respublika.lt

Kaip Izraelis galėjo pražiopsoti „Hamas“ ataką?

(0)
Publikuota: 2023 spalio 10 11:55:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 2 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Ankstyvą šeštadienio rytą pasaulį apskriejo žinia apie dar vieną karą. Grupuotė „Hamas" iš Gazos ruožo į Izraelio teritoriją paleido šimtus raketų, šaudė į niekuo dėtus vietinius bei turistus. Netrukus Izraelyje buvo įvesta karo padėtis, mobilizuojama apie 300 tūkst. rezervistų. Aišku, jau duodamas ir atsakas teroristams.

 

Ne karinė operacija, o karas

Karas tarp Izraelio ir judėjimo „Hamas" prasidėjo spalio 7-osios ryte. „Hamas" teigimu, į Izraelį buvo paleista 5000 raketų, žydų kariškiai nurodė, kad jų buvo daugiau negu 2 tūkst. Taip pat „Hamas" smogikai užėmė kelias žydų gyvenvietes ir karines bazes.

Pirmadienį Izraelio kariuomenė paskelbė, kad Izraelio pajėgos visiškai kontroliuoja teritorijas pietinėje teritorijoje netoli Gazos.

Bet rajone vis dar gali būti teroristų.

Pirmąją konflikto su palestiniečių grupuote „Hamas" dieną Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanjahu (Benjamin Netanyahu) pareiškė, kad tai, kas vyksta, yra ne karinė operacija, o pats tikriausias karas. Buvo įvesta karinė padėtis.

O štai „Hamas" grupuotė pareiškė, kad prieš Izraelį vykdo karinę operaciją, pavadinimu „Al Aksos audra". Šeštadienį prasidėję žydų ir palestiniečių apsišaudymai tęsėsi ir pirmadienį.

Naujausiais duomenimis, Izraelyje kovos nusinešė mažiausiai 700 žmonių gyvybes, daugiau negu 2 tūkst. buvo sužeisti. Palestina praneša apie 560 žuvusių Gazos ruože ir taip pat apie maždaug 2 tūkst. sužeistųjų.

„Hamas" daliniams buvo pavykę įsiveržti į Izraelio teritoriją šalies pietuose. Tel Avivas paskelbė apie šių rajonų evakuaciją. Spalio 8 d. Izraelio karinės pajėgos pranešė, kad nukovė apie 400 „Hamas" smogikų, dešimtys buvo suimta.

JTO Humanitarinių klausimų koordinacijos valdybos ataskaitoje teigiama, kad dėl atsakomųjų Izraelio atakų, savo namus turėjo palikti ir slėptuvėse prisiglausti apie 20 tūkst. Gazos ruožo gyventojų. Iš viso kovų arena tapusią teritoriją paliko daugiau negu 120 tūkst. žmonių.

Palaikymą Izraeliui išreiškė JAV, Vokietija, Didžioji Britanija, NATO, ES ir kt. Turkija ir Kinija pareiškė, kad konfliktą gali užbaigti Palestinos valstybės nepriklausomybės pripažinimas. Iranas atvirai džiaugiasi „Hamas" atakomis, Kuveitas dėl to, kas įvyko, kaltina Izraelį.

Iranas niekaip nesusijęs nei su palestiniečių radikalų atakų prieš Izraelį planavimų, nei su jų planų realizavimu, remdamasis šaltiniais pranešė portalas „Amwaj.media". Ta patį pakartojo ir oficialus Irano atstovas JTO.

Kiek anksčiau „The Wall Street Journal" (WSJ) nurodė, kad ruoštis atakoms prieš Izraelį „Hamas" padėjo Teheranas, o su „Hamas" smogikais dirbo Islamo revoliucijos sargų korpuso (Irano elitinis dalinys) kariškiai.

Bijojo suartėjimo?

Amerikiečių leidinio „The National Interest" apžvalgininko Karloso Roa (Carlos Roa) teigimu, „Hamas" atakavo siekdamas užkirsti kelią Izraelio ir Saudo Arabijos suartėjimui.

Žurnalistas atkreipė dėmesį į tai, kad neseniai prasidėjęs Izraelio ir arabiškų musulmoniškų šalių santykių atšilimas dar yra pradinėje stadijoje. Kita vertus, pasak jo, tai galima vertinti kaip ypač svarbų poslinkį Artimųjų Rytų geopolitikoje.

Dėl „Hamas" atakų Saudo Arabija, K.Roa vertinimu, atsidūrė sudėtingoje situacijoje, kadangi prasidėjus kovos veiksmams, žydų valstybės ir arabų šalių santykiai gali smarkiai pablogėti.

Lietuvio žūtis

„Hamas" ir Izraelio kare žuvo lietuvis Martynas Kuzmickas. Užsienio reikalų ministerija (URM) patvirtino šią žinią. Izraelio policijoje tarnavęs M.Kuzmickas turėjo dvigubą pilietybę.

„Lietuvos Respublikos ambasados Izraelio Valstybėje konsulinėje registracijoje registruoti 7008 Izraelyje nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikos piliečiai", - sekmadienį pranešė ministerija.

Kaip nurodo URM programėlė „Keliauk saugiai" bei kitų šaltinių duomenimis, šiuo metu Izraelyje lankosi (yra laikinai) 460 Lietuvos piliečių.

Komentuoja saugumo srities ekspertas Audrius Butkevičius:

Minėtą situaciją sukūrė geopolitinės realijos. Pirma - JAV artėja rinkimai, todėl smūgis Džo Baideno (Joe Biden) administracijai buvo vienas pagrindinių Rusijos, kuri ne be pagrindo tiki, kad rinkimus gali laimėti Donaldas Trampas (Donald Trump), geopolitinių tikslų.

Politinis chaosas, kuris prasidėtų JAV, jeigu rinkimus laimėjęs D.Trampas turėtų save reabilituoti ir paleisti į laisvę, yra tai, ko reikia Maskvai.

Juolab kad šiandieninė situacija Izraelyje, kuomet arabams smogus niekais buvo paversta ilgalaikė JAV ir Dž.Baideno Artimuosiuose Rytuose vykdyta politika, ženkliai sumažino jo galimybes laimėti rinkimus. Dž.Baidenas nebegalės girtis tuo, kad išsprendė Artimųjų Rytų problemą, nes čia vėl liejasi kraujas.

Antra - tai buvo smūgis pagrindiniam demokratų partijos rėmėjui ir lobistui - žydų bendruomenei. Net pačią partiją, kaip atsaką jų į valdžią neleidžiantiems respublikonams, sukūrė Amerikos žydai. Po šių atakų žydiškoji bendruomenė bus priversta perskirstyti išteklius.

Nors laikinas biudžetas jau suformuotas, jame vis tiek atsirado 8 mlrd. JAV dolerių, kuriuos Vašingtonas šią sunkią valandą skyrė Tel Avivui. Tuo pat metu strategiškai svarbesnė Ukraina, bent kol kas, pinigų negavo. Be to, ukrainiečiams draudžiama iš Vakarų gautais ginklais atakuoti rusus jų teritorijoje, o žydams tokie draudimai netaikomi, todėl jie netrukdomi gali bombarduoti Gazos miestą, negalvodami apie tai, kiek jame žus moterų, vaikų, senelių. Dvejopų standartų politika šiuo atveju yra tikrasis JAV veidas.

Rusai labai tiksliai paskaičiavo: dabar dėmesio bei finansinių pagalbų ir diplomatinių pastangų centras iš Ukrainos persikelia į Artimuosius Rytus. Cyptelėti negalės net ukrainiečių draugas Entonis Blinkenas (Antony Blinken), o mums tai yra atsakymas - kas yra viso šito pagrindinis organizatorius.

Vertinant Irano vaidmenį, tiekimai „Hamas" vykdomi būtent jo pastangomis ir kito tiekėjo ieškoti nereikėtų, todėl nesivarginkime kurdami sudėtingesnes teorijas.

Kalbant apie Iraną būtina prisiminti ir „Hezbollah". Lankydamasis Beirute galėjau įsitikinti, kad tai yra visapusišką valstybės paramą turinti organizacija, kuri tik dangstosi visuomeninės organizacijos skydu. „Hezbollah" jau smogė Izraeliui ir garantuotai smogs dar, nes tai yra ne kas kita kaip Irano revoliucijos sargų armija. Iranas, sakydamas, kad jie čia ne prie ko, labai prastai „dangsto galus".

O pats konfliktas vyks tiek, kiek B.Netanjahu tai bus naudinga. Artėja rinkimai, todėl jis gali pateikti save kaip Tėvynės gelbėtoją. Nesunku paaiškinti ir tai, kodėl jis, turėjęs būti Tėvynės sargu, sugebėjo „nepastebėti" arabų rengiamo spektaklio.

Kai studijavau Jungtinėje Karalystėje, turėjome specialų kursą kaip politikams suprasti ir dešifruoti žvalgybos pranešimus. Esu įsitikinęs, kad nepastebėti augančių arabų teroristų skaičiaus Gazos pasienyje buvo „labai sunku". Tam reikėjo plačiai užmerkti akis.

Arabai naudojo nuo viduramžių žinomą metodą. Jie 10 kartų imitavo sienos ataką, kol žydai esą nustojo į tai reaguoti ir taip buvo pasiektas netikėtumo efektas. Arabai sulaukė religinės žydų šventės ir tuomet atakavo. Tokiais triukais galima apgauti tik visiškus pradinukus, o senas kareivis B.Netanjahu negalėjo leistis taip pigiai apgaunamas, todėl man čia labai panašu į žaidimą, kai višta žaidžia su gaidžiu slėpynes bei pareiškia: „jei manęs nerasi, tai aš būsiu vištidėje". Manau, pasibaigus intensyviai konflikto fazei, žydai turės skirti laiko atsakymams į klausimus. Lygiai į tokius pačius, į kuriuos atsakymo vis neranda ukrainiečiai: kaip atsitiko, kad Ukrainos pietūs greitai buvo okupuoti, o antrus metus bandant juos atsiimti aukojami šimtai tūkstančių gyvybių.

Jaunos merginos išvežamos nežinoma kryptimi

Kraupūs vaizdo įrašai savaitgalį plito socialiniuose tinkluose. Juose užfiksuota, kaip „Hamas" teroristai parasparniais leidžiasi netoli besilinksminančių, šokančių jaunuolių elektroninės muzikos festivalyje „Nature Party". Dauguma kurių netrukus buvo nužudyti arba pagrobti.

Jaunuoliai mėgino slėptis metaliniuose konteineriuose, tačiau teroristams ėmus šaudyti, visi bėgo į dykumą. Festivalio vietoje Izraelio kariai rado maždaug 260 žmonių kūnus. Kai kurie buvo surištomis rankomis, su kankinimo žymėmis.

Kraupiame vaizdo įraše užfiksuota ir kaip „Hamas" smogikai džipo bagažinėje vežiojasi apnuogintą jauną merginą be gyvybės ženklų. Iš jos tyčiojamasi, kūnas kumščiuojamas, apspjaudomas. Nors „Hamas" teigė, kad tai Izraelio kariškė, netrukus moterį atpažino artimieji Vokietijoje. Paaiškėjo, jog tai 20-metė tatuiruočių menininkė Šani Luk (Shani Louk). Ją pagal tatuiruotes ant kojų atpažino tėvai.

Mergina su savo vaikinu, kuris taip pat dingo be žinios, linksminosi festivalyje kai jame pasirodė smogikai. Sprendžiant iš socialiniuose tinkluose plintančių įrašų, mergina buvo sumušta, sulaužytos jos galūnės. Šani mama viliasi, jog dukra dar gali būti gyva, kreipiasi į liudininkus, ieško bet kokios informacijos apie dukrą.

Kita per pasaulį nuvilnijusio vaizdo įrašo herojė - 25-erių izraelietė studentė Noa Argamani. Įraše matosi, kaip ji sodinama ant motociklo maldauja ginkluotų vyrų jos nežudyti. Šalimais bejėgiškai viską stebi jos vaikinas.

Taip pat palestiniečiai pasidalino vaizdo įrašu, kuriame užfiksuota iš automobilio bagažinės ištraukiama ir į saloną įgrūdama Izraelio armijos kariūnė. Kruvina mergina toliau buvo mušama. Apie jos likimą žinių taip pat nėra.

„Hamas" teigimu, jų rankose atsidūrė apie 130 įkaitų, kurie namo grįš tik tuomet, kai Izraelis paleis savo kalėjimuose laikomus palestiniečius.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
45
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek planuojate išleisti pinigų Kalėdų dovanoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar dažnai perkate alkoholinius gėrimus savaitgalį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-3 -1 C

-1 +3 C

-3 +1 C

0 +2 C

0 +2 C

-1 0 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s