Artėjant rudeniui, savivaldybes pasiekia mokiniams skirti COVID-19 testai. Tačiau merai vienas po kito stebisi, kad testai - jau pasibaigusio galiojimo. Dėl to teko aiškintis naujam sveikatos apsaugos ministrui, kuris tikina, kad tokie testai mokyklų pasiekti jokiu būdu negali. Nors iš pradžių ministerija bandė sakyti, kad juos galima naudoti.
Galiojimas pasibaigė pernai
Pirmasis apie pasibaigusio galiojimo testus socialiniame tinkle pranešė Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas. Jis paviešino, kad testai buvo skirti Rokiškio rajono švietimo įstaigų mokiniams. Tačiau mero nuomone, tokie valdžios veiksmai yra galimai nusikalstami, nes testų kokybė nebuvo užtikrinta.
„Iš pirmo žvilgsnio dovana atrodė naudinga, tačiau atidžiau pažvelgus paaiškėjo, kad testai yra pasibaigusio galiojimo. Jie buvo pagaminti 2022 metų sausį ir turėjo galioti iki 2023 metų birželio. Dalies testų viduje esantys reagentai jau buvo išgaravę arba išdžiūvę", - sakė meras R.Godeliauskas.
Socialiniame tinkle vėliau jis pasidalino įrašu, kaip testus nuvežė į juos atsiuntusią ministerijai pavaldžią įstaigą.
Kiek vėliau apie tokią pačią dovaną socialiniame tinkle paskelbė ir Radviliškio rajono meras Kazimieras Račkauskis. Jis pranešė, kad Radviliškio r. visuomenės sveikatos biurui perduota 3,2 tūkst. nuo pernai metų birželio negaliojančių ir jau išdžiūti spėjusių testų.
„Negalėjau patikėti savo ausimis, kai išgirdau, kad Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija į Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biurą atvežė išdalinti mūsų vaikams net 3200 tūkst. COVID testų su pernai birželį pasibaigusiu galiojimu. Sveikatos biurams bandoma aiškinti, esą testų gamintojas iš Kinijos pratęsė jų galiojimo laiką iš 18 mėnesių į 36 mėnesius, nors atidarius kai kurių testų pakuotes reagentas jau dabar yra išdžiūvęs", - socialiniame tinkle rašė K.Račkauskis.
Tokių testų vaikams nedalins
Įraše meras taip pat akcentavo, kad ši situacija tik įrodo, jog valstybės sveikatos sistemoje gausu chaoso: „Manau, kad šis atvejis parodo, į kokį chaosą yra panirusi mūsų valstybės sveikatos priežiūros sistema. Matyt, prisipirko daugybę nereikalingų COVID testų, laikė juos sandėliuose, kol paseno, o paskui gavo naujus raštus iš Kinijos ir bando tuos testus iškišti mūsų vaikams." Meras patikino, kad pasenę testai rajono vaikams nebus dalinami ir bus išsiųsti atgal į Nacionalinę visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją.
Ministras aiškinsis situaciją
Į ažiotažą keliančią situaciją sureagavo SAM ministras Aurimas PEŠKAUSKAS. Jo teigimu, situacija yra nepateisinama ir nesuprantama, todėl ministerija sieks išsiaiškinti, kas yra už tai atsakingas.
„Sunku paaiškinti, kam Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje kilo mintis dalinant gerus testus padalinti ir pasenusius testus. Išsiaiškinsime.
Daug svarbiau dabar, kad šie testai nepasiektų mokyklų ir mokinių. Tam duotas atitinkamas nurodymas juos surinkti - mažinti susirgimo ir apkrėtimo riziką bus naudojami kokybiški, galiojantys testai", - paskelbė naujasis ministras.
Iš pradžių sakė kitaip
Įdomu tai, kad iš pradžių ministerijos atstovai žiniasklaidai tikino, kad tokie testai galioja 36 mėnesius nuo nurodytos galiojimo laiko pabaigos.
Į tokius viešus atsakymus sureagavo buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius Saulius ČAPLINSKAS. Pasak jo, toks ministerijos atstovų komentaras - paistalai.
„Kaip specialistas, galiu pasakyti, kad testų galiojimo laiką nustato gamintojas ir pažymi ant pakuotės, todėl pasibaigusio galiojimo laiko testai negali būti naudojami - jų rezultatų tikslumas nėra patikimas. Šokiruoja SAM spaudos atstovo teiginiai, kad testai galioja Lietuvoje ilgiau, nei numatė gamintojas („pastarieji testai galioja 36 mėnesius nuo nurodytos galiojimo laiko pabaigos"). Paistalai", - kritiškai situaciją komentavo jis.
S.Čaplinkas kelia klausimą, kodėl Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija taip ilgai laikė pasibaigusio galiojimo termino testus, kuriuos reikėjo utilizuoti?
„Galiu tik konstatuoti, kad SAM pavaldžių visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų tinklas per pastaruosius metus yra labai susilpnintas, reformų fone beveik kas antras profesinę patirtį sukaupęs specialistas yra pasitraukęs iš tinklo. Be to, akivaizdu, kad visuomenės sveikatoje trūksta matomos lyderystės, motyvacijos, realaus žmonių sveikatos poreikių supratimo", - komentavo S.Čaplinskas.