„Vakaro žinios" neseniai rašė apie tai, kad Lietuvos savivaldybes pasiekė moksleiviams skirti greitieji COVID-19 testai, bet paaiškėjo, kad dalis jų jau pasibaigusio galiojimo. Nors iš pradžių buvo sakoma, kad jie tinkami, galiausiai priimtas sprendimas tokių testų nenaudoti. Ministerija paaiškino, kiek tokių testų pasklido po Lietuvos savivaldybes.
Apie susiklosčiusią situaciją dėl testų galite paskaityti straipsnyje „Vaikams atsiuntė senų COVID-19 testų." Dėl išdalintų testų kreipėmės į ministeriją su klausimais, kiek jų buvo įsigyta, kada ir kiek jie kainavo. Ministerija pateikė savo situacijos aiškinimą, bet ne į visus klausimus atsakė.
Kaip nurodė sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Jūratė Baltinaitė, siekiant užtikrinti tinkamą pasirengimą sergamumo COVID-19 liga 2024-2025 m. sezonui, kaip ir praeitą sezoną, taip ir šiemet, savikontrolei skirtus greituosius antigeno testus (GAT) per savivaldybių visuomenės sveikatos biurus (VSB) numatyta skirstyti kiekvienoje savivaldybėje ugdymo įstaigoms, kad galima būtų savikontrolei skirtus GAT pradėti naudoti nuo naujų mokslo metų pradžios (rugsėjo mėn.), pagal poreikį, pajutus ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus.
„Liepos 29 - rugpjūčio 5 dienomis į VSB Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija išvežė 1 mln. gamintojo „Coret" galiojančių testų, ir 94 tūkst. gamintojo „SEJOY" pratęsto galiojimo testų - pastaruosius gavo 39 savivaldybės", - nurodė atstovė.
Ji informavo, kad valstybė testus įsigijo jau daugiau kaip prieš dvejus metus - 2022 m. vasario mėn. Ministerijos atstovė patikino, kad „SEJOY" testai, pagal gamintojo atsiųstą informaciją, yra galiojantys - jų galiojimas pratęstas dar 18 mėn. t. y. iki 2025 sausio mėn. Ši informacija buvo pateikta ir savivaldybėms kartu su testais.
Primename, kad pasibaigusio galiojimo testus gavę merai nurodė, kad dalyje testų reagentai jau išgaravę, todėl kyla klausimų, ar testus tikrai galima naudoti. Ir nors ministerija iš pradžių tikino, kad testus naudoti galima, kilus pasipiktinimui, nuspręsta testus surinkti atgal. „Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai atlikus papildomą „SEJOY" testų patikrinimą, rugpjūčio 5 d. priimtas sprendimas pratęsto galiojimo testus iš savivaldybių surinkti ir pakeisti galiojančiais testais. Apie tai informuoti visi visuomenės sveikatos biurai. Šiuo metu jau surinkta apie 22 tūkst. pratęsto galiojimo testų, likę bus surinkti artimiausiu metu", - nurodė ministerijos atstovė. Ji pridūrė, kad siekianti užtikrinti testavimosi kokybę ir turimų testų tinkamumą, nuspręsta kreiptis į gamintoją.
Tiesa, ministerijos atstovė taip ir neatskleidė, kiek biudžeto pinigų buvo išleista šiems testams, tačiau patikino, kad siuo metu įsigyti papildomų greitųjų testų nėra planuojama.