respublika.lt

Tėvai įtaria auklytę smurtaujant

(63)
Publikuota: 2023 kovo 14 17:00:12, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Tėvai socialiniuose tinkluose dalinasi įtarimais, jog prieš jų vaikus darželiuose galimai smurtaujama, tačiau patys oficialiai dėl to niekur nesikreipia. Egidijaus Jankausko nuotr.

Liūdnai pagarsėjusį Kauno lopšelį-darželį „Bitutė" vėl krečia skandalas. Šį kartą tėvai ir buvę įstaigos darbuotojai ėmė viešinti pasakojimus, kuriuose - įtarimai, jog įstaigoje prieš vaikus naudojamas smurtas. Įtarimai krenta ilgametei pedagogei, kurią neigiamai atsimena ne tik dabartiniai, bet ir buvę jos auklėtiniai, net kolegos.

 

Rišo prie radiatoriaus

Keletą dienų socialinėje erdvėje liejasi įvairūs tėvelių ir pedagogų pasakojimai apie Kauno darželį „Bitutė". Pirmoji apie vaiko patirtis šioje ugdymo įstaigoje prabilusi mama papasakojo, kad įstaigą paliko pernai, tačiau įtarimai dėl to, kaip ten buvo elgiamasi su vaikais, ją neramina iki šiol. Moteris viešai pasidalijo pasakojimais, jog pradėjus lankyti darželį, pasikeitė jos atžalos elgesys. Vaikas namuose ėmė vartoti anksčiau nežinotus žodžius, kalbėjo apie mušimą, purtymą, pastatymą į kampą.

Moteris tuomet savo nuogąstavimais dalijosi su kitais tėvais, kurių vaikai lanko tą pačią ugdymo įstaigą. Ne kartą jie buvo užfiksavę, kaip pedagogės ant vaikų rėkia, vadina juos necenzūriniais žodžiais. Tėvai pastebėjo, kad pradėjus lankyti minėtą darželį, pasikeitė vaikų elgesys: jie tapo užsidarę, neramūs, kai kurie namuose rodydavo judesius, imituojančius mušimą per užpakaliuką, sprandą. Daugiausiai tai buvo vaikai, kurie pas konkrečią įstaigos pedagogę lankė „lopšelio" grupę, kurioje vaikai dar tik pradeda kalbėti.

Atsiliepė net tie, kurie ugdymo įstaigą lankė jau prieš du dešimtmečius ir jau tada patyrė auklėtojų smurtą ir žeminimus. Žmonės stebėjosi, kaip per tiek metų įstaigoje niekas nepasikeitė.

Dalis internautų iš karto atspėjo, apie kokios pedagogės elgesį kalbama. Kai kurie pasakoja visą gyvenimą prisiminsiantys, ką matė šioje ugdymo įstaigoje. Viena moteris, dirbusi su minėta auklėtoja prieš daugiau kaip dešimt metų, pasakojo, kad niekada nepamirš vaizdo, kaip grupėje prie radiatoriaus rišami vaikai. Neužmirš ir auklėtojos, kuri kartu su vaikais prausdavosi vonioje.

Mažamečius svaigino vaistais

Tai jau ne pirmas skandalas, krečiantis Kauno vaikų darželį-lopšelį „Bitutė". Prieš kelis metus Lietuvą sukrėtė istorija, kai vienai čia tuo metu dirbusiai pedagogei buvo pareikšti įtarimai dėl vertimo mažametį vartoti narkotines medžiagas. Medikai apie tai pranešė policijai, kai į gydymo įstaigą buvo atvežtas vangus dviejų metų vaikas, o jo šlapime aptikta benzodiazepinų pėdsakų.

Proceso metu net trys specialiosiomis liudytojomis apklaustos darželio pedagogės neigė kaltinimus, tačiau pasitikrinti melo detektoriumi-poligrafu atsisakė. 2018 m. vykstant teismui, nukentėjusio mažylio mama guodėsi, kad administracija nė neatsiprašė dėl incidento. Kauno apylinkės teismas, išnagrinėjęs bylą, 2018 m. skyrė pedagogei laisvės atėmimo bausmę trejiems metams, bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams. Pedagogė sprendimą skundė aukštesnei instancijai, tačiau jos skundas buvo atmestas.

Teismas taip pat uždraudė vaistais nuo epilepsijos vaiką svaiginusiai pedagogei dvejus metus dirbti vaikų ugdymo, lavinimo ir mokymo įstaigose. Tad teoriškai, šiandien ji jau vėl galėtų dirbti ugdymo įstaigoje. Tiesa, Kauno lopšelis-darželis „Bitutė" informacijos apie savo darbuotojus neskelbia.

Tuo metu darželiui vadovavo dabartinė vadovė Ritutė Širmulienė. Jos vadovavimo kadencija baigėsi 2022 m., tačiau, neatsiradus kvalifikuoto kandidato, R.Širmulienės darbo sutartis pratęsta. Naujas konkursas į darželio vadovo poziciją numatytas šių metų balandžio 19 d.

Susidomėjo vaiko teisių specialistai

Situacija dėl naujausių istorijų domisi ir vaiko teisių specialistai. Kaip nurodė Kauno m. vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Andželika Vežbavičiūtė, vaiko teisių gynėjai itin retai gauna pranešimų apie netinkamą personalo elgesį su vaikais ikimokyklinėje įstaigoje. „Apie jūsų minimą įvykį iki šiol informacijos nebuvome gavę.

Tačiau reaguodami į viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją apie galimai netinkamą elgesį Kauno lopšelyje darželyje „Bitutė", nedelsiant susisiekėme su Kauno miesto švietimo skyriaus atstovais, ugdymo įstaiga, renkame kitą svarbią informaciją. Pirmiausiai siekiame išsiaiškinti, ar šeimoms, vaikams reikalinga kokia nors pagalba", - nurodė atstovė.

Pasiteiravome, ar pasikeitęs vaikų elgesys gali byloti apie tai, kad ugdymo įstaigoje personalas su vaikais elgiasi netinkamai ir į kokius signalus tėvams reikėtų atkreipti dėmesį? Specialistė įspėja, kada iš tiesų reikėtų sunerimti.

„Patys mažiausieji, dar nemokantys žodžiais išreikšti savo patirčių, greičiausiai jas atskleis per žaidimus. Vaikai linkę atkartoti suaugusiųjų elgesį, tad jeigu, pavyzdžiui, jam skaudžiai pliaukštelėjo, tą patį veiksmą jis gali atkartoti savo žaislui. Skriaudžiamas mažasis gali tapti liūdnas, irzlus, sutrinka miegas. Vaikas taip pat gali parodyti saugumo trūkumą dažniau nei įprastai glausdamasis prie tėvų, tarsi prašydamas apsaugoti. Vyresni vaikai apie netinkamą elgesį jau gali pasisakyti.

Todėl svarbu nuo mažens vaiką mokyti pasitikėjimo, atvirumo. Tai padarysime būdami vaikui dėmesingi, atidūs ir parodydami, kad viskas, apie ką jis kalba, yra svarbu. Kalbėkitės apie kūno ribas, ugdykite vaiko savęs vertinimą. Kiekvienam vaikui yra svarbu patirti saugumo jausmą, kurį nuo mažumės kuria jo artimieji", - nurodė A.Vežbavičiūtė.

Reikia skųsti oficialiai

Nors ši viešai pasklidusi istorija buvo susijusi tik su konkrečiu darželiu, situaciją paviešinusiai mamai žmonės ėmė rašyti žinutes ne tik apie šią įstaigą, bet ir apie patirtis kitose, įvairiuose miestuose. Nusiskundimai įvairūs: nuo įtarimų, kad ant vaikų rėkiama, iki kaltinimų, jog pedagogai skaniausią maistą pasilieka sau ar net vagia tėvų sunešamus pinigus.

„Vakaro žinios" kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją su klausimais, ar planuojami pokyčiai sistemoje ir ar bus reaguojama į kilusią situaciją. Ministerija atsakė, jog skundų dėl šios įstaigos per pastarąjį laikotarpį nėra gavusi. Ir priminė, jog dėl pagalbos tėveliai gali kreiptis į savivaldybės administracijos Švietimo skyrių, kurie tiesiogiai atsakingi už įstaigos veiklos priežiūrą.

Komentuoja Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė:

Savivaldybė duomenų apie praėjusių metų pavasarį įstaigoje galimai vykusius įvykius neturėjo. Gavus žurnalistų užklausą buvo pasiteirauta lopšelio-darželio „Bitutė" administracijos apie minimą įvykį. Sulaukėme atsakymo, kad reaguojant į galimą situaciją lopšelyje-darželyje buvo atliktas vidinis tyrimas. Jo metu kalbėta su auklėtoja, jai ir visam ugdymo įstaigos personalui vesti mokymai. Darbuotojams primintos jų funkcijos, pareigos, atsakomybės ir etikos principai, kuriais jie privalo vadovautis savo darbe.

Ugdymo įstaiga yra sulaukusi tik žodinio pareiškėjos skundo dėl galimai netinkamo auklėtojos elgesio. Besikreipusios mamos paprašyta pateikti raštišką skundą ir išdėstyti situaciją, kuri jos netenkina, tačiau to nesulaukta.

Vasario 24 d. darželio administracija drauge su švietimo skyriumi, Pedagoginės psichologinės tarnybos laikinai pareigas einančia direktore Gita Žukovskiene susitiko su lopšelio darželio „Bitutė" vaikų tėveliais. Jame dalyvavo 11 tėvelių iš 15, kurių mažamečiai mokosi pas kaltinimų sulaukusią auklėtoją.

Šio susitikimo tikslas - išsiaiškinti tėvelių nuomonę apie jų vaikų savijautą grupėje, apie auklėtojos veiklą. Nė vienas iš susirinkime dalyvavusių tėvelių neišsakė neigiamos nuomonės apie auklėtoją. Keli akcentavo, kad jie labai patenkinti auklėtojos darbu, pas ją leidžia jau antrą ar trečią savo atžalą. Pozityvus grįžtamasis ryšys iš tėvelių rodo, jog kaltinimai, kad čia galimai smurtaujama prieš vaikus neturi pagrindo. Tiesa, savivaldybės institucijos ir toliau vykdo ugdymo įstaigos auditą.

Mūsų žiniomis, auklėtoja kreipėsi į policiją dėl šmeižto.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (63)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+14 +21 C

+14 +21 C

+20 +29 C

+18 +25 C

+20 +25 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s