respublika.lt

Mirė filme „Šuolis“ įamžintas jūreivis Simas Kudirka

(0)
Publikuota: 2023 vasario 12 18:15:00, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Filmas „Šuolis“. Simas Kudirka/Stop kadras

Simas Kudirka mirė šeštadienį Pilviškių kaime, sulaukęs 92 metų.

 

Jis žinomas dėl to, kad 1970 metais, vykstant Jungtinių Amerikos Valstyjų ir Sovietų Sąjungos žvejybos organizacijų susitikimui JAV teritoriniuose vandenyse, perbėgo į JAV kranto apsaugos laivą „Vigilant“ ir pasiprašė politinio prieglobsčio, kuris jam suteiktas nebuvo.

JAV pareigūnų į laivą įleisti SSRS pareigūnai sulaikė S. Kudirką ir prievarta grąžino jį į sovietų laivą.

Už tai 1971 m. jis nuteistas 10 metų kalėti Pskove, Mordovijos lageriuose. Jo motina buvo gimusi JAV, vėliau susigrąžino pilietybę, o S. Kudirka Vašingtono pastangomis 1974 m. buvo išleistas į laisvę ir išvyko į JAV.

Amerikiečių ir sovietų pareigūnų veiksmus smerkė didžiausi JAV dienraščiai, JAV lietuvių spauda, televizijos ir radijo stotys, vyko protesto demonstracijos.

Gyvendamas JAV S. Kudirka dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, skaitė paskaitas apie komunistinį režimą Sovietų Sąjungoje. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, jis grįžo gyventi čia.

S. Kudirkos istorija įžamžinta 2020 m. Giedrės Žickytės dokumentiniame filme „Šuolis“.

Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą dėl jūreivio, pasipriešinimo sovietų režimui dalyvio Simo Kudirkos mirties, sekmadienį pranešė Prezidentūra.

„Skaičiau knygą apie šį nepaprastą žmogų ir mačiau filmą „Šuolis“. Neįtikėtino stiprumo bei giedro požiūrio į gyvenimą, išskirtinio humoro jausmo asmenybė. S. Kudirka simbolizuoja kartą, kuri nesusitaikė su sovietinio režimo primestomis taisyklėmis, nenorėjo vaidinti jam skirto visuomenės sraigtelio vaidmens ir demonstratyviai atsuko sistemai nugarą. Jis padrąsino ir kitus padaryti lygiai tą patį“, – rašoma G. Naudėdos užuojautoje.

Anot Prezidentūros, S.Kudirka buvo Lietuvos kovos už laisvę simbolis. 2008 m. jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
12
F

Dienos klausimas

Su kuriuo iš kandidatų į prezidentus norėtumėte išgerti kavos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

+2 +6 C

+1 +7 C

+4 +9 C

+5 +10 C

+6 +11 C

0-4 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s