respublika.lt

Politikai elgiasi kaip telefoniniai sukčiai

(352)
Publikuota: 2023 vasario 20 06:00:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 5 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

Dvi savaites Lietuvoje vyksta didžiausia paramos Ukrainai akcija „Radarom". Šiuo metu radarams, reikalingiems Rusijos užpultai Ukrainai, jau surinkta daugiau nei 7 mln. eurų. Į paramos akciją aktyviai jungiasi ne tik įmonės ir gyventojai, bet ir politikai bei valstybinės institucijos. Tačiau kai kurių metodai diskredituoja paramos rinkimą ir labiau primena telefoninių sukčių veikimą. Policija jau pradėjo aiškintis situaciją.

 

Jau pirmomis paramos rinkimo akcijos „Radarom" dienomis buvo matyti, kad gyventojai noriai prisideda prie paramos Ukrainai rinkimo, skambina trumpuoju numeriu 1482, kurį surinkus nuskaičiuojama 5 eurų auka. Taip pat prisidėti galima ir atliekant bankinius pavedimus.

Tikslas visada pateisina priemones?

Prie paramos rinkimo akcijos prisidėjo ne tik daugybė organizacijų, bet aktyviai ėmė reikštis ir politikai, tačiau jų elgesys užkliuvo ne vienam gyventojui. Vietoj to, kad skatintų gyventojus prisidėti prie akcijos, kai kurie klaidino ir provokavo rinkėjus skambinti telefonu, nurodydami neteisingą informaciją.

Kone daugiausiai dėmesio sulaukė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos įrašas socialiniame tinkle, kuriame buvo pavaizduotos LGBT vėliavos ant ministerijos pastato. O šalia užrašas: „Ar pritariate LGBTQ vėliavoms ant ministerijos pastato? Skambinkite tel.: 1482 ir asmeniškai tai pasakykit ministrei!" Šiuo įrašu pasidalijo ir pati ministrė Aušrinė Armonaitė. „Paskambinkite man 1482 ir pasakykite, ką galvojate apie vėliavas!", - rašė ministrė, prie įrašo nepridėdama jokios informacijos, kad tai ne jos telefonas, o numeris, kuriuo renkama parama Ukrainai ir kuriuo paskambinus bus nuskaičiuoti 5 eurai.

Kitas „laisvietis", Vilniaus meras Remigijus Šimašius provokavo gyventojus dėl diskusijas keliančių gatvių siaurinimo. „Dėmesio! Šis profilis nulaužtas, todėl galime paskelbti tai, ką nuo Jūsų ilgai slėpė Vilniaus valdžia - numeriu 1482 registruojamos gatvės, kurias būtina praplatinti", - rašė meras socialinio tinklo anketoje. Jo įrašu pasidalijo ir Seimo žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, irgi nepasivarginęs įspėti žmonių, jog tai netikra informacija. Vos surinkę numerį žmones netenka 5 eurų.

Prie tokių bandymų pajuokauti prisijungė ir valstybės įmonė „Turto bankas". Ji socialiniame tinkle skelbė, kad atnaujino kontaktus ir nuo šiol su Turto banku galima susisiekti numeriu 1482. Tiesa, „bankininkai" bent jau pridėjo žodį „Radarom" su grotažyme.

Vartotojų teisių pažeidimų neįžvelgė

Tokie įrašai tuojau pat susilaukė internautų dėmesio. Dalis jų piktinosi, kad politikai vidury baltos dienos apgaudinėja žmones. Internautai žymėjo policiją, Vartotojų teisių tarnybą ir net elektroninį patrulį, prašydami atkreipti dėmesį į tai, kad žmonės klaidinami. „Šiame įraše skleidžiama klaidinanti informacija. Panašu, kad sukčiavimo atvejis su tikslu išvilioti pinigus, skambinant padidinto tarifo numeriu. Laukiame reakcijos", - rašė internautas, pažymėjęs Lietuvos policijos anketą. Kitas stebėjosi, kad tokią informaciją skleidžia ministerija: „Čia rimtai? Valdiška įstaiga atlieka sukčiavimą ir visiems viskas gerai?" Kiti klausė, kuo ministrės elgesys skiriasi nuo įprastų internetinių sukčių, apie kuriuos vis įspėja policija.

Kai kas spėliojo, kad tai yra vartotojų teisių pažeidimas, juk suklaidinti vartotojai praranda pinigus. „Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių tarnybą, tačiau ši nurodė, kad jokios klaidinančios reklamos minėtuose įrašuose nėra. „Šiuo atveju, Tarnybos nuomone, nėra siūloma įsigyti prekių ar paslaugų. Todėl pateiktai informacijai nėra taikomi Reklamos įstatymo reikalavimai", - nurodė tarnybos atstovė Dalia Malinauskienė. Ji nurodė, kad tarnyba dėl šios situacijos skundų nėra sulaukusi, buvo tik vienas pasiteiravimas telefonu.

Policija domisi

Tačiau policija sulaukė ne vieno skundo dėl tokių politikų veiksmų. Štai Kauno apskr. vyriausiasis policijos komisariatas yra sulaukęs dviejų panašaus pobūdžio pranešimų. Pirmas pranešimas gautas vasario 2 d. 20.40 val., antras - vasario 23 d. 20.00 val. „Į pareigūnus kreipėsi žmonės, kurie nurodė, jog socialiniame tinkle yra nurodytas trumpasis telefono numeris, tačiau nėra nurodoma, kad, paskambinus telefonu, nuskaičiuojami pinigai, nenurodomas tikslus pinigų panaudojimas. Šiuo metu Kėdainių ir Kauno rajonų policijos komisariatuose yra pradėti aplinkybių patikslinimai", - nurodė policijos atstovai. Vilniaus policijos atstovai „Vakaro žinioms" patvirtino, kad taip pat yra gavę tokių pranešimų, vyksta aplinkybių patikslinimas. Tiesa, nei Kauno, nei Vilniaus policijos atstovai neatsakė, ar tokia veikla gali būti vertinama kaip sukčiavimas ir kaip elgtis gyventojams, kurie suklaidinti prarado savo pinigus.

Į „Vakaro žinias" kreipėsi Jonas (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.). Jis yra vienas iš gyventojų, kuris kreipėsi į policiją, nes, suklaidintas ministrės A.Armonaitės ir tikėdamasis pasikalbėti su ja, skambino nurodytu numeriu, tačiau išgirdo ne ministrę, o informaciją, kad prisidėjo prie paramos akcijos. „Vasario 3d., apie 19 val. vakare pamačiau, jog ministrė Aušrinė Armonaitė kviečia diskutuoti apie vėliavų kabinimo tvarką, tą patį atkartojo jos vadovaujamos ministerijos puslapis. Kadangi, mano nuomone, vėliavų tvarka pažeista, panorau padiskutuoti. Paskambinus nurodytu telefonu, pranešė, kad tarifas padidintas. Nieko tokio, pagalvojau, dėl tokio reikalo, negaila, bet vėliau autoatsakiklis padėkojo už auką ir pasiūlė aukų prenumeratą. Supratau, jog buvau apgautas ir diskusijos apie vėliavas nebus, tai tiesiog afera siekiant išvilioti pinigus. Ministrė A.Armonaitė, piktnaudžiaudama pasitikėjimu bei siūlydama aktualią temą, iš manęs išviliojo 5 eurus", - pasakoja skaitytojas Jonas.

Vyras sako, kad taip pat pateikė civilinį ieškinį dėl patirtos žalos. „Ar visi gali sukčiauti mažomis sumomis, iš kurių paskui surenkamos didelės sumos? Kažkaip abejoju, kad likčiau nenubaustas, jeigu paskelbčiau telefono numerį su informacija, kad žmonės gali pranešti apie pedofilų aukas savo mieste, ir taip rinkčiau pinigus. Politikai mano, kad tai linksma. Bet kodėl nelinksma, kai tą patį daro Pravieniškėse sėdintys kaliniai?", - svarsto jis.

Jonas į policiją kreipėsi ne tik dėl ministrės, bet ir dėl nacionalinio transliuotojo LRT įrašo, kuriame skelbiamas straipsnis apie tai, kad sausio mėnesį Vilniuje saulė švietė tik 5 val. ir pridedama: „Jei kas matėte, dingusią saulę, praneškite 1482." Dėl abiejų jo skundų, policijoje pradėta administracinė teisena, nes, įvertinus aplinkybes, nustatyta administracinio nusižengimo požymių.

Komentuoja kultūros istorikė, profesorė Rasa ČEPAITIENĖ:

- Kaip vertinate tokį politikų prisidėjimą prie paramos akcijos?

- Tai atrodo kaip sukčiavimas ir gyventojų trolinimas. Ši Vyriausybė pasižymi labai keistu komunikavimo su visuomene būdu, kai žmonės trolinami, iš jų tyčiojamasi, jie apgaudinėjami, žeminami. Taip net geros intencijos, kaip šiuo atveju paramos akcija, sugadinamos. Šį kartą pasinaudota diskusija dėl vėliavų, kad būtų apgauti žmonės, bet kam taip daryti, kai norintys paaukos ir taip. Dabar ir pats paramos rinkimas tampa nebe toks skaidrus ir švarus. Valdžiukė žaidžia kažkokius savo žaidimus, prisidengdama Ukraina ir tai atrodo labai negražiai. Dar blogiau, kai visuomenė atsiliepia į tai. Neturėdama realių legalių būdų protestuoti, nes bus apšaukti vatnikais, jie taip pat kuria įvairius memus, tyčiojasi iš politikų ir visa tai tampa panašu į kažkokį zoologijos sodą, kuriame beždžionės vienos kitas drabsto kakučiais.

Kalbant apie politikų atsakomybę, atrodo, kad nebeliko ne tik sveiko proto, bet ir įstatyminių ar institucinių svertų. Jie jaučiasi patys sau valdovais, virš kurių nieko aukščiau nėra. Todėl jie leidžia sau daryti, ką nori, nes jie gali tai daryti. Tai yra pamoka mums, kad mes įsileidžiame į politiką ir viešąją erdvę tas beždžionėles, besimėtančias kakučiais. Tuomet visi liekame apdrabstyti. Ir nežinau, kaip sugrąžinti viešąjį kalbėjimą į normas ir grąžinti politikų atsakomybę į kažkokius realius svertus. Ypač, kai matome, kad jau ir teisėsauga pasiduoda politikų virvučių tampymui. Nežinau, kaip padaryti, kad politikai pagaliau pajustų atsakomybę už savo veiksmus, baimę, kad negali trolinti žmonių, nes bus skirta administracinė, baudžiamoji atsakomybė, galų gale tavęs nebeišrinks.

- Ar normalu, kad politikai, viešai ir akivaizdžiai apgaudinėjantys žmones, nesulaukia jokios atsakomybės ir toliau eina pareigas?

- Ne, seniausiai turėtų būti atstatydintos tokios personos. Šis Seimas jau seniausiai turėjo būti paleistas ir turėjo būti paskelbti priešlaikiniai rinkimai. Matėme, kas vyko pandemijos metu, kas vyksta dabar, o pedofilijos skandalas - kaip kokia vyšnaitė ant torto.

- Ministrė, provokuodama diskusiją apie vėliavas, aiškiai parodo, kurioje pusėje ji yra ir kartu tyčiojasi iš jai nepritariančių. Nebelieka šansų, jog toks politikas priiminės nešališkus, visos visuomenės interesus atitinkančius sprendimus.

- Tai liečia ne tik ją, kaip ministrę, bet ir visą „Laisvės partiją". Aš čia matau ir rinkėjų atsakomybę. Tokie žmonės yra išrenkami, o po to visi turi linksėti galvytėmis, kad čia viskas gerai ir komentuoti partijos siūlomus kliedesius kaip rimtus pasiūlymus. Iki ko mes nusigyvenome.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
228
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (352)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +24 C

+14 +24 C

+15 +21 C

+18 +27 C

+18 +25 C

+20 +24 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-4 m/s