respublika.lt

Nekilnojamojo turto mokestis kaitina aistras: ar tikrai varguoliai kaime mokės tiek pat, kiek sostinės senamiesčio gyventojai?

(361)
Publikuota: 2023 kovo 31 09:39:00, Danas Nagelė
×
nuotr. 6 nuotr.
Nekilnojamojo turto mokestis dar net nepasiekė svarstymo stadijos, bet jau kelia aistras socialinėje erdvėje. Dainiaus Labučio nuotr.

Nors naujasis nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projektas dar net nėra registruotas, socialinėje erdvėje jis jau apipintas baisiausiomis sąmokslo teorijomis. Viena jų - kad net už provincijoje vos bestovinčias gryčias teks mokėti dešimčių eurų mokestį. „Vakaro žinios" aiškinosi, ar gandai nėra perdėti? Pasirodo, tam tikrų keistenybių, kurios stebina tiek merus, tiek ekonomistus, yra.

 

Vidutiniškai - po 14 eurų

Žurnalistams pristatydama siūlomą mokesčių reformą finansų ministrė Gintarė Skaistė trumpai užsiminė ir apie vieną iš sudėtinių jos dalių - NT mokestį.

„Gyvenamajam būstui būtų taikomas lengvatinis tarifas, tai reiškia, kad pusė gyventojų už savo būstą apskritai nemokėtų, nes kaip atskaitos taškas yra imamas vidutinės vertės būstas kiekvienoje savivaldybėje", - kalbėjo G.Skaistė.

Pasak jos, kiekvienoje savivaldybėje būtų nustatyta būsto vertės mediana (žr. pateikiamą lentelę, - aut. past.). Būstui, kurio vertė siekia 1-2 medianas, būtų taikomas 0,06 proc. mokesčio tarifas, o viršijus dviejų medianų vertę - 0,1 proc.

„Vidutinis mokėtinas mokestis už gyvenamąjį būstą Lietuvoje būtų 14 eurų per metus", - teigė ji, pridurdama, kad pensininkai ir socialiai remtini gyventojai galėtų prašyti atidėti mokesčio mokėjimą. Mokesčio iš viso nereikėtų mokėti, jei jis neviršytų 5 eurų. Tiesa, daugiau apie NT mokestį ministrė nieko nepasakė.

Mokestis - ne nuo visos būsto vertės

Finansų ministrės atstovė spaudai Hermantė Brandišauskaitė pasakojo plačiau ir „Vakaro žinioms" pateikė dar neregistruoto projekto aiškinamąjį raštą (projektas bus teikiamas kartu su visa mokesčių reforma, bet jai prieš pateikiant Seimui dar turės pritarti Vyriausybė). Ji pateikė NT apmokestinimo pavyzdį.

„Pavyzdžiui, žmogus turi 2 NT objektus, pvz., vieną šalia kito tame pačiame name, tos pačios kvadratūros. Pirmasis jo būstas (ten, kur deklaruota gyvenamoji vieta) gali būti apmokestinamas priklausomai nuo medianos. Jei neviršija medianos - neapmokestinamas, jei viršija, atitinkamai pagal viršijimą - nuo 0,06 proc. iki 0,1 proc. tarifu.

Svarbu: jei mediana yra, pvz., 60 000 EUR, o buto vertė, pvz., 120 000 EUR., būtų apmokestinama vertė, viršijanti medianą, šiuo atveju: būsto vertė nuo 0 iki 60 000 EUR - neapmokestinama, nuo 60 000 iki 120 000 EUR apmokestinama 0,06 proc. tarifu. Kitaip tariant, apmokestinama medianą viršijanti vertė, o ne visa būsto vertė.

Eltos nuotr.

Antrasis butas, tarkime, nuomojamas, bus apmokestinamas pagal savivaldybės nustatytą tarifą (atitinkamai nuo 0,1 iki 1 proc. tarifas). Jei būstas nuomojamas juridiniam asmeniui, tuomet būstas savivaldybės sprendimu būtų apmokestinamas nuo 0,5 iki 3 proc. tarifu, bet mokestį moka pats juridinis asmuo (kaip ir dabar)", - teigiama Finansų ministerijos atsiųstame paaiškinime.

Deja, anot H.Brandišauskaitės, NT mokestį mokėtų (jei vertė viršytų medianą) ir žmogus, dar neišsimokėjęs už būstą bankui. Kiek keistokai atrodo ir nustatytos medianos. Paimkime konkretų pavyzdį. Vilniuje nustatyta mediana - 60 100 eurų, Anykščių rajone - 4810 eurų. Kaip jau minėta, mokestis būtų skaičiuojamas tik nuo šią ribą viršijančios sumos. Tad gausis taip, kad vienodai paploninti piniginę teks ir vilniečiui, ir anykštėnui, jei jų būstai vienoda suma viršys jų savivaldybės medianą. Kitaip tariant, tiek pat sumokėti turės ir turintis 70 tūkst. vertės būstą vilnietis, ir gyvenantis 14 tūkst. eurų vertės būste anykštėnas.

Tačiau kita vertus, kaip teigia Finansų ministerija, net už Anykščių centre esantį 11 tūkst. eurų vertės būstą būtų priskaičiuota vos 4,37 euro metams. Tad mokėti visai nereikėtų, nes suma neviršytų 5 eurų. Nenuskurstų ir, pavyzdžiui, 87 tūkst. eurų vertės naujos statybos būstą sostinės Pilaitės rajone turintis asmuo, nes jam tektų susimokėti vos 12,78 euro per metus.

Akmenė skriaudos nejaus

Kaip planuojamą NT mokestį vertina savivaldybių, kur mediana itin maža ir daug gyventojų ją gerokai viršys, merai? Pasirodo, ramiai.

Dar kartą į postą perrinktas ilgametis Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas „Vakaro žinioms" dėstė, kad žmonės, kurie socialiniuose tinkluose skundžiasi, esą provincijoje, kur maža mediana, net už lūšną teks susimokėti, verkia be reikalo.

„Pas mus mediana yra beveik 6 tūkst. eurų. Tačiau gyvenantis Akmenėje 6 tūkst. eurų vertės bute gali uždirbti daugiau už vilnietį, gyvenantį 60 tūkst. eurų vertės bute. Reikia suprasti, kad pajūryje ar Vilniuje būstų kainos yra visai kitokios nei provincijoje, bet ir pragyvenimo lygis yra skirtingas. Todėl nėra ypatingos skriaudos, kad mažesnių miestų gyventojai mokės už daug mažesnės vertės būstus.

Tik tiek, kad tos būstų vertės ne visada atitinka tikrovę, Registrų centras nustato kažkokius koeficientus, kurie nėra visiškai teisingi. Žinau pavyzdį, kai investuotojai investavo 100 mln. eurų, vien registruoto NT turto yra už 50 mln. eurų, tačiau kai pasižiūri, NT mokestį moka nuo 16 mln. eurų, nes taikomi kažkokie koeficientai", - stebėjosi V.Mitrofanovas.

Pigesnis gyvenimas

Anot jo, nereikia bijoti žmonėms, jei jie gyvena brangesniame būste ir skaičiuoja kiekvieną centą.

„Savivaldybėse visada atsižvelgiama į žmonių socialinę padėtį. Juk ir dabar yra ir žemės mokestis, ir sodų mokestis, ir dar daug visokių dalykų. Yra juk visokie kompensavimo mechanizmai, arba, jei žmogaus pajamos mažos, net ir gyvenantis brangesniame būste nuo mokesčių gali būti atleistas: kokia nors močiutė, nuo seno gyvenanti didesniame name.

Tačiau iš principo gerai, kad mokestis teks savivaldybei, nes savivaldybės gali perskirstyti tik 17 proc. pajamų dalį savo biudžetuose, kai vidurkis ES - 36 proc., o atskirose valstybėse, kaip Olandija ar Suomija - iki 50 proc.", - sakė V.Mitrofanovas.

Asociatyvi redakcijos nuotr.

Pasak mero, provincijoje parduotuvėse maistas yra kiek brangesnis nei didmiesčiuose, tačiau pastaruosiuose daug didesnės kitos sąnaudos - brangesnės kelionės į darbą, daug brangesnės įvairios paslaugos, tokios, kaip plaukų kirpimas, avalynės taisymas ir t.t.

„Būkime biedni, bet teisingi, Vilniuje tikrai brangiau gyventi nei regionuose. Todėl provincijos gyventojai neturėtų skųstis, kad gali tekti susimokėti už pigesnius būstus, nei bus apmokestinti būstai didmiesčiuose", - reziumavo V.Mitrofanovas.

Mediana kelia įtarimų

„Na, nemanau, kad reikia kelti dideles problemas dėl planuojamo NT mokesčio, kadangi jis tesieks po keliolika eurų per metus. Be to, surinktas mokestis papildys savivaldybių biudžetus, o už juos bus gerinama infrastruktūra - tvarkomi šaligatviai, įrengiamos nuovažos ir panašiai. Tad bet kokiu atveju jie kitu pavidalu grįš gyventojams. Nemanau, kad dėl to verta prieštarauti", - filosofiškai nusiteikęs Rokiškio rajono dabartinis ir būsimasis meras Ramūnas Godeliauskas.

Tačiau sužinojęs, kad nustatyta mediana Rokiškyje - 5310 eurų, labai nustebo.

„Rajone - taip, mažai kas šią sumą viršys, bet mieste kainos pas mus - nemažos. Vidutinis dviejų kambarių butas Rokiškio mikrorajono daubiabutyje kainuoja apie 40 tūkst. eurų. Net mediniai namukai senamiestyje kainuoja gerokai daugiau nei 5 tūkst. eurų.

Labai keista, kad tokia maža mediana nustatyta. Reiškia, beveik visi miesto gyventojai turės mokėti mokestį. Nelabai įsivaizduoju, kad mieste už 5 tūkst. eurų kažką būtų įmanoma nupirkti.

Pačiam NT mokesčio principui pritariu, gerai, kad pinigai grįžta į savivaldybes, bet mediana - tikrai diskutuotina, nes visiškai nesuprantama", - „Vakaro žinioms" sakė Rokiškio rajono meras.

Komentuoja Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas, ekspremjeras, ekonomistas Algirdas BUTKEVIČIUS:

„Kai stažavausi Linkolno institute Bostone, teko susipažinti, koks yra NT mokestis tarptautinėje praktikoje. Dažniausiai įvairiose valstybėse taikoma asmens turimų NT objektų verčių suma. Ar turi vieną, ar penkis, ar šešis NT objektus, nustatoma bendra jų vertė, nuo kurios ir mokami mokesčiai. Ir labai atsargiai elgiamasi su šeimomis, kurios turi tik vieną butą ar gyvenamąjį namą, kadangi tai nėra investicija į kapitalo grąžą. Tai - tik normalių gyvenimo sąlygų užtikrinimas. Todėl dažniausiai stengiamasi, kad vienintelis būstas nepapultų į apmokestinimo sistemą.

Ir dar, neduok Dieve, jei esi pasiėmęs paskolą būsto įsigijimui ar statybai, tai papildomai apmokestinamos šeimos gali atsidurti nepavydėtinoje padėtyje, ypač kai dar ir palūkanos auga.

Deja, Lietuvoje planuojama apmokestinti ir tą būstą, kuriame deklaruoji gyvenamąją vietą, net jei jis - vienintelis: jei jo vertė viršija savivaldybės medianą.

Nelogiška ir tai, kad, jei turi kelis būstus įvairiose savivaldybėse, jie bus apmokestinti ne pagal bendrą vertę, o atskirai pagal tos savivaldybės medianą. Ir gali taip atsitikti, kad net ir turėdamas daug būstų gali būti neapmokestintas, jei atskiri būstai neviršys medianos", - dėstė A.Butkevičius.

Jis nelabai suvokia, kokiu būdu apskaičiuotos medianos atskirose savivaldybėse.

„Nelogiška, kad taikomas masinis NT vertinimas, faktiškai neatsižvelgiant į žemės, ant kurios stovi būstas, vertę. Todėl analogiško būsto kaina pajūryje ne itin skirsis nuo būsto kainos kur nors provincijoje. Nes sienos ir pamatai kainuoja panašiai", - sakė ekspremjeras.

Pasak jo, kai skaičiuojama pagal tokią metodiką, tai turinčiam būstą Rokiškyje gali tekti susimokėti, o turinčiam senesnės statybos būstą Nidoje - ne, nes ten mediana didesnė.

„Man tai iš viso nelabai suprantama, kaip ta mediana apskaičiuojama. Kodėl, pavyzdžiui, tada Vilniuje mediana daugiau nei 10 kartų didesnė nei Rokiškyje, jei vertinama tik pati pastato vertė? Niekas to nepaaiškina, Biudžeto ir finansų komitete mums net projekto dar nepristatė", - stebėjosi ekonomistas. Tiesa, jis tikisi, jog Rokiškyje, kur, anot vietos mero, vidutinė būsto kaina yra apie 40 tūkst. eurų, tai yra, kone 8 kartus viršija tenykštę medianą, neteks mokėti pasakiškų mokesčių, nes NT vertė bus nustatyta ne pagal pirkimo kainą, o pagal masinį vertinimą.

A.Butkevičiaus teigimu, neteisinga yra ir tai, kad bus apmokestinti ir tie vieninteliai šeimos būstai, kurie yra įsigyti už paskolą ir paskola dar neišmokėta. Pasak jo, užsienyje dažna praktika, kai paskolos mokėjimo laikotarpiu NT mokestis netaikomas arba mažinamas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
43
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (361)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +21 C

+15 +23 C

+16 +23 C

+21 +28 C

+25 +30 C

+21 +28 C

0-4 m/s

0-3 m/s

0-4 m/s