respublika.lt

Ministerija ir streikuojanti profsąjunga sutarimo dar nepasiekė: derybos tęsis ir rytoj

Publikuota: 2023 spalio 03 12:30:00, Augustė Lyberytė, Elta
×
nuotr. 2 nuotr.
Andrius Navickas. Eltos nuotr.

Antradienį streikuojančių pedagogų profsąjungos atstovai susitiko su švietimo, mokslo ir sporto ministru Gintautu Jakštu bei pateikė kompromisinius siūlymus dėl mokytojų bendruomenės keliamų reikalavimų. Visgi, kol kas pusės sutarimo nepasiekė ir derybas tęs trečiadienį.

 

„Ketvirtadienį pateikėme 20 siūlymų į 20 pateiktų reikalavimų. Šiandien tikėjomės kompleksinės diskusijos apie visus pateiktus reikalavimus. Bet žadėto kompleksinio požiūrio iš profesinės sąjungos nesulaukėme“, – po susitikimo kalbėjo ministras G. Jakštas.

„Pakvietėme tęsti derybas kompleksiškai, kalbant apie visus reikalavimus, nepamirštant ir kitų problemų, kurios yra aktualios mokytojams. Kviečiame rytoj 9 val. toliau tęsti derybas. Tikimės, kad bus pasiruošta kalbėti visais reikalavimais, visais klausimais, kuriuos kelia mokytojai“, – nurodė ministras.

G. Jakštas taip pat įgarsino pirmadienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pateiktus kompromisinius reikalavimus.

„Pirmiausiai, dėl darbo užmokesčio – kaip žinome, pirminis siūlymas buvo 56 proc., dabar pateiktas siūlymas yra 46 proc. Siūlymas dėl kontaktinių valandų mažinimo – nuo 24 iki 18, dabar pateiktas nuo 24 iki 20. Dėl klasių dydžių mažinimo – jokio kompromisinio siūlymo nesulaukėme“, – aiškino ministras.

Pasak G. Jakšto, norint patenkinti reikalavimus dėl atlyginimų, kitų metų valstybės biudžete reikėtų numatyti papildomus 1 mlrd. eurų lėšų. Taip pat, ministro teigimu, jau kitais metais reikėtų papildomų 6 tūkst. mokytojų, 2 mlrd. eurų mokyklų statybai.

„Tai yra visiškai neįmanoma. Esame pateikę, kokios yra finansinės galimybių lubos – 343 mln. eurų kitais metais“, – konstatavo jis.

„Finansiniai siūlymai yra tie patys, nes, kaip minėta anksčiau, yra pasiektos lubos“, – pakartojo ministras ir pastebėjo, kad antradienį LŠDPS nebuvo linkusi aptarti kitų reikalavimų, tik atlyginimų didinimo klausimus.

LŠDPS vadovas Andrius Navickas viliasi, kad pasibaigus ministerijos ir profsąjungos deryboms, Vyriausybė išmokės streike dalyvavusiems pedagogams atlyginimus. Visgi A. Navickas akcentuoja, kad jeigu toks sprendimas nebus priimtas, mokytojai išmaldos neprašys ir atlyginimus jiems išmokės profsąjunga.

„Algų išmokėjimo klausimas dažniausiai yra sprendžiamas derybų pabaigoje. Jeigu bus sutarta dėl reikalavimų, turbūt aptarsime ir šį klausimą. Tikrai mes išmaldos neprašysime. Jeigu jie nemano padarę klaidas, nenorės atsiprašyti mokytojų ir sumokėti jiems atlyginimus, tai čia jų moralinė teisė, mes paliksime jiems su tuo gyventi“, – žurnalistams sakė A. Navickas.

„Bet jeigu jie pripažins klaidas ir tuos neatliktus darbus, kuriuos tris metus darė, tai, aš manau, kad jie privalo sumokėti mokytojams atlyginimus“, – akcentavo jis.

Profsąjungos lyderis atkreipia dėmesį, kad 2018 metais vykusiame mokytojų streike konservatoriai aktyviai rėmė poziciją, kad už streiko laikotarpį pedagogams būtų išmokėti atlyginimai.

G. Jakštas anksčiau teigė, kad streikuoti nusprendusiems pedagogams nebus mokami atlyginimai. Anot jo, tą numato Darbo kodeksas, be to, atitinkamo prašymo nesulaukta ir iš streikuosiančios LŠDPS.

ELTA primena, kad antradienį toliau tęsiasi mokytojų streikas. Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos teigimu, streikas truks visą mėnesį.

ŠMSM rugsėjį pateiktas pasiūlymas kitais metais pedagogų darbo užmokestį didinti 21 proc., nuo sausio atlyginimus pakeliant 10 proc., netenkino švietimo darbuotojų profsąjungos. A. Navicko teigimu, mokytojų atlyginimai turėtų būti keliami ženkliai daugiau.

Be atlyginimų didinimo, LŠDPS taip pat yra išsakiusi poreikį mažinti mokinių skaičių klasėse bei mokytojų darbo krūvį.

Visgi, pirmadienį LŠDPS pateikė naujus, pasak vadovo, kompromisinius siūlymus ir grįžo prie derybų stalo.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F

Dienos klausimas

Ar vengiate vairuoti, kai keliuose prisnigta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -1 C

-10 -3 C

-8 -2 C

-6 -1 C

-8 -4 C

-4 0 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s