respublika.lt

Atleidimas iš darbo ir byla dėl... akmenų

(75)
Publikuota: 2023 vasario 20 18:09:59, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Vytautas Butkevičius savo lėšomis, savo žemės sklype įkūrė Akmenų parką. Giruzis.lt nuotr.

Pabuvusieji Senosios Varėnos Akmenų parke turbūt net nepagalvojo, per kokias kančias šis parkas buvo sukurtas. Jame - apie 3 tūkst. akmenų, simbolizuojančių tam tikrą istorijos įvykį. Jo įkūrėjas, dabar jau buvęs vietos aplinkosaugininkas Vytautas Butkevičius dėl 12 akmenų, kurie į parką taip ir nepateko, net bylinėjosi teisme: buvo apkaltintas pasikėsinimu pagrobti svetimą turtą - 12 akmenų, buvusių savivaldybės sklype. Dėl šitos istorijos Aplinkos apsaugos departamentas jį net atleido iš pareigų. Tiesa, V.Butkevičius teisme įrodė akmenų nevogęs, laimėjo ir administracinį teismą dėl atleidimo iš pareigų.

 

 

Visa istorija - vienoje vietoje

Senosios Varėnos Akmenų parko įkūrėjas vietos gyventojas V.Butkevičius pasakoja neįtikėtiną istoriją, kaip dėl šios gražios idėjos yra nukentėjęs.

„Parkas sukurtas mano lėšomis, jį daug kas lanko, ypač vaikai. Lankymas - nemokamas. Akmenis rinkau daugybę metų, dažniausiai dovanodavo ūkininkai, kurių laukuose jie trukdė dirbti, jų yra apie 3000, iš jų apie 1500, kurių negalėčiau pakelti. Parkas - mano sklype, plotas apie 4 ha", - dėstė V.Butkevičius.

Visame slėnyje akmenys išdėstyti su užrašais atmintinoms Lietuvos valstybei datoms, Tautos didvyriams ir istoriniams Tautos įvykiams pagerbti ir prisiminti.

Iš akmenų sudėtos kompozicijos: „Lietuvos partizanai susisprogdino bunkeryje, bet gyvi nepasidavė", 20 akmenų skirta Vasario 16-osios aktą pasirašiusiems signatarams, yra akmenys Žalgirio, Saulės, Durbės mūšiams atminti, didžiųjų Lietuvos kunigaikščių alėja, Tautos himno akmuo ir t.t.

„2020 m. viename sklype pamačiau nenaudojamus, apsamanojusius akmenis. Pagalvojau, gal tiks mano parkui, apžiūrėjau, ar nesuskilę. Tačiau savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas paskundė policijai, kad norėjau pavogti akmenis, buvo sukurpta byla, atliktos kratos, reikėjo net iš darbo išeiti. Teismus laimėjau, tačiau niekas net neatsiprašo", - guodėsi vyras.

„Grobis" - 61 tona

„Akmenų istorija" prasidėjo 2020 m. balandžio 2 d. ir išsivystė į bylą, pasiekusią Alytaus apylinkės teismą. V.Butkevičiui pareikštas kaltinimas, kad tądien Matuizų seniūnijos Matuizų kaime iš valstybei priklausančio nesuformuoto žemės sklypo, kurį patikėjimo teise valdo Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), pasikėsino pagrobti svetimą turtą - 12 lauko akmenų, kurių bendras svoris - ne mažiau nei 61 tona ir kurių vienos tonos vertė - 20 eurų. Tad bendra „grobio" vertė - 1200 eurų.

Teisme kaltinamasis neprisipažino kaltas ir paaiškino nieko vogti neketinęs. Jis nuosavame sklype turi minėtą parką, į kurį renka akmenis. Besivažinėdamas pastebėjo, kad Matuizų kaime šalia valymo įrenginių yra iš laukų išridentų akmenų, suverstų dar nuo Matuizų tarybinio ūkio laikų. Pagalvojo, kad jie gali tikti parkui, bet norėjo apžiūrėti, ar akmenys neaptrupėję, nesuskilę. Todėl nusisamdė ekskavatorių, kuris išrideno riedulius.

Kaltinamajam jie pasirodė tinkami, todėl pateikė prašymą NŽT, kad jam trumpam išnuomotų žemės sklypą, kuriame buvo akmenys. Tik tokiu atveju galėtų juos išsivežti. Prašymas buvo atmestas. Tada jis NŽT paprašė tiesiog leisti išsivežti riedulius. Ir vėl nieko nepešė - esą NŽT neturi teisės suteikti tokį leidimą. Išridenti akmenys taip ir liko valstybės sklype. Bet ne visi.

Įdomu tai, kad A.Verbickas teismui prisipažino dalį akmenų liepęs perkelti į kito ūkininko sklypą - kad nebūtų pavogti. Perkelti buvo 5 mažesni. Ir dar teismo metu paaiškėjo, kad „turto" vertė tik 992 eurai - tokia išvada padaryta vadovaujantis Geologijos tarnybos paskaičiavimais.

Kaltinimai laužti iš piršto

Teismas dėl šio kaltinimo V.Butkevičių išteisino, nes nusprendė, kad riedulių, kurie nėra pripažinti gamtos paminklais, ištraukimas ir apžiūrėjimas bei palikimas ne saugomoje teritorijoje negali būti traktuojamas kaip pasikėsinimas įvykdyti vagystę.

Tačiau tuo V.Butkevičiaus vargai nesibaigė - teko bylinėtis Vilniaus apygardos administraciniame teisme dėl Aplinkos apsaugos departamento sprendimo jį atleisti iš darbo. Tarnybinė nuobauda - atleidimas iš darbo - jam buvo paskirta dėl to, kad 2020 m. balandžio 3 d. (sekančią dieną po „nusikaltimo") jis tarnybinį automobilį esą naudojo savo reikmėms (nuvykti į Matuizų kaimą dėl akmenų). Ir dar, būdamas pareigūnas, dėvintis uniformą, žinodamas, kad įvykio vietoje daroma nusikalstama veikla, nesiėmė jokių priemonių. Todėl „savo veikimu (naudojant tarnybinę transporto priemonę) ir neveikimu (nesiimant veiksmų) piktnaudžiavo tarnyba, pažemino pareigūno vardą ir departamento autoritetą".

Tačiau V.Butkevičius laimėjo ir šią bylą. Mat paaiškėjo, kad tarnybine mašina jis važiavo ne akmenų apžiūrėti, o tikrindamas informaciją apie galimai neteisėtai ardomus senus automobilius Matuizų k. garažuose. Išlipti iš automobilio prie akmenų nebuvo jokio reikalo, nes jokia nusikalstama veikla, jo nuomone, nebuvo vykdoma. O kadangi išvakarėse pats ir buvo nusprendęs akmenis ištraukti bei apžiūrėti, nelogiška būtų buvę kontroliuoti pačiam save. Teismą tai įtikino.

Sprendimą vis tiek apskundė

Be to, vienas iš argumentų atleisti V.Butkevičių iš pareigų buvo tas, kad jis jau turėjo galiojantį griežtą įspėjimą, paskirtą 2019 m. lapkritį, tačiau ankstesnis teismas šį įspėjimą panaikino. Todėl Vilniaus apygardos administracinis teismas panaikino Aplinkos apsaugos departamento sprendimą atleisti V.Butkevičių iš darbo.

Tačiau pastarasis sprendimą vis tiek apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniams teismui. Mat V.Butkevičius siekia, kad jam būtų sumokėta kompensacija bei alga už laikotarpį, kai buvo neteisėtai atleistas - iš viso apie 23 tūkst. eurų. Į darbą galėtų grįžti nors ir dabar, tačiau laukia, ką pasakys aukščiausios instancijos teismas.

Paklaustas, už ką buvo gavęs griežtą papeikimą, V.Butkevičius pareiškė, esą už tai, kad Merkio šlaite be leidimo užpylė smėlį ant smėlio.

„Bet jei nėra 10 arų, žala net nesiskaičiuoja. Ankstesnysis teismas griežtą papeikimą panaikino", - paaiškino V.Butkevičius.

Nesutiko „tarnauti"

Kodėl, jo nuomone, Varėnos valdžia ant jo „užsisėdo"?

„Viskas prasidėjo nuo to, kad A.Verbickas manęs paprašė pro pirštus žiūrėti į savivaldybei priklausančius valymo įrenginius, katilines ir nematyti jokių pažeidimų. Ir pasakė, kad priešingu atveju „paspaus mygtuką" ir mane sunaikins. Atsakiau, kad esu šaudytas ir gaudytas, todėl nieko nebijau. Dar pareiškiau, kad „mentas yra mentas" (nes prieš tapdamas administracijos direktoriumi dirbo policininku), ir išėjau. Manau, kad dėl to ir prasidėjo persekiojimas", - svarstė V.Butkevičius.

Komentuoja Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas VERBICKAS:


„Juokaujate, niekuo aš V.Butkevičiui negrasinau. Pats 27 metus buvau policijos pareigūnas ir labai priekabiai į tai žiūriu.

O istorija prasidėjo ne nuo akmenų, o nuo Merkio krantinės nukasimo 2019 m.. Gavome informaciją, kad nukasinėjamas krantas. Gavome nuotraukas. Ekskavatoriumi nukasta maždaug 50 metrų linija. Įsivaizduojate? Maždaug 3 metrų aukščio šlaitas nukastas. Nuo čia istorija ir prasidėjo. Kasė jis, bet įrodymų pritrūko. Jis pats sakė, kad atvažiavo kažkoks rangovas ir pats ėmė kasti jo sklypą. Viskas baigėsi šnipštu, teismas nieko nepripažino ir net panaikino Aplinkos apsaugos departamento skirtą griežtą papeikimą. O paskui paaiškėjo, kad jis velka akmenis iš savivaldybės sklypo. Viskas užfiksuota, rangovai davė parodymus, kad pagal jo užsakymą.

O dėl grasinimų „paspausti mygtuką"... Jūs ką, juokaujate? Esu protingas žmogus, tokiais dalykais neužsiimu, čia ne 1990 metai. Jis gali bet ką galvoti", - „Vakaro žinioms" savo versiją išdėstė A.Verbickas.

Tačiau tuo nusprendė neapsiriboti ir toliau pylė kaltinimus ant V.Butkevičiaus.

„Esu sudaręs Ekstremalių situaciją komisiją, kuriai vadovauju. Tai V.Butkevičius vienintelis iš komisijai priklausančių įvairių institucijų vadovų visiškai nevykdė pareigų - niekada nedalyvaudavo. Gaila, nesu skaitęs teismo išvados dėl akmenų, nes teismas neatsiuntė. Labai gaila, kad prokuroras išvadų neapskundė", - sakė administracijos direktorius.

Jis dar pridūrė besijaučiantis visiškai teisus ir apie V.Butkevičiaus atsiprašymą negali būti jokių kalbų.

„Tikrai ne, ką jūs. Jis dar yra įkūręs akmenų muziejų - į jį per žmonių kančias ir skausmus sutempti didžiausi akmenys. Iki man pradedant dirbti administracijos direktoriumi žmonės bandė pradėti procesus, buvo pagautas akmenis vogęs iš jų sklypų, bet kaltę prisiėmė jo brolis. Tokių atvejų apie jį - pasakoti ir pasakoti", - nerimo A.Verbickas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
21
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (75)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Su kuriuo iš kandidatų į prezidentus norėtumėte išgerti kavos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +6 C

0 +3 C

+3 +7 C

+3 +11 C

+4 +8 C

+4 +10 C

0-11 m/s

0-4 m/s

0-5 m/s