaną, kad šis su Rusijos ir jos prezidento Vladimiro Putino pagalba nori išsilaikyti valdžioje. Be to, jis kaltina V. Orbano vyriausybę išeikvojus milijardus eurų ir ribojant pilietines laisves.
Budapešto ir Kyjivo santykiai seniai yra įtempti. Pastaruoju metu įtampa paaštrėjo, kai, Ukrainos duomenimis, sausį per Rusijos ataką buvo apgadintas „Družba“ naftotiekis ir juo negali tekėti rusiška nafta. Vengrija ir Slovakija, šiuo vamzdynu gaunančios naftą, kaltina Kyjivą vilkinant jo remontą.
Dėl to Vengrija šiuo metu blokuoja tiek 90 mlrd. eurų ES paskolą Ukrainai, tiek naują sankcijų Rusijai paketą.